Teknoloji Devlerinin Twitter Hesapları Ele Geçirildi

Twitter’da bu gece büyük bir skandal yaşandı. Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos ve Apple gibi teknoloji devlerinin Twitter hesapları ele geçirildi. Twitter’da yaşanan bu açıktan etkilenen hesaplardan atılan mesajların içeriklerinin aynı olması bu saldırıyı yapanların aynı kişi ya da grup olduğunu göstermekte.

Dev elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk bu gece 23:17 Twitter üzerinden anlaşılması güç bir tweet paylaştı. Tweetin içeriğinde “Covid-19 nedeniyle çok cömert hissetmekteyim. Bir saat içinde BTC hesabıma gelen tüm ödemeleri iki katı olarak geri yollayacağım. İyi şanslar, güvende kalın!” ifadelerine yer verildi. Tweet aynı zamanda saldırgana ait kripto para cüzdanı içermekteydi.

teknoloji-devlerinin-twitter-hesabi-ele-gecirildi

Ardından Elon Musk’ın hesabındaki bu tweet silindi ve yerine yeni bir sahte tweet geldi. Yeni tweet ise ” Çok minnettarım, BTC adresime gönderilen ödemeleri iki katına çıkarıyorum. $1.000 yollayın $2.000 olarak geri yollayayım. Bunu sadece önümüzdeki 30 dakikalığına yapacağım.” ardından yine bir kripto para cüzdanı paylaşıldı. Elon Musk’ın son yolladığı tweet Bill Gates’in hesabından da paylaşıldı ve bir süre sonra silindi.

bill-gates-tweet

BuzzFeed News’de görev alan Ryan Mac’e göre insanlar bu dolandırıcılığa düşseler bile blockchain (blokzinciri) tabanlı kripto para transferlerinin kayıtta tutulduklarını belirtti.

Devlet Adamlarının da Hesapları Ele Geçilirdi

Saldırı Bill Gates ile son bulmadı. İlk olarak Jeff Bezos, Uber ve Apple gibi teknoloji devlerinin Twitter hesapları siber korsanlar tarafından ele geçirildi. Skandal Twitter saldırısında siber korsanlar sadece Teknoloji devlerini hedef almadı. Siyasi devlet liderlerini de hedef alan saldırıda Demokratik Başkan adayı Joe Biden, Şarkıcı Kanye West, New York Belediye Başkanı Mike Bloomberg, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama gibi isimlerin hesaplarından da bu tweetler atıldı.

jeff-bezos-tweet
kanye-west-tweet
apple-tweet

Twitter’dan kaynaklı sorun nedeniyle ele geçirilen hesaplardan atılan tweetler silinse de tekrardan atılmakta.

Twitter Sorunun Farkında

Twitter’da BTC dolandırıcılığı yapan siber suçluların ele geçirdiği hesapların arasına ünlü şarkıcı Wiz Khalifa ve ünlü boksör Floyd Mayweather, ünlü Youtuber MrBeast gibi isimler de eklendi. Hatta Twitter’ın kendi hesabı bile bu dolandırıcılık içeren tweeti paylaştı. Gece 00:45’te(Perşembe) Twitter kendi hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Atılan tweette Twitter güvenlik sorunun farkında olduklarını ve düzeltmek için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

teknoloji-devlerinin-twitter-hesaplari-ele-gecirildi-2

Yapılan açıklamalara göre sahte hesaplara gönderilen bitcoin sayısı 13 BTC’yi bulmuş durumda. Kurbanlar listesine geçen sürede yeni isimler eklenmekte.

Bazı Hesapların Tweet Atma Özellikleri Devre Dışı Bırakıldı

Twitter saldırı sonrası çoğu popüler Twitter hesabının tweet atma özelliğini devre dışı bıraktı. Şu an için bu özellik sadece Twitter tarafından doğrulanmış yani “mavi tikli” hesaplar için geçerli. Normal kullanıcılar istediği gibi tweet atabilmekte fakat doğrulanmış hesapların bazıları sadece tweetleri retweet edebiliyor. Twitter Destek ekibi bu sürede şifre sıfırlama işlemlerinde aksaklıklar yaşanabileceğini belirtti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.

“Teknoloji Devlerinin Twitter Hesapları Ele Geçirildi” üzerine bir yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bilgi, içerikleri, görsel anlatım için ayrıca teşekkür ederim. Devamını bekleriz.

Yorumlar kapalı.