Teknoloji Devleri Yeni Normalde Evden Çıkmıyor!

Facebook, Twitter, Google, Microsoft, Apple ve Amazon Korona-virüs kapsamında değişen çalışma yöntemlerini açıkladı. COVID-19 pandemisi için alınan önlemler kapsamında evden çalışma dönemini başlatan teknoloji devleri, önümüzdeki seneye kadar kontrollü olarak bu uygulamaya devam etme planları yapıyor. Diğer yandan, Twitter başta olmak üzere, Home office (evden çalışma/uzaktan çalışma) uygulamasının sürekli olarak devam etmesini savunan şirketler de var. Anlaşılan teknoloji devleri yeni normalde eski düzeni unutmaya çalışacaklar.

Teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan ve hayatımızın her alanına dokunan dijital dönüşümler, Covid-19 salgınından sonra tarihinin zirve noktasına ulaştı. Sosyal mesafenin korunması ve izolasyonun sağlanması için ofislerini kapatan şirketler, evden çalışma uygulamasına geçerek faaliyetlerini sürdürdü. Bu süreçte işlerin sıkıntısız yürümesi, bazı firmaların daha az maliyetle işleyen bu sistemi kalıcı olarak kullanma düşüncesine itmiş durumda. Korona-virüs ile birlikte yaşanan ekonomik krizden dolayı, tasarruf planı yapan şirketler de bu uygulamayı oldukça ciddiye alıyor.

Ofislerde Termal Kameralı ve Ateş Ölçerli Dönem

Facebook, Google, Amazon ve Apple gibi teknoloji devleri belli bir süreliğine de olsa evden çalışmayı önerirken, ofise dönüşte çalışanlarını bekleyen tehlikelere karşı önlem almayı da ihmal etmiyor. Virüsün bulaşma riskine karşı şirketler bu tedbirleri sıkı tutuyor.

Ofis binalarının girişlerinde ateş ölçerlerin ve termal kameraların olacağı konuşulurken, maskeli çalışmanın zorunlu hale gelmesi de alınması muhtemel önlemler arasında. Sağlık ve hijyen konularının özenle takip edildiği bu dönemde, şirketler de dezenfektanlar ve diğer takviyelerle ofise dönecek personelinin bu süreci risksiz atlatmasını amaçlıyor.

Google, Apple, Facebook gibi devlerin yer aldığı şirketler gelecek planlamalarında ofiste çalışan sayısını az tutmayı düşünürken, ofise gelmesine gerek olmayan çalışanlarıyla 2020 sonuna kadar evden çalışma konseptiyle devam edeceklerini duyurdular. Ofise dönüşü planlayanlar ise sıkı tedbirlerle karşı karşıya kalacak.

Twitter, Evden Çalışmayı Sürekli Hale Getiriyor

Sadece COVID-19 pandemi süreciyle sınırlı kalmayıp sürekli olarak evden çalışma düzenine geçebileceklerini açıklayan Twitter, teknoloji devlerinden bu fikri ortaya atan ilk şirket oldu. Mayıs ayının başında yaptığı açıklamayla gündeme gelen Twitter CEO’su Jack Dorsey, salgın süresince evden çalışma düzenine geçtiklerini, salgın sona erdiğinde ise çalışanlarının talepleri doğrultusunda isteyenlerin home office uygulamasına düzenli olarak devam edebileceklerini açıkladı.

Spotify, Shopify ve Box da Twitter gibi kalıcı olarak home office düzenine geçmeyi planlıyor.

evde çalışan kadın
Bazı çalışanlar home office uygulamasından oldukça memnun

Facebook ve Google, Kısmen Dönüyor

Çalışanlarına 2020 sonuna kadar home office düzeninde kalabileceklerini söyleyen Facebook ve Google, bazı ofislerini önümüzdeki aylarda açmanın planlarını yapıyor.

Haziran ayında çalışanlarının bir kısmını ofise çağıran Google, kapasiteyi %20’nin altında tutmayı planlıyor. Gerekli tedbirlerin yanı sıra sosyal mesafenin korunması için ofis içerisinde kalabalıkların oluşmasını engelleyecek düzenlemeler getiriyor. Çoğu çalışan ise yıl sonuna kadar evden çalışmaya devam edecek.

Öte yandan %25 kapasiteyi aşmamayı planlayarak Temmuz’da ofislerini açacaklarını söyleyen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlarının sağlığını düşündükleri bir açıklama yaparak ofis içi işlemlerin sürdürülebilmesi için şirketlerin yeniden binalarına döneceğini fakat yeni bir dalgaya sebebiyet verilmemesi adına gerekli önlemlerin de alınacağını söyledi. 

Amazon ve Microsoft Ekim’e Kadar Evde

İnsanların evlerine çekilmesiyle dijital dünyaya olan ilginin artış göstermesi Amazon’un iş yükü ile birlikte kapasitesini arttırmasına yol açtı. Depo çalışanlarının işe gitmek zorunda olduğu şirkette, evden çalışabilen işçiler şimdilik Ekim başına kadar home office sisteme devam edecek. Amazon yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre ise dönüş tarihi pandeminin gidişatına göre uzatılabilir. 

Zorunlu kısıtlamaların getirilmesiyle Mart ayından itibaren ofislerini kapalı tutan Microsoft ise talep doğrultusunda personellerinin en azından Ekim sonuna kadar evden çalışabileceğini açıkladı. Merkezi Washington eyaletinde bulunan şirket, 31 Mayıs’a kadar zorunlu olarak evde kal uygulamasını devam ettiriyor. 

Evden Çalışma
Amazon ve Microsoft, Ekim ayına kadar bu uygulamaya devam ediyor

Apple Mağazalarını Sıkı Tedbirlerle Açıyor 

Korona-virüs salgınının başlamasının hemen ardından tüm dünyada mağazalarını kapatan ve ofislerini eve taşıyan Apple, mağazalarını ciddi ve sıkı bir temizlikten geçirdikten sonra kademeli olarak kapılarını açmayı planlıyor. Mayıs ayında Amerika, Avustralya, Avusturya ve Güney Kore’de bulunan mağazalarını tekrardan faaliyete geçmenin üzerinde çalışıyor. Apple yeni döneminde mağazalarda dezenfektan, termometre ve maske ile önlemlerini arttırıyor.

Özetle teknoloji devleri yeni normalde evden çalışmaya, çok fazla dışarı çıkmamaya özen gösterecekler gibi görünüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Profesyonel Bilgi İşçisi ve Teknoloji Meraklısı.