Facebook Uzaktan Çalışma Kararını Açıkladı

Facebook, COVID-19 pandemisinin global ekonomiyi nasıl hızlıca yeniden şekillendirdiğini gösteren bir karar aldı. Facebook uzaktan çalışma kararı olarak, çalışanlarının kalıcı olarak uzaktan çalışmayı istemesi halinde bu duruma izin vereceklerini açıkladı. Şirket, bugünden itibaren yeni iş fırsatlarını uzaktan çalışmaya entegre etmeye ve kalıcı olarak uzaktan çalışacak kişileri işe almaya başlayacaklarını bildirdi. Facebook’un global işe alım sorumlusu Miranda Kalinowski, pandeminin Facebook’un işe alım politikasını değiştireceğini belirtiyor.

Facebook: 5 ile 10 Yıl Arasında Şirketin Yarısı Uzaktan Çalışabilir

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg The Verge’e verdiği röportajda “Uzaktan çalışmaya en hızlı adapte olan ve en hızlı öğrenen şirketlerden biri olacağız. Bunu düşünceli ve sorumlu bir şekilde yapmalıyız, bu yüzden bunu ölçülü bir şekilde gerçekleştireceğiz. Ama önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde şirket çalışanlarının yarısı uzaktan çalışacak durumda olabilir.” açıklamasını yaptı.

Facebook Uzaktan Çalışma Kararı İşe Alım Politikasını Değiştirecek

Dünya çapında 70 ofiste 48.000’den fazla çalışana sahip olan Facebook, pandeminin ardından en hızlı şekilde uzaktan çalışmaya geçiş yapan şirketlerden biri olarak biliniyor. Twitter geçen hafta yaptığı açıklamada, çalışanlarının çoğuna uzaktan çalışma seçeneğini sunacağını açıkladı ve Coinbase Çarşamba günü benzer bir açıklamada bulundu. Shopify CEO’su Tobi Lütke Perşembe günü yaptığı açıklamada “kalıcı olarak uzaktan çalışma sistemine hemen geçileceğini” söyledi. Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin çoğu çalışanın yıl sonuna kadar evde kalmasına izin vermesinin ötesinde ek olarak uzaktan çalışma esnekliği sunmayı düşünüyor.

Facebook ofisinden 10 mil uzaklığa kadar yaşamayı kabul eden yeni çalışanlarına 15.000 dolara kadar varan ek ücret ödüyordu. Artık bu çalışanların çoğu istediği yerde çalışabilecekler. Fakat bu durumda, Facebook’un ödediği ücretin azaltacağını da hesaba almaları gerekli gibi duruyor.

Ofiste Çalışacaklar İçin Birçok Önlemler Alınacak

Facebook, 6 Temmuz’ da ofisini yeniden açtığında doluluk oranını yüzde 25’in altında tutmayı hedefliyor. Ofise gelecek çalışanların maske takması ve ateş kontrolünden geçmesi gerekecek. Bu önlemlere ek olarak, çalışma alanlarının arasına en az 6 metre konulacağı ve çalışanların spor salonlarını kullanamayacağı belirtildi. 

Korona-virüs salgınıyla birlikte birçok firma uzaktan çalışma düzenine geçti ve bu durum dünya çapında kabul gören bir model haline geldi. Peki sizce bu durum iş hayatında kalıcı olarak yer edinecek mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!