TeamViewer Nedir?

Piyasada birçok uzaktan kontrole olanak sağlayan program bulunuyor. Ancak bazı yazılımların diğerlerinden çok daha öne çıktığı kabul gören bir gerçek. Bu programlardan birisi olan TeamViewer tam olarak nedir?

Bu içeriğimizde TeamViewer nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Oldukça kapsamlı hazırladığımız içeriğin sonunda aklınızda TeamViewer ile ilgili soru kalmayacağını umuyoruz. Yine de herhangi bir sorunuz olursa aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

İçeriğimizde TeamViewer nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra yazılımın kimler için uygun olduğuna da değindik. Ayrıca önemli avantajları ve dezavantajlarına da yazımızda yer verdik. Bunun haricinde programı kullanırken ekstra güvenlik sağlayacak püf noktaları da açıkladık.

TeamViewer Nedir?

TeamViewer, bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmeye yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde gerekli izinleri aldığınız herhangi bir bilgisayarı kendi bilgisayarınız üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bunun için diğer bilgisayara yakın bir konumda olmanıza da gerek yoktur.

TeamViewer, ilk olarak 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. TeamViewer AG tarafından geliştirilen bu yazılım Windows, macOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumludur. Yazılım hem ücretli hem de ücretsiz sürümlere sahiptir. Ayrıca farklı planlar dahilinde farklı özellikler de sunmaktadır.

TeamViewer ile gerçekleştirilmesi mümkün olan pek çok eylem bulunmaktadır. Örneğin uzaktaki bir cihaza bağlanarak teknik destek sağlamak mümkündür. Bir başka örnek ise evde bulunan bilgisayarınıza iş yerinizden ulaşmaktır. Bunun gibi pek çok örnek verilebilir.

İçeriğimizin devamında da değindiğimiz gibi TeamViewer pek çok topluluk için kullanım uygundur. Özellikle sıklıkla ekran karşısında çalışan kişiler için fazlasıyla zaman kurtarıcı bir program olarak ifade etmek mümkündür. Bunun haricinde bilgisayarını telefon ya da tabletinden kontrol etmek isteyenler için de TeamViewer programını önermek yanlış olmaz.

teamviewer-kullanici

TeamViewer Ne için Kullanılır?

Bilgisayarınızın farklı bir cihaz üzerinden kontrol edilmesi gereken tüm uygulamalarda TeamViewer kullanmak mümkündür. Ancak bu konuyu biraz daha derinleştirmekte fayda var. Daha önce de belirttiğimiz gibi TeamViewer, herhangi bir cihazı uzaktan kontrol etmeyi sağlar. Böylece evinizdeki bilgisayarı cep telefonunuz ya da tabletinizle internete bağlı olduğunuz herhangi bir konumdan kontrol edebilirsiniz.

Bunun işlevsel olduğu en önemli alanlardan birisi iş yerlerinde bulunan bilgisayarı kullanmaktır. Evinizde ve iş yerinizdeki bilgisayarınızda TeamViewer aracılığıyla bağlantı sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak iş yerinizde BT uzmanı ya da teknik servis ekibi de TeamViewer aracılığıyla bilgisayarınıza bağlanabilir. Böylece bir sorun çıktığında uzaktan kontrol ile sorunun çözümünü sağlayabilir.

Ayrıca TeamViewer, cihazlar arasında dosya paylaşımı yapmaya da olanak sağlar. Birden fazla sistemde aynı dosyayı kullanmayı da mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda işe yaradığı bir diğer alan ise eğitim vermektir. Uzaktan eğitimde bilgisayara erişim sağlayarak eğitmenin işini bir hayli kolaylaştırdığını belirtelim.

TeamViewer’ın yalnızca profesyonel amaçlı olarak kullanılmadığını da belirtelim. Örneğin evinizin bir odasındaki bilgisayarı telefonunuzdan kontrol etmek için TeamViewer kullanabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun ya da tabletinizin ekranını da farklı bir ekrana yansıtabilirsiniz.

Buna ek olarak bütün büyük işletim sistemlerini desteklediğini belirtmekte fayda var. Bu sayede mobil platformlar arasında ya da iki farklı bilgisayar arasında da TeamViewer bağlantısı kurmak mümkün. Tabii ki mobilden bilgisayara ya da bilgisayardan mobile erişim de yazılım kapsamında kullanıcılara sunuluyor.

TeamViewer Kimler için Uygundur?

İçeriğimizin daha önceki alt başlıklarında TeamViewer’ın kimler için uygun olduğuna biraz değindik. Ancak detaylandırmak gerekirse TeamViewer’ın pek çok farklı grup için uygun olduğunu belirtebiliriz. Bunların başında tabii ki profesyonel amaçlı kullanım sağlayacak şirketler geliyor.

Şirketlerin BT departmanları gün içerisinde pek çok çalışandan yardım çağrısı almaktadır. TeamViewer, BT yetkilisinin kendi bilgisayarından diğer çalışanlara yardımcı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede pek çok çalışanın da işini kolaylaştırdığını belirtelim.

Bunun haricinde teknik destek ve servis çalışanları da TeamViewer’dan yararlanmaktadır. BT çalışanlarında olduğu gibi cihazda çıkan herhangi bir sorunu uzaktan tespit etmek TeamViewer ile mümkündür. Ayrıca bu sorunun tespitinin ardından çözümünün gerçekleşmesi için de olanak sağlamaktadır. Böylece hem müşteri hem de çalışan için sorun kolayca çözülebilir.

Eğitim veren görevliler için de TeamViewer kullanmak uygundur. TeamViewer, bilgisayar başında gerçekleşecek eğitimlerde, eğitmenin gerekli noktalarda öğrencinin cihazına erişim sağlaması ve yardımcı olmasını sağlar. Ayrıca dosya paylaşımı gibi konularda da TeamViewer kullanmak mümkündür.

Tüm bunlara ek olarak TeamViewer günlük kullanım için de fazlasıyla uygundur. Bilgisayarını farklı bir cihazdan ve uzaktan kontrol etmek isteyen herkes TeamViewer kullanabilir. Bir başka deyişle yazılım her teknoloji kullanıcısı için uygundur.

teamviewer-avantajlari

TeamViewer Avantajları Nedir?

TeamViewer nedir içeriğimize yazılımın avantajları ile devam ediyoruz. İçeriğimizin başından beri özelliklerine ve kullanıcı profiline değindik. Bu nedenle avantajlarından da biraz bahsetmiş olduk. Ancak detaylı bir şekilde açıklamamız gereken önemli özellikleri de mevcut.

TeamViewer programının en önemli avantajlarından birisi kolay kurulumu oluyor. Doğrudan internet sitesi üzerinden indirilebilen TeamViewer, kullanıcıya kurulum konusunda hiç zorluk yaşatmıyor. Ayrıca güncellemeleri de aynı kolaylıkla yapmak mümkün.

Yazılımın en önemli avantajlarından bir diğeri ise geniş işletim sistemi desteği oluyor. Günümüzde piyasada var olan bütün büyük işletim sistemleri TeamViewer ile uyumlu çalışıyor. Android, iOS gibi mobil platformlara ek olarak Windows, macOS ve Linux işletim sistemleri ile TeamViewer kullanmak mümkün.

Uygulamanın kurulum kolaylığına ek olarak kullanım kolaylığı sağladığını da söylemek gerek. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sadece bilgisayarı kontrol etmek dışında da işlevleri mevcut. Örneğin cihazlar arası dosya aktarımı yapmak TeamViewer ile mümkün. Ayrıca yazılım içerisinde iletişim kurmak için de birtakım araçlar bulunuyor.

TeamViewer uygulaması içerisinde kullanabileceğiniz bir video ve sesli arama seçeneği mevcut. Ayrıca bir sohbet aracı da yazılımda yer alıyor. Bu sayede herhangi ek bir yazılım kullanmadan iletişime geçmek mümkün hale geliyor. Üstelik aynı anda 25 kişiye kadar görüşmenin de mümkün olduğu belirtiliyor.

Temel olarak uygulamanın bu avantajlarından bahsetmek mümkün. Ancak avantajları kadar dezavantajlarının bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

TeamViewer Dezavantajları Nedir?

Her ne kadar çok kullanışlı bir program olsa da TeamViewer’ın bazı önemli dezavantajları bulunuyor. Bunlardan ilki ise ücretli bir yazılım olması. Ücretsiz bir sürümü de olan programın ticari kullanımı için bir lisansa sahip olmanız gerekiyor. Üstelik bu planların bazı işletmeler için hatırı sayılır bir ücrete kadar yükselebildiğini belirtmek gerek.

Yazılımın ücretsiz sürümünde herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor. Ancak bu plan dahilinde tek bir cihazı kontrol etmek mümkün. Daha sonrasında şirketin 500 cihaza kadar sunduğu planlar bulunuyor. Maksimum kullanıcı sayısı ise 30 olarak belirtiliyor.

Cihazın önemli bir başka dezavantajı ise yüksek internet hızı koşulu oluyor. Tüm kontrol işlemini ağ üzerinden gerçekleştiren yazılım kötü bir bağlantı halinde tam olarak işlevsel çalışamıyor. Bu nedenle yazılımdan verim almak için yüksek ve kesintisiz internet hızı bir şart. Ayrıca proxy sunucular üzerinden de çalışmadığını belirtmek gerekiyor.

Buna ek olarak TeamViewer’a sahip olan tüm cihazlarda aynı sürümün bulunması gerekiyor. Eğer farklı bir sürümde olan cihaz varsa maalesef TeamViewer çalışmıyor. Bir başka unsur ise makinelere bağlantı noktasında oluyor. Ancak buna tam bir dezavantaj demek mümkün değil.

TeamViewer yalnızca aktif olan ve uygulamanın çalıştığı cihazlara bağlanabiliyor. Fakat belirttiğimiz gibi buna bir dezavantajın ötesinde güvenlik unsuru olarak değinmek daha doğru olacaktır.

TeamViewer Güvenilir mi?

Bir başkasının bilgisayarınıza erişebileceği bir program konusunda akla gelen ilk sorulardan birisi de şüphesiz güvenilirlik oluyor. TeamViewer güvenilir mi sorusunun yanıtı için ise tek bir yanıt vermek mümkün değil. Programın güvenilir olması için geliştiriciler kadar kullanıcılara iş düşüyor.

Şirketin güvenlik konusunda oldukça temkinli olduğunu belirtmekte fayda var. Hatta TeamViewer sürekli güçlü bir güvenlik sistemine sahip olduğuna vurgu yapıyor. AES 256-bit şifreleme yöntemini kullanan yazılım birçok tehdit unsurunu engelliyor. Ancak risklerin tamamen ortadan kalktığını söylemek doğru olmayacaktır.

Geçtiğimiz dönemde pek çok TeamViewer kullanıcısına ait hesabın çalındığını söylemek mümkün. Her ne kadar TeamViewer bu konuda bir adım atsa da kullanıcıların alabileceği önlemler mevcut. Bunlardan bazıları genel olarak tüm platformlarda güvenliğinizi korumayı da sağlayacaktır.

teamviewer-guvenlik

En büyük önlemlerden birisi yalnızca kullanacağınız zaman TeamViewer çalıştırmak oluyor. Şirket yazılım güvenilir olduğunu söylese de gerekmediği sürece uygulamayı açmamak kendinizi daha da güvenli bir konuma yerleştirmenizi sağlar. Uygulama ile işiniz bittiğinde çıkış yapmak ve uygulamayı kapatmak güvenliğinizi artıracaktır.

Alabileceğiniz bir başka önlem ise uygulamayı güncel tutmaktır. Geliştiriciler yazılımda bir sorun çıksa bile hataya ilişkin bir güncelleme paylaşacaktır. Eğer son sürümdeki güncellemeleri almazsanız bilgisayarınız güvenlik açıklarına karşı savunmasız kalabilir.

Bunlara ek olarak güçlü bir şifre yaratarak riskleri büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Farklı bir sitede kullandığınız şifreler yerine yalnızca TeamViewer’da kullanacağınız bir şifre yaratmak güvenliği bir hayli artıracaktır. Buna ek olarak iki adımlı doğrulamayı açarak hesabın çalınmasını daha da zorlaştırabilirsiniz.

TeamViewer Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde dünyanın en popüler yazılımlarından birisi olan TeamViewer nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Genel olarak TeamViewer’ın ne işe yaradığına, avantaj ve dezavantajlarına, kimler için uygun olduğuna yazımızda değindik. Ayrıca daha güvenli bir deneyim için yapmanız gerekenleri de özetledik.

TeamViewer kullanmak isteyenlerin sordukları sorulardan birisi de kimlerin ekranını görebildiği oluyor. TeamViewer ekibinin ekranı görüp görmediği de merak konusu. Ancak TeamViewer çalışanlarının bu ekranı görmediği ifade ediliyor. Yalnızca kullanıcının seçtiği ve izin verdiği kişiler cihaza erişim sağlayabiliyor. Tabii ki bu durum hesabın çalınması halinde değişiklik gösteriyor.

Eğer bir cihazı uzaktan kontrol etmek istiyorsanız ücretsiz planı sayesinde TeamViewer sizin için en uygun yazılımlardan birisi. Buna ek olarak şirketiniz ya da ofisiniz için de TeamViewer kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Gerekli güvenlik önlemlerini almanızın ardından sorunsuz bir şekilde TeamViewer kullanabilir ve kolaylaştırıcı işlevlerinden faydalanabilirsiniz.

Yine de piyasada TeamViewer benzeri pek çok yazılımın bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle TeamViewer kullanmak istemezseniz de farklı bir yazılıma göz atma imkanınız mevcut. Ayrıca Zoom gibi görüntülü görüşme uygulamalarında da uzaktan kontrol seçeneğinin bulunabildiğini belirtelim.

İçerisinde sunduğu pek çok araç ile TeamViewer, cihazınızı uzaktan kontrol etmek için en iyi yazılımlar arasında yer alıyor. Video ve sesli arama, sohbet kutucuğu, dosya paylaşımı gibi unsurlar sayesinde TeamViewer’ın işinizi bir hayli kolaylaştıracağını söylemek mümkün.

Eğer daha önce TeamViewer kullandıysanız görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca yazılım ile ilgili tüm sorularınızı da bize ulaştırabilirsiniz. İçeriğimiz ve TeamViewer hakkındaki tüm görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.