Aptoide Nedir?

Aptoide nedir? Kullanıcılar bu sorunun cevabını sıklıkla aramaktadır. Biz de bu nedenle Aptoide nedir sorusunun yanıtını sizler ile paylaşmak istedik. İçeriğimizin sonunda Aptoide hakkında kafanızda bir soru işareti kalmayacağını umuyoruz.

Piyasada pek çok uygulama marketi bulunmaktadır. Bu marketler arasında başlıca sayabileceğimiz Google Play Store ve App Store da yer almaktadır. Tabii ki Samsung ve Huawei tarafından geliştirilen marketleri de göz ardı etmemek gerekir. Tüm bunların yanı sıra birçok kişinin kullandığı farklı bir market daha mevcuttur.

Aptoide isimli bu online pazar yeri, Android tabanlı telefonlar için geliştirilen uygulamalara ev sahipliği yapmaktadır. Bu içeriğimizde Aptoide nedir, ne işe yarar vb. soruların cevabını sizler için bir araya getirdik. Şimdi lafı uzatmadan Aptoide nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Aptoide Nedir?

Aptoide, 2011 yılında piyasaya sürülen bir uygulama marketidir. Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılan Aptoide, mobil uygulamalara ev sahipliği yapan bir online pazar yeridir. Aptoide şirketi, ilk olarak 2009 yılında kullanıcılara sunulmuştur. 2011 yılında ise resmi olarak piyasadaki yerini almıştır.

Görüldüğü üzere Aptoide 10 yılın üstüne bir süredir Android kullanıcılarına sunulmaktadır. Bu nedenle hatırı sayılır bir tarihe sahip olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Bu marketin önemli unsurlarından biri geleneksel olmayan yapısıdır. Bir başka deyişle, her kullanıcı kendi mağazasını kendisi düzenler. Böylece kullanıcıların mağaza oluşturması çok daha kolay hale gelmiştir.

Aptoide mağazasının birçok cihaz için özel olarak geliştirdiği uygulamalar mevcuttur. Daha önce de belirttiğimiz üzere Android telefon ve tabletler için Aptoide uygulaması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra akıllı televizyonlar için Aptoide TV isimli bir uygulama daha bulunur. Ayrıca çocuklar için geliştirilen Aptoide VR ve Aptoide Kids isimli uygulamalar da piyasada yer almaktadır.

Üstelik şirketin AppCoins Wallet ismiyle geliştirdiği bir online cüzdan uygulaması da bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde şirketin önemli avantajlar ve kampanyalar sunduğu belirtilmektedir. Özellikle uygulama içi satın alımlarda ekstra avantajlar sağladığı ifade ediliyor. Ayrıca belirttiğimiz gibi indirimli satın alımlar için de bu uygulamayı kullanmanın mümkün olduğu dile getiriliyor.

Aptoide’in önemli avantajlarından birisi ise herhangi bir coğrafi kısıtlamaya sahip olmamasıdır. Üstelik tüm uygulamaların ücretsiz olarak sunulduğu ifade edilmektedir. Mağazayla ilgili şirket tarafından paylaşılan bilgiler arasında 300 milyon kullanıcıya ulaştığı belirtilmektedir. Ayrıca 1 milyonun üstünde uygulama mağazada yer almaktadır. Toplamda ise 7 milyarın üstünde indirme sayısından bahsedilmektedir.

Tamamen bağımsız bir uygulama marketi olan Aptoide’in en büyük rakibi tahmin edebileceğiniz üzere Play Store’dur. Ancak belirttiğimiz bazı özellikler ile Play Store’dan daha özgür bir platform olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kullanıcıların kendi mağazasını düzenlemesi ekstra bir özgürlük sağlıyor demek yanlış olmayacaktır. Peki bu uygulama tam olarak ne işe yarar? Uygulamanın detaylarına biraz daha göz atmakta fayda var.

Aptoide Ne İşe Yarar?

Daha önce de belirttiğimiz üzere Aptoide, bir uygulama mağazası ve pazar yeridir. Bu nedenle diğer pazar yerleri ve uygulama mağazaları temelde ne yapıyorsa Aptoide de aynı işlevleri gerçekleştirmektedir. Bunların arasında sayabileceğimiz en önemli unsur tabii ki de uygulama indirmektir.

Yalnızca Android işletim sistemine sahip cihazlarda çalışan Aptoide, milyonlarca kullanıcının uygulama indirmesine ön ayak olmaktadır. Öyle ki milyonun üstünde uygulamaya sahip olan online mağaza 2011 yılından beri kullanıcıların karşısında olmayı sürdürmektedir.

Ancak Aptoide’in işe yaradığı bir başka nokta uygulama geliştiricileri için önemlidir. Tahmin edebileceğiniz üzere bir uygulamayı indirmek için öncelikle uygulamanın üretilmesi gerekmektedir. Geliştiriciler bu uygulamayı ürettikten sonra uygulama marketlerine başvuru yaparlar ve yayınlanmasını sağlarlar. Aptoide ise bu noktada geliştiricilere önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Sistemin içerisinde yer alan bir uygulama sayesinde geliştiriciler kendi uygulamalarını Aptoide’e yükleme şansına sahiptir. Üstelik daha önce de belirttiğimiz gibi kullanıcılar kendi mağazalarını kendileri düzenlemektedir. Bu sayede herhangi ek ve zorlu bir denetimden geçmeden uygulamalarını kullanıcılar ile buluşturmaktadır. Ayrıca kazançlarının da bu uygulamada çok daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir.

Örneğin günümüzde bir uygulama geliştiricisi Google ya da Apple’a %30 komisyon vermektedir. Bu hem uygulama satışlarından hem de uygulama içi harcamalardan kesilen bir komisyondur. Fakat Aptoide’in belirttiğine göre geliştiriciler bu platformda uygulama içi satın alımların %90’ınını kazanmaktadır. Bir başka deyişle mağaza yalnızca %10 kesinti uygulamaktadır.

Apple ve Google’ın geçtiğimiz yıllarda bu konuda büyük sorunlar yaşadığını biliyoruz. Özellikle devasa şirketler bu komisyonlardan ciddi ölçekte gelir kaybı yaşıyordu. Bu nedenle geliştiricilerin alternatif uygulama mağazalarına yönelmesi pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Uygulama indirmek ve uygulama yüklemek dışında Aptoide’in önemli bir fonksiyonu bulunduğunu söylemek pek de doğru olmaz. Şirketin kendi geliştirdiği uygulamalar da bu mağazada yer almaktadır. Ayrıca Aptoide, platformun son derece güvenli olduğunu ve blok zinciri ile korunduğunu da ifade etmektedir. Ancak bu konuya içeriğimizin farklı bir alt başlığında değineceğiz.

aptoide blok zinciri

Aptoide Uygulama Yükleme

Bu açıklamaların ardından Aptoide platformuna uygulama yüklemenin nasıl olacağı sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Bu işleme de değinmekte fayda var. Fakat öncelikle telefonunuza Aptoide uygulamasını nasıl yükleyebileceğinizi cevaplayalım. Aptoide’i indirmek ve kurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Aptoide resmi sitesinden indirmek için gerekli linke tıklayın.
 • Daha sonra bilgisayarınıza ya da doğrudan telefonunuza Aptoide APK dosyasını indirin.
 • Eğer telefonunuzda bilinmeyen kaynaklardan yükleme seçeneği aktif değilse aktif hale getirin. Bunun için Ayarlar menüsüne tıklayın.
 • Ardından Güvenlik seçeneği ile devam edin. Bu sayfada Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif hale getirin.
 • Bu işlemin ardından indirdiğiniz APK dosyasını çalıştırın. Daha sonra Aptoide kurulumu gerçekleşecektir.
 • Kurulumun ardından bir üyelik oluşturmanız istenecektir. Eğer daha önce kullandıysanız Aptoide hesabınıza da giriş yapabilirsiniz.
 • Son olarak indirmek istediğiniz uygulamayı ya da uygulamaları Aptoide mağazasında arayın ve indirme butonuna dokunarak indirin.

Aptoide uygulamasını indirdikten sonra mağazanıza uygulama yüklemek de mümkün hale gelmektedir. Bunun için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Uygulamada yer alan “Create a Store” seçeneğine tıklayın. Bu sayede uygulamalarınızı sergileyebileceğiniz bir mağaza oluşturabilirsiniz.
 • Daha sonra mağazanızın isim, tema ve açıklama gibi bilgilerini doldurun.
 • Mağazanızın açılmasının ardından uygulama yükleme aracını cihazınıza indirin. Aptoide Uploader isimli bu araca direkt uygulamadan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz resmi sitesinin en altında yer alan “Uploader” seçeneğiyle de bu uygulamayı indirebilirsiniz.
 • Bu dosyayı kurduktan sonra çalıştırın. Karşınıza çıkacak menüden mağazanıza eklemek istediğiniz uygulamaları seçin. Eğer bir uygulama geliştirdiyseniz telefonunuza yüklediğinizden emin olun.
 • Seçtiğiniz dosya APK formatına dönüşecektir. İşlem tamamlandıktan sonra uygulama mağazanızda yüklediğiniz uygulamayı görebilirsiniz.

Bu şekilde uygulama indirme ve uygulama yükleme süreçlerini anlatmış olduk. Tabii ki yüklediğiniz uygulamalara daha sonra güncellemeler de getirmeniz mümkündür. Ayrıca Aptoide tüm süreçlerin en yüksek korumayla gerçekleştiğini de belirtmektedir. Ancak bu kadar kolay bir şekilde uygulama yüklenen marketin zararlı olup olmadığı konusunda soru işaretleri olabilir. Bu konuda yapılan açıklamalara biraz daha detaylı göz atalım.

Aptoide Zararlı mıdır?

Değinmemiz gereken önemli bir konu ise Aptoide platformunun zararlı olup olmadığıdır. Aptoide tarafından paylaşılan bilgiler ise platformun tamamen güvenilir olduğu konusuna dikkat çekmektedir. Hatta en güvenilir üçüncü parti uygulama mağazası olduğu da ifade edilmektedir.

Şirket sürekli olarak siber güvenlik alanında yenilikler ve geliştirmeler yaptıklarını dile getirmektedir. Buna ek olarak uygulama mağazasına yüklenen tüm uygulamalar sürekli olarak denetimden geçtiği belirtilmektedir. Bu denetimin ise hemen otomatik hem de manuel olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştiği ifade edilmektedir. Hatta uygulamanın yüklenmesinin ardından bile kontrollerin devam ettiği söylenmektedir.

Platforma yeni bir uygulama yüklenirken diğer uygulama markerleri ile kıyaslanmaktadır. Böylece herhangi bir tehlike unsuruna sahip olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak taramalar ve manuel kontroller de bu sürece eşlik eder.

aptoide-guvenilir-mi

İlk olarak bir uygulamanın otomatik kontrolü söz konusudur. Bu süreçte virüs ve zararlı yazılım taramaları gibi önemli unsurlar incelenmektedir. Eğer uygulama güvenilir bulunduysa manuel kontrol aşamasına geçilir. Ancak herhangi bir zararlı yazılım ya da tehdit unsuru bulunduysa uygulama reddedilmektedir.

Manuel kontrolde insanlar tarafından uygulamanın gerekli kontrolleri yapılmaktadır. Kullanıcılar belli konularda kontrol sağlar. Bunların arasında sahte uygulama, virüs, lisanssız ürün, yavaş çalışma ya da donma gibi unsurlar bulunmaktadır. Eğer bu aşamayı da geçerse uygulama güvenli olarak ifade edilir ve mağazaya sunulur.

Tabii ki tüm bu unsurlar her uygulamanın tamamen zararsız olacağını garanti etmez. Her ne kadar yöntemler yeni tehditler için sürekli olarak güncellense de hata payı olabileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu nedenle güvenilir olmayan uygulamalar konusunda yine de temkinli davranmakta fayda olduğunu belirtelim. Ancak eğer Aptoide’de yer alan bir uygulamaya güveniyorsanız muhtemelen indirmenin bir sorun oluşturmayacağını söylemek mümkündür. Yine de kararın sizde olduğunu ve güvenlik için dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın!

Aptoide Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde birçok kullanıcı tarafından merak edilen Aptoide mağazasının ne olduğunu sizler için anlattık. Kısaca özetlemek gerekirse Aptoide, Android kullanıcıları için sunulan bir uygulama mağazasıdır. Bu uygulama mağazasına her kullanıcı ve geliştirici uygulama yükleyebilmektedir. Ayrıca mağazada yer alan tüm uygulamalar ücretsizdir! Önemli birkaç bilgiyi liste halinde özetlemek gerekirse:

 • Paylaşılan bilgilere göre Aptoide ile günümüzde 7 milyarın üstünde indirme gerçekleşmiştir.
 • 300 milyonun üstünde kullanıcı ve 1 milyonun üstünde uygulama platformda yer almaktadır.
 • Mağazalarda yer alan tüm uygulamalar ücretsizdir.
 • Türkçe dahil birçok dil için destek sunmaktadır.
 • Otomatik uygulama güncelleme seçeneği bulunmaktadır.
 • Platformun son derece güvenli olduğu ve bu güvenliğin sağlanması için sürekli olarak geliştirmeler yapıldığı ifade edilmektedir.
 • Telefon ve tablete ek olarak TV için de bir uygulama desteği sunmaktadır. Böylece Android akıllı televizyonlarda da mağazayı kullanmak mümkündür.

Aptoide platformunun güvenliği dışında sorulan bir başka soru ise yasal olup olmadığıdır. Aptoide uygulama mağazası tamamen şirketin belirttiğine göre tamamen yasaldır. 2011 yılında kurulan açık kaynaklı bir uygulama olan Aptoide’i kullanmak herhangi bir suç teşkil etmemektedir.

Ancak Aptoide platformu yalnızca Android kullanıcılarına sunulmaktadır. Bu nedenle iOS ya da Apple tarafından geliştirilen herhangi bir cihazda Aptoide kullanmak mümkün değildir. Bunun nedeni ise Aptoide’in açık kaynaklı bir uygulama olması şeklinde ifade edilmektedir. Öte yandan iOS Apple’a ait bir üründür. Şirket bu konuda yalnızca açık kaynaklı kanalları kullanmak istediklerini belirtmektedir.

Aptoide nedir içeriğimizin sonuna geldik. Eğer Aptoide platformu ile ilgili aklınıza takılan bir soru olursa aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile ilgili yorumlarınız için de aynı bölümü kullanabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.