Street Fighter Yapımcısı Yoshinori Ono Capcom’dan Ayrıldı

Street Fighter oyununun yeniden canlanmasını yöneten deneyimli yapımcı Yoshinori Ono yaklaşık 30 yıllık görevinden ayrıldı. Yoshinori Ono, Capcom video oyun şirketinden ayrılacağını Pazar günü duyurdu. Yoshinori Ono şirketin yönetici yapımcısı ve Capcom genel marka müdürü ünvanına sahipti. Twitter’daki bir mesajda Ono, bu yılki Capcom Pro Tour turnuvasına yönelik eleştirilere değindi ve yaklaşmakta olan ayrılığı sevenlerine açıkladı.

Ono, “Uzun zamandır Street Fighter markasıyla birlikteyim iyi zamanlar, kötü zamanlar ve hatta var olmayan zamanlar yaşıyorum.” dedi. “Street Fighter markasındaki tüm etkinlikler yeniden gün ışığına çıkıp canlılığı artırırken, özellikle son on yılda markaya destek veren oyunculara gönülden minnettarım.” diyerek Capcom’daki görev süresi boyunca onu destekledikleri için teşekkür etti. “Ve şimdi, Capcom’da neredeyse 30 yıl hizmet verdikten sonra bu yaz şirketten ayrılıyorum. Bu Capcom’un Street Fighter dahil çeşitli oyunlarının marka müdürü pozisyonumdan istifa edeceğim anlamına geliyor.” cümleleriyle istifasını belirtti. Ono açıklamasının sonunda “Shoryuken!” adı verilen Street Fighter’da geçen özel bir hareket ismiyle sevenlerinin yüzünde gülümseme bırakarak açıklamasını bitirdi.

Street Fighter Serisinin Devamı Gelecek mi?

street-fighter-yapimcisi-yoshinori-ono-istifa-etti

Capcom Japonya merkezli, kuruluşu 1979 olan video oyun geliştirme ve yayımlama şirketidir. Şirket; Street Fighter, Mega Man, Resident Evil, Devil May Cry ve Dead Rising gibi dünyada ses getiren birçok oyuna sahiptir. Ono, 90’ların başında katıldığı Capcom şirketinde Street Fighter serisinin ses yapımcısı olarak çalıştı. Yaklaşık 10 yıl sonra Capcom markasını tekrardan canlandıran Street Fighter 4’ün yapımcısı olarak ismini duyurdu. Yoshinori Ono, Monster Hunter ve Darkstalkers dahil olmak üzere çeşitli Capcom oyunlarında yönetici yapımcı olarak görev yaptı. Ancak Street Fighter 4 ve Street Fighter 5’teki yapımcı rolleri Ono’nun en ön planda olduğu yerdi. Fan etkinliklerinde ve dünyanın her yerindeki turnuvalarda enerjik bir şekilde Street Fighter oyununu temsil ediyordu.

Ono, Street Fighter’ın muhteşem şekilde geri dönüşünün arkasındaki itici güç olarak kabul ediliyordu. 2008 yılında çıkan oyun, oyuncular tarafından çok beğenildi ve Ono’nun adı Street Fighter ile birlikte anılmaya başlandı. “Temellere Dönüş” adı verdiği teori ile Street Fighter 4 inanılmaz bir başarıya ulaştı. Bu başarıyla birlikte Street Fighter serisi sürekli gelişerek Capcom Pro-Tour adı verilen Espor ligi oluşturdu.

Yoshinori Ono’nun şirketten ayrılması şirket içinde görülen bir şeydi. Yoshinori Ono’nun ayrılmasıyla birlikte Capcom tabii ki de Street Fighter serisini yarı yolda bırakmayacaktır. Capcom, 2016 yılında çıkan Street Fighter 5’in 2021 yılına kadar güncelleme alacağını duyurdu. Ayrıca Capcom, Street Fighter 6 için de kolları sıvamış durumda. Şimdiden dört yeni karakter oyun için onaylanmış durumda. Yoshinori Ono, ”Yeni nesil Capcom personeli Street Fighter markasıyla ilgilenmeye ve World Warriors’a liderlik etmeye devam edecek.” dedi.

Street Fighter’ın büyük fanı olan Yoshinori Ono “Street Fighter’ı sıradışı yapmaya devam edeceklerine inanıyorum. Bir dahaki sefere sıradan bir oyuncu olarak yeni Street Fighter oyununun nasıl gelişeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı