Spotify Yeni Friends Mix Aracını Duyurdu

Spotify yeni kişiselleştirilmiş çalma listesi olarak açıklanan “Friends Mix” aracını duyurdu! Friends Mix, arkadaşlarınızın ne dinlediğine göre parçalar öneriyor. Böylece kullanıcılara arkadaşları ile oluşturdukları karışımlara dayalı olarak yeni parçalar keşfetmelerini sağlıyor. Global olarak yayına alınan özellik hem ücretsiz hem de Premium kullanıcılar için şimdilik iOS işletim sisteminde yer alıyor.

Geçtiğimiz dönemde Spotify, arkadaşlarınız ile ortak liste oluşturmanızı sağlayan “Blend” özelliğini duyurmuştu. Şimdi ise “Friends Mix” adlı yeni aracını yayına aldığını duyurdu. Akış hizmetinin Blend aracı, iki Spotify kullanıcısının ortak alanlarını bulmayı hedefliyor. Böylece en sevdikleri şarkıları bir araya getirerek müzik zevklerinin örtüştüğü noktaları görmelerini sağlıyor.

Aynı zamanda bu Friends Mix karışımı dinleme alışkanlıklarına göre günlük olarak güncel kalıyor. Dolayısıyla Spotify yeni kişisel çalma listesi Friends Mix, kullanıcıların arkadaşları arasında trend olan parçalara dayalı olarak yeni ve bilinen şarkıları keşfedebilmelerine olanak sağlıyor.

Spotify’ın Yeni Kişiselleştirilmiş Çalma Listesi Aracı: Friends Mix

Yapılan açıklamalara göre, Spotify’da “arkadaş” kelimesi geçen, 11 milyondan fazla kullanıcı tarafından oluşturulan çalma listesi olduğunu söylüyor. Ayrıca şirket 2022’de ABD’de bu çalma listelerinin geçen yıla kıyasla %35’lik bir artış yaşandığını da açıklıyor.

Bu yüzden Spotify yeni kişiselleştirilmiş çalma listesi aracı şaşırtıcı gözükmüyor. Dahası kişisel çalma listeleri en büyük satış faktörlerinden biri olarak yer alıyor. Hatta bu özellik Spotify müzik akışı pazarında lider olarak yer almasının bir diğer nedeni.

Öte yandan Spotify’ın Friends Mix aracına değinirsek, sevdikleriniz ile oluşturduğunuz karışımlara dayalı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bir arkadaşınızla Blend listesi yaptıysanız bu yolda ilerliyorsunuz demektir. İki kişilik, üç mix oluşturmanız gerekiyor. Böylece Made For You merkezindeki Made For Us bölümünde yeni bir çalma listesi yer alıyor. Bu çalma listesi ise Friends Mix olacak. Friends Mix’de yepyeni parçalar yer alacak.

“Sizin İçin” hazırlanan merkezde bir Friends Mix görmüyorsanız bir Blend oluşturmanız gerekiyor. Bunun için ise ilk olarak arama sekmesine Blend yazmanız gerekiyor. Daha sonra seçmek istediğiniz arkadaşınız için “Davet Et” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ardından davet kabul edildiğinde Spotify, Blend çalma listesi oluşturacaktır.

Spotify’ın yeni kişiselleştirilmiş çalma listesi ise müzik tercihlerine, zevklerine ve önerilenlere göre oluşuyor. Böylece Blend çalma listesi oluşturduğunuzda, birlikte paylaşacak ve keşfedecek çok sayıda yeni müzik bulmanıza olanak sağlayacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.