Spotify Premium Abone Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı!

Spotify bugün yeni kazanç raporunu kendi web sitesi üzerinden yayınladı. Rapora göre Spotify Premium abone sayısı 165 milyona ulaştı. Bunun yanı sıra aylık aktif kullanıcı sayısı ise 365 milyona ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde 158 milyon premium üyeye ve 356 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Premium abone sayısında %20’lik, aktif kullanıcı sayısında ise %22’lik bir artış söz konusu.

Spotify’ın rakipleri olan Apple Music ve Amazon Music abone sayılarını düzenli olarak yayınlamıyor. Fakat Music Ally tarafından derlenen en son rakamlara göre Apple Music 60 milyon, Amazon Music ise 55 milyon ücretli üyeye sahip. Bu sayıların 2020 yılının Şubat ayında yayınlandığını belirtmekte fayda var.

Spotify’ın Başarısında Podcastlerin Önemi

Spotify’ın podcastlere olan ilgisi giderek artıyor. Gün geçtikçe podcast içeriklerine ve teknolojisine dair satın almalar ve yatırımlarını da artırıyor. Bundan dolayı kullanıcıların Spotify’a olan ilgisi de giderek artıyor.

Bu nedenle şirketin yılın ilk çeyreğinde göstermiş olduğu başarı ikinci çeyreğinde de etkisini sürdürüyor. Ayrıca şirket, yakın zamanda yurt dışında oldukça beğenilen Call Her Daddy ve Dax Shepard’s Armchair Expert podcastlerinin yayın haklarını da satın aldı.

Geçtiğimiz ay Spotify’ın podcastler için yeni aldığı şirketi de sizinle paylaşmıştık. Dilerseniz haberi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Spotify’a göre, son çeyrekte podcast içeriğiyle etkileşime giren aylık aktif kullanıcıların yüzdesi %25 civarında. Son iki çeyreğe göre kıyasladıkları zaman bu artışı “mütevazı bir artış” olarak yorumluyor.

Bu arada The Wall Street Journal’ın haberine göre, geçtiğimiz çeyrekte Spotify’da 2,6 milyon adet podcast bulunuyordu. İçinde bulunduğumuz ikinci çeyrekte ise bu sayı 2,9 milyona ulaştı.

Spotify’ın kullanıcı başına ortalama geliri bu çeyrekte artarak son trendleri tersine çevirdi. Rakam şu anda premium abone başına 4,29 € (yaklaşık 43,45TL) seviyesinde bulunuyor. Bu, geçen çeyrekte 4,12 €’dan yükseldi. Bu artış, Spotify’ın bu çeyrekte İngiltere ve ABD’deki abonelik fiyatlarını artırmasından sonra geldi.

Spotify’ın bu başarısından sonra rakipleri Apple Music ve Amazon Music’in durumları merak konusu. Her iki firma da henüz kazanç raporlarını ya da abone sayılarını paylaşmadı. Fakat Spotify’dan daha fazla olmadıkları kesin.

Peki siz Spotify’ı ya da ona alternatif olan hizmetleri ücretli olarak kullanıyor musunuz? Sizce diğer hizmetlerin premium abone sayısı Spotify ile yakın mıdır? Ayrıca podcast yayınları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!