Spotify Premium Abone Sayısı Rekor Kırdı!

Müzik dinleme platformlarının başında gelen Spotify, podcast alanında bazı sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. Bu sorunlar, platformun abonelik sayısına etki etmişti. Bunun üzerine şirket, podcast dinleyicilerinin ilgisini çekecek bazı adımlar attı. Bu adımlar işe yaramış olacak ki şirketin yayınladığı raporlara göre Spotify, Premium abone sayısı ile rekor kırmayı başardı.

Şirket, yaptığı yeni bir açıklamada platformla ilgili verileri paylaştı. Bu açıklamaya göre, Spotify platformunun Premium abone sayısı ikinci çeyrekte 188 milyona yükseldi. Diğer yandan aylık aktif kullanıcı sayısı ise 433 milyona ulaştı. Bu sayının ise bir önceki yıla göre sırasıyla %14 ve %19’luk bir artış gösterdiği belirtildi.

Ayrıca geçen yılki raporda, 182 milyon Premium abone sayısı ve 422 milyon aylık aktif kullanıcı sayısı yer almıştı. Şirket, aylık aktif kullanıcı sayısındaki büyümenin ikinci çeyrekte şu ana kadarki en büyük büyüme olduğunu ve rekor kırdığını bildirdi.

Spotify Premium Abone Sayısı 188 Milyona Yükseldi!

Diğer yandan Obamas, 2019 yılında Spotify ile yüksek profilli bir podcast anlaşması imzalamıştı. Obamas, yakın zamanda bu anlaşmayı uzatmaya karar verdiğini bildirdi. Bunun sonucunda ise Obamas, rakip podcast platformu olan Audible ile çalışacağını duyurdu. Spotify’ın, Joe Rogan Experience ve Breaking Bread gibi yayınlarıyla popülerliğini korumayı başardığı da bilgiler arasında yer aldı. Bunun sonucunda da şirketin podcast sayısı artmaya devam ettiği de aktarıldı.

Spotify bu çeyrekte 127 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Diğer yandan şirket, abone büyümesinde de iyi bir noktaya ulaştığını gösterdi. Kullanıcı başına ortalama gelirin yaklaşık 4.44 dolar olduğu da raporlar arasında yer aldı. Şimdi ise şirket, kullanıcı başına ortalama gelirinin 4.60 dolar olduğu belirtti.

Dünya çapında oldukça popüler olan Spotify, ikinci çeyrek raporunu açıklarken rakip şirketler bu konuda herhangi bir açıklama yapmıyor. Ancak Apple Music’in 2019’da yaklaşık 60 milyon aboneye ulaştığıyla ilgili raporlar yer alıyor. Ayrıca Amazon Music’in 2020’deki abone sayısının ise 55 milyon olduğu söyleniyor.

Spotify, 2021’in Şubat ayında abonelik katmanı olan Spotify HiFi’yi duyurmuştu. Ancak şirket, bu hizmetin çıkış tarihi ve fiyatlandırması hakkında henüz bir bilgi vermedi. Spotify, bu hizmetin geçen yılın sonunda başlayacağını söylemişti. Şirketin bu konu hakkında daha fazla detay vermesi de beklentiler arasında yer aldı.

Peki sizler Spotify Premium abone sayısının rekor kırması hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizler de Spotify tarafından paylaşılan verilerle ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/27/23280283/spotify-q2-2022-earnings-podcasting-audiobooks/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.