Spotify Mobil Uygulamalar için Yeni Bir Özellik Geliştiriyor

Son dönemler sosyal özelliklere yer veren Spotify, masaüstü versiyonunda Facebook entegrasyonu ile sosyal ağlardan yararlanıyor. Bu entegrasyon aracılığı ile ‘Arkadaş Etkinliği’ özelliği öne çıkıyordu. Ancak Arkadaş Etkinliğine mobil cihazlarda erişim sınırlıydı. Şimdi ise Spotify, en çok istenen özelliklerden birini mobil uygulamalar için getirecek gibi gözüküyor!

Yeni özellik ile birlikte yakında Spotify’da Topluluk isimli bir bölüm yer alacak. Bu özellik sayesinde Spotify mobil uygulamalarda da arkadaşlarınızın müzik seanslarını takip etmenize olanak sağlayacak.

Spotify Topluluk sayfasını ilk olarak haziran ayının başında Chris Messina fark etmişti. TechCrunch’ın haberine göre şirket özelliği doğruladı fakat detaylı bilgi vermeyi reddetti. Ancak özellik şu anda erken bir geliştirme aşamasında yer alıyor. Öte yandan bu yeni özellik, Spotify’in Facebook ile ilişkisini sürdürdüğünü de gösteriyor.

Spotify, sosyal müzik akışında arkadaş grafiğini oluşturmak için Facebook entegrasyonundan yaralanıyordu. Rakiplerine göre avantaj sağlamak için kişiselleştirme özelliklerine yönelen Spotify, oynatma listeleri ile öne çıktı. Ancak şimdi ise şirket kullanıcıların kişisel arkadaş ağlarına odaklanmasını vurguluyor.

Spotify Topluluk Merkezi Erken Geliştirme Aşamasında

Mobil cihazlarda Arkadaş Etkinliğine erişim planları 2019 yılında iptal olmuştu. Şimdi rotasını değiştirdiği gözüken Spotify Topluluk özelliğinin erken geliştirme aşamasında olduğu doğrulandı. Öte yandan Spotify Topluluk özelliği şu anda tam işlevsel olmadığından detayları hakkında yeterli bilgi mevcut değil. Bu nedenle özellik halka açık hale geldiğinde ve kullanıma sunulduğunda değişkenlik gösterebilir.

Yeni Topluluk sayfası, Spotify’ın masaüstü sürümünde yer alan Arkadaş Etkinliği’ne benzer özellikler taşıyor. Arkadaş Etkinliği kenar çubuğuna benzer olan Topluluk, çalma listeleri güncellemesi ve arkadaşlarınızın ne dinlediğini takip etme şansı veriyor. Ayrıca tıpkı masaüstünde olduğu gibi mobil uygulamada da arkadaş listeniz Facebook sosyal ağıyla entegre olabiliyor.

Spotify Topluluk merkezinde, sayfanın üst kısmında yatay bir Oynatma Listesi Güncellemeleri satırı yer alıyor. Aynı zamanda dikeyde bir arkadaş listesi mevcut. Hatta, şu anda ne dinlendiğini ve bunun ne zaman gerçekleştiğine dair bilgileri görebilirsiniz. Öte yandan aktif olarak dinleyen kişiler için animasyonlu müzik çubukları da özellikte yer alıyor.

Tüm bunlara ek olarak özellik şu anda iOS işletim sisteminde çalışıyor. iOS kullanıcıları Safari aracılığı ile “spotify:community” adresine giderek özelliği kullanabiliyor. Ancak, Topluluk özelliği erken bir gelişim aşamasında yer aldığından düzgün bir sürüm güncellemesi için beklemeniz daha iyi olacaktır.

Spotify tarafından geliştirilen Topluluk özelliği hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/06/22/spotify-is-developing-community-a-new-place-to-see-your-friends-activity-in-the-mobile-app/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.