Spotify HiFi Geliyor: Yüksek Kaliteli Müzik Deneyimi

Yüksek kaliteli müzik denince akla gelen ilk platformlardan birisi hatta belki de ilki şüphesiz TIDAL. Ancak, bu algıyı değiştirebilecek çok önemli bir adım Spotify cephesinden geliyor. Bugün gerçekleşen Stream On etkinliği sırasında şirket, Spotify HiFi isimli abonelik türünü duyurdu.

Bu abonelik türünde, kayıpsız bir müzik deneyimi ve adından anlaşılabileceği gibi yüksek kaliteli müzik hizmeti sunulacağı ifade ediliyor. Normal abonelik türünden farklı bir ödeme planına sahip olacak Spotify HiFi, yılın ilerleyen zamanlarında seçili bölgelerde hizmete girecek.

Peki, Spotify HiFi nedir? Şirket, konuyla ilgili paylaştığı yazıda birkaç anahtar noktaya dikkat çekiyor.

Spotify HiFi Nedir?

Yüksek kaliteli müziğin, oldukça uzun bir süredir kullanıcıların talepleri arasında olduğu ifade ediliyor. Bu talebi gerçekleştireceğini açıklayan Spotify, yeni servisi ile “CD kalitesinde kayıpsız müzik” sunacağını belirtiyor. Ayrıca, Spotify HiFi’ın, Spotify Connect özelliğini içeren cihazlarda da kullanılabileceğini açıklıyor. Bu konuda, dünyanın en büyük hoparlör üreticilerinden birkaçıyla çalıştıkları da ekleniyor.

Konuyla ilgili daha fazla açıklamanın yapılacağını ve hizmetin, yılın ilerleyen zamanlarında seçili ülkelerde aktif hale geleceği söyleniyor.

Billie Eilish ile kardeşi ve müzik prodüktörü Finneas’ın bulunduğu bir videoda yüksek kaliteli müziğin farklarından bahsediliyor. Şirket aynı zamanda, bu video ile yeni Spotify HiFi abonelik sistemini kullanıcılarına duyuruyor:

Videoda bahsedilen en önemli noktalardan biri, müziğe eklenen tüm unsurların dinleyici tarafından duyulabilmesi oluyor. Müzisyenler, yüksek kaliteli ekipmanlara sahip olmadan duyulamayacak bazı unsurları eserlerine ekleyebiliyorlar. Bu ufak unsurlar dinleyici tarafından fark edilemeyebiliyor. Ancak, Spotify HiFi ile bu gibi seslerde de bir kayıp yaşanmayacağı iddia ediliyor.

Spotify HiFi Ücreti Ne Kadar?

Bu özellik, müzik dinleme deneyimini değiştirebilecek nitelikte. Bu nedenle şirket, fiyatlandırma üzerinde çalışırken bu faktörü göz önünde bulunduracaktır. Henüz açıklanan resmi bir rakam yok ancak rakip firmaların ücretlendirmelerinden bir tahminde bulunabiliriz.

TIDAL, abonelerinden aylık 20 dolar gibi bir ücret talep ediyor. Yüksek kaliteli ses sunan bir diğer hizmet ise Amazon Music. Amazon ise abonelerine 13-15 dolar arasında bir fiyat sunuyor. Bu nedenle, Spotify’ın da bu aralıkta, hatta daha da altında bir ücretlendirme yapacağı düşünülüyor. Yüksek ihtimalle aylık 15-20 doların üstünde bir fiyat sunulmayacağı tahmin ediliyor.

Peki, ülkemiz için durum ne? Bu gibi servisler, farklı ülkelerde farklı fiyat politikaları tercih ediyorlar. Örneğin, Amazon Prime ülkemizde 8 liralık bir fiyata sahipken ABD’de bu ücret 13 dolar. Bu nedenle, ülkemizde, birebir döviz kuru üzerinden bir hesaplama yapılmayacağı düşünülüyor. Ancak, Premium üyeliğin aylık 18 lira olduğu düşünülürse, karşımıza çok da uygun fiyatlı bir abonelik servisi çıkmayacağı da tahminler arasında.

Siz, Spotify HiFi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu abonelik türü ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.