Spotify, Çalma Listelerinde Değişikliğe Gidiyor!

Spotify, dünya üzerindeki en popüler müzik dinleme platformlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, platformu yıllardır daha sosyal bir hale getirmeye çalışıyor. Çoğu kullanıcının da bu konudan mutlu olduğunu görmek mümkün. Uygulamada milyonlarca çalma listesi var. Kullanıcılar listeleri yakınlarıyla paylaşabiliyor, beraber dinleyebiliyor ve diledikleri şekilde özelleştirebiliyorlar. Ayrıca uygulama size ortak çalma listesi oluşturmanıza da izin veriyor. Spotify, aldığı yeni bir kararla çalma listelerinde değişikliğe gitmeye karar verdi.

Bilindiği üzere Spotify, ortak çalma listeleri güncellemesini 2020 yılında kullanıcılarına sundu. Bu özellik, çıktığı günden beri çeşitli güncellemeler aldı. Şimdi yapılan yeni bir açıklamayla birlikte bu güncellemelere bir yenisi eklendi. Artık kullanıcılar, ortak çalma listelerini daha büyük gruplarla paylaşıp veya onları tamamen gizli yapabilecekler. Şirket, bu sayede ortak oynatma listelerinde kullanıcılarına çok daha fazla kontrol sağlamayı hedefliyor.

Spotify, Çalma Listelerine Çeşitli Yenilikler Getiriyor

Güncelleme ile birlikte Spotify, ortak çalma listesi kurucusuna bir takım yetkiler verecek. Yetkiler sayesinde, ortak çalma listenizdeki düzeni sağlamanız için hemen hemen her konuda karar alabileceksiniz. Öncelikle kurucular, ortak listeye kullanıcı alıp onları çıkarabilecekler.

Ayrıca bahsi geçen oynatma listelerini gizleyebileceksiniz böylece onları kimse göremeyecek veya dinleyemeyecek. Daha sonra bu oynatma listelerine kimin ekleme yapıp yapamayacağına ve kimlerin listeyi takip edebileceğine de liste kurucuları karar verecek. Spotify, bu güncellemelerin hepsinin bu hafta yayınlanacağını da ekledi.

Spotify, çalma listelerine getirdiği güncellemeler ile bu özelliğin onlar için ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Verilen kontrol özellikleri, Spotify’ın daha önceden çıkardığı bir güncellemeyi takip ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında şirket bizlere sanatçıları engelleme özelliği getirmişti. Böylece belirlediğimiz sanatçılar uygulamada karşımıza çıkmıyorlardı.

Spotify, Çalma Listelerine Çeşitli Yenilikler Getiriyor

Fakat bir kullanıcıyı engellemek için müşteri hizmetlerine gitmemiz gerekiyordu. Fakat artık durum böyle değil. Artık engellediğiniz bir kullanıcı sizin ortak çalma listelerinizi, normal çalma listelerinizi veya şu an ne dinlediğinizi göremeyecek. Ayrıca engellediğin kullanıcının durumunu değiştirmek mümkün. Eğer seçiminizden pişman kalırsanız, kullanıcının engelini açabiliyorsunuz.

Ortak çalma listelerinin yeni bir özellik olmadığını belirtmiştik. Ancak Spotify bu özelliğini güncel tutup, kullanıcılarına yönetim konusunda daha çok özgürlük tanımak istiyor diyebiliriz. Belirttiğimiz gibi çalma listeleri Spotify’ı özel yapan elementlerin başında geliyor. Çoğu kullanıcının kendine ait bir çalma listesi var ve çalma listelerini en uç seviyede özelleştiren kullanıcılar da bulunuyor. Dolayısıyla bu yeni güncelleme kullanıcıların çoğunu fazlasıyla memnun bırakacaktır.

Sizler Spotify’ın yeni güncellemesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizler de Spotify çalma listelerinde yapılan değişiklikle alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.engadget.com/spotify-collaborative-playlists-access-controls-private-setting-130052125.html?src=rss

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.