SpaceX’in Starship SN4 Roketi Test Sırasında Havaya Uçtu

Geçtiğimiz hafta içinde uzaya ilk insan gönderen özel şirket ünvanını almayı hava durumu yüzünden erteleyen SpaceX‘ e bir darbe de Starship SN4 roketinden geldi.

SpaceX’in Starship serisinin son prototipi olan SN4, şirketin Boca Chica, Texas’taki merkezinde yapılan test sonrası havaya uçtu. SPadre adlı turizm sitesinin paylaştığı videoya göre SN4 prototipi 21:49 sularında havaya uçtu. Patlamanın Raptor roket motoru testinin hemen ardından ortaya çıktığı söyleniyor. Patlamaya tam olarak neyin neden olduğu henüz bilinmiyor.

spacex-explosion
SpaceX’in Starship SN4 roket prototipinin patlama anı

SpaceX dün Starship SN4 prototipini 150 metre havalandıracak testi başarıyla gerçekleştirmişti. Aynı gün şirket Federal Havacılık İdaresinden prototip için test lisansı aldı.

Starship SN4 aracı SpaceX’in yapacağı bir dizi uzay teknoloji testi için ürettiği serinin en yeni prototipi. 50 metre yüksekliğe sahip olan dev Starship Roketinden SpaceX’in beklentisi büyük. Şirket Starship roketi ile Marsa tek seferde 100 kişiye kadar insan götürebileceklerini tahmin ediyor. Ayrıca şirket bu prototipin Falcon 9 ve Falcon Heavy Roketinin yerini alacağını düşünüyor fakat bunun için şu an hala erken.

TechCrunch’ın haberine göre patlamada çevredeki insanlar ya da personellerin herhangi birinde yaralanma durumu mevcut değil.

spacex-starship
SpaceX’ in SN4 Prototipi

Bu başına bir şey gelen ilk starship prototipi değil

SN4′ ün Starship serisinin en yeni prototipi olduğunu söylemiştik. Şirket daha önce de birkaç prototipi heba etmişti. Fakat şirket CEO’su Elon Musk yaptığı bir açıklamada “Bu testler hatalarımızı görmemizi ve ileriye emin adımlarla ilermemizi sağlıyor” ifadelerini kullanmıştı.

SpaceX’ in ilk prototipi Starship Mk1 2019 yılında bir basınç testi sırasında infilak olmuştu. Onun ardından gelen SN ise aynı şekilde bir test sonucu kaybedilmişti. SN’in devam nesli SN2 Mart ayında basınç testini başarıyla geçmişti. SN3 prototipi nisan ayında test sırasında çoktü. Musk sıkıntının hava sızdıran vanalarda olduğunu ve bunların bir dahaki prototipte çözüleceğini söylemişti.

Şu ana kadar SN4 prototipi en uzun yaşayan ve en çok teste tabii tutulan Starship modeliydi. Bugün yapılan statik ateşleyici testi SN4 için yapılan beşinci testi ve daha önce hiçbir prototip bu rakama ulaşamamıştı.

SpaceX SN4 prototipini test ederken halihazırda SN5 prototipi üzerine çalışmaktaydı. Bu hata büyük ihtimal şirketin ilgisini SN5′ in üstüne yığmasına neden olacak. Şirket ertelediği Crew Dragon fırlatışını 30 Mayıs 2020 yani bugün gerçekleştirecek. 9 yıl sonra Amerika’dan uzaya astronot yollanacak fırlatışı SpaceX’in YouTube kanalından canlı takip edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.