SpaceX Crew Demo-2 Fırlatmasını Erteledi

Tüm hafta boyunca teknolojini gündemini meşgul eden SpaceX, Crew Demo-2 fırlatmasını fırlatışa 17 dakika kala uygun olmayan hava koşulları nedeniyle iptal etti.

Uçuşa 25 dakika kala hava durumunun beklenmeyen şekilde ilerlemesiyle SpaceX cephesinden astronotlara hava koşullarına göre erteleme durumu olabileceğini söyledi. Son 17 dakika kala ise yapılan hava tahminlerine göre hava koşullarının fırlatma için uygun olmadığına karar veren SpaceX uçuşu erteledi.

Yapılan açıklamaya göre şu an için 30 Mayıs Cumartesi gününe ertelenen fırlatma ilerleyen günlerde yapılacak hava durumu tahminleri sonrası daha da ileri bir tarihe ertelenebilir.

Güvenlik Önceliğimiz

Youtube’da canlı 3 saat boyunca canlı yayında yayınladıkları fırlatma hazırlıklarının iptal edilmesi sonrası SpaceX sunucuları böylesine önemli bir fırlatmada en ufak hesaplamaları yapmanın önemli olduğunu belirtti. Dev şirket yaptığı canlı yayında donanımsal ve yazılımsal hiçbir sorun olmadığını belirtti. Astronotların güvenliği şu an için en önemli önceliğimiz diyen şirket ertelenen tarihe kadar donanım ve yazılım parçalarının da kontrol geçeceğini söyledi.

İlk Özel Şirket Olacaklardı

Elon Musk SpaceX’i kurduğundan beri yaptığı hamlelerle adından oldukça bahsettirmekte. NASA ile birlikte yürüttükleri bu projede hava durumu aksaklığı olmasaydı SpaceX bugün uzaya insan gönderen ilk özel şirket olacaktı.

NASA ile yüksek bir fiyata anlaşan şirket ayrıca uzay taksiciliği dönemini de bu fırlatış ile başlatabilirdi. 2 NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na bırakmayı hedefleyen SpaceX bu işin gelecekteki Uber‘i olabilirdi.

9 Yıl Sonra İlk Astronotlar Olacaklardı

NASA ve SpaceX yapacakları bu ortak fırlatış ile Amerika’nın 9 yıllık uzay hasretini sonlandırmayı hedefliyorlardı. 9 senedir uzaya kendi topraklarından herhangi bir insan göndermeyen Amerika’da tüm gözler bu fırlatışta idi.

Bu fırlatış iptal olmuş değil. Sadece ertelendi. Tarihi anı yine Youtube kanalından yayınlayacak olan SpaceX’in Youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.

“SpaceX Crew Demo-2 Fırlatmasını Erteledi” üzerine 2 yorum

  1. Oysa ki heyecanla bekliyor idik bu uçuşu. Teşekkürler bilgilendirme için Özgür Bey.

Yorumlar kapalı.