SpaceX’in Starship Prototipi İlk Başarılı İnişini Gerçekleştirdi!

SpaceX’in uzun zamandır uğruna çabaladığı iniş sonunda gerçekleşti. Şirket, yeniden kullanılabilir roketin inişinde sorunlar yaşıyordu. Ancak SpaceX’in Starship prototipi ilk başarılı inişini gerçekleştirdi.

Bu iniş ile birlikte SpaceX, Mars’a gitme planlarına bir adım daha yaklaştı. SN15 isimli prototip daha önceki testlerin ardından öğrenilen sorunların çözümlerini de içeriyordu.

Şirket, önceki denemelerde yaşadığı sorunların hiçbirini yaşamamak için bu prototipe yüzlerce yeni geliştirme uyguladı. Üstelik, bu geliştirmelerin karşılığını da başarılı bir inişle aldı.

Yüksek irtifalı test uçuşu Texas eyaletinin Boca Chica bölgesinde gerçekleşti. Fırlatma rampasından kalkışı gerçekleşen roket prototipi yaklaşık 10 kilometre yükseldi.

Bu irtifada uçuş testleri gerçekleştiren roket daha sonra inişe geçti. Bugüne kadar inişte sürekli sorun yaşamış olan Starship, bu sefer başarılı bir şekilde indi. Daha önceki prototipler inişten önce ya da sonra patlamış ve kullanılamaz hale gelmişti.

İnişin ardından roketin bulunduğu bölgede ufak bir yangın çıktı. Ancak canlı yayında da belirtilene göre, bu olağandışı bir durum değil. Roketin taşıdığı metan yakıtı bu yangına yol açabiliyor.

Hemen ardından yangın söndürüldü ve Starship prototipinin başarılı inişi resmi hale geldi. Elon Musk da konuyla ilgili bir Tweet paylaştı:

Starship’in Başarılı İnişi Mars İçin Büyük Bir Adım

SpaceX’in Starship prototipi geliştirmesindeki temel amaç, şirketin Mars’a gitme hedefi. Bilindiği üzere Elon Musk, Mars’a başarılı bir şekilde iniş yapıp daha sonra geri dönebilecek bir roket geliştirmeye çalışıyor.

Ayrıca, bu konseptin sadece uzaya seyahat ederken değil, gezegenimiz içinde de ulaşım sağlaması bekleniyor.

Örneğin Elon Musk, Kaliforniya’dan kalkan bir roketin birkaç saat içerisinde Dünya’nın diğer ucundaki bir ülkeye varması için roketlerden faydalanmak istiyor.

Bugün gerçekleşen test uçuşuyla birlikte bu roketin karşımıza çıkmasına biraz daha yaklaşıyoruz.

Uzay, insanlık tarihinde hep önemli bir yere sahip olmuştur. Gelişen bilim ve teknoloji ile günümüzde bu yerin her zamankinden daha da önemli olduğunu hissedebiliyoruz.

NASA, SpaceX gibi önemli organizasyonlar da bunun farkında. Bu nedenle kimi zaman birlikte çalışabiliyor ve anlaşmalara imza atabiliyorlar.

Yüksek irtifalı test uçuşunun tamamını SpaceX YouTube kanalı üzerinden izlemek mümkün:

Siz, Straship prototipinin başarılı inişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce insanlığın Mars’a gidişi sandığımızdan daha mı yakın? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.