Sony, Valkyrie Entertainment Stüdyosunu Satın Aldı

Sony, bir başka satın alma ile gündeme geldi. Dünyanın en ünlü oyun şirketlerinden Sony, Valkyrie Entertainment stüdyosunu bünyesine kattı. Seattle merkezli bu stüdyonun Sony’ye oyun geliştirme konusunda destek olacağı ifade ediliyor.Konuyla ilgili paylaşılan bilgiler arasında henüz resmi bir ücret yer almıyor. Ancak resmi açıklamalar iki şirket arasındaki anlaşmanın tamamlandığını gösteriyor. Anlaşma kapsamında Valkyrie Entertainment şirketinin, PlayStation Studios’a destek olacağı belirtiliyor.

2002 yılında kurulan Valkyrie Entertainment, oyun geliştirme dünyasında oldukça tanınan bir isim olarak ifade ediliyor. En çok tanındıkları konu ise büyük şirketlere oyun üretimi sırasında yardımcı geliştirme servisi sunmaları oluyor.

Şimdiye kadar Sony, Microsoft ve Riot gibi dünyanın en önemli oyun geliştiricileriyle çalıştıkları da biliniyor. Katkı sağladıkları en önemli oyunlar arasında ise God of War, Halo Infinite ve Valorant gibi yapımlar yer alıyor.

Şu anda ise God of War: Ragnarok üstünde çalıştıkları ifade ediliyor. Sony’nin Santa Monica Stüdyosu ile ortak çalışan şirket, yapılan açıklama sonrasında resmi olarak Sony bünyesine dahil ediliyor.

Sony, Şirket Satın Almaya Devam Ediyor

Konuyla ilgili resmi açıklama PlayStation Studios’un başkanı Herman Hulst’tan geldi. Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Hulst, Valkyrie Entertainment hamlesinin, PlayStation Studios yapımlarına eşsiz katkılar sağlayacağını belirtti.

Buna ek olarak Herman Hulst, Valkyrie Entertainment şirketinin daha önce de kaliteli işler üretmiş saygın bir stüdyo olduğunu ifade etti. Ayrıca, şirketin farklı alanlardaki yeteneklerinin PlayStation Studios’ta yer alan ekipler tarafından memnuniyet ile karşılanacağını da ekledi.

Sony son zamanlarda pek çok oyun şirketini satın aldı. Son bir yıl içerisinde Housemarque, Bluepoint Games, Firesprite gibi önemli stüdyoları bünyesine dahil etti. Sony tarafından bu isimler arasına son katılan geliştirici stüdyo ise Valkyrie Entertainment oldu.

Son satın alma ile birlikte Sony bünyesindeki şirket sayısı 17’ye yükseldi. Geçtiğimiz dönemlerde Sony’den benzeri bir hamle görmek ise pek mümkün değildi.

Yaklaşık on yıllık bir süre boyunca Sony yalnızca iki adet stüdyoyu bünyesine katmıştı. Bu iki şirket ise Sucker Punch Studios ve Insomniac Games olmuştu. Her iki şirketin de yeteneklerine güvenen Sony, oldukça başarılı oyunlar da ortaya çıkardı.Hatta, Ghost of Tsushima ve Marvel’s Spider-Man oyunları, Sony’nin satın alma hamlesinin karşılığını fazlasıyla sağladı. Son zamanlardaki agresif satın alma hamlesinin yankılarını ise gelecek dönemde görmek mümkün olacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.