Sony, Housemarque Şirketini Satın Aldı!

Sony, PlayStation Studios bünyesine yeni bir stüdyo daha kattı. Sevilen oyun Returnal’ın geliştiricisi Housemarque, Sony tarafından satın alındı.

PS5’e özel olarak geliştirilen Returnal, kullanıcılardan ve eleştirmenlerden büyük beğeni toplamıştı. Metascore’da 86 puana sahip oyun, PS sahiplerinin dikkatini çekti.

Hatta, sadece PlayStation oyuncularının değil Sony’nin de dikkatini çekmiş gibi gözüküyor. Çünkü Sony, Housemarque şirketini resmi olarak bünyesine kattıklarını duyurdu.

Haber, PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst tarafından paylaşılan açıklama ve Tweet ile doğrulandı. Hulst, yaptığı açıklamada stüdyonun geleceği konusunda olumlu yorumlara yer verdi. Bu sürecin bir parçası oldukları için de fazlasıyla heyecanlı olduklarını ifade etti.

Hulst, PlayStation Blog üzerinden paylaştığı yazıda, Super Stardust HD oyunundan beri Housemarque hayranı olduğunu belirtti. Ayrıca, stüdyonun geleceğini merakla beklediğini de sözlerine ekledi.

Ilari Kuittinen de Açıklama Yaptı

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bir başka isim ise Ilari Kuittinen oldu. Housemarque şirketinin kurucu ortağı ve genel müdüru Kuittinen, stüdyonun 26 yıllık tarihindeki en önemli günlerden biri olduğuna dikkat çekti.

PlayStation Studios’a katıldıkları için büyük bir heyecan duyduklarını ifade etti. Bu satın alma sayesinde stüdyonun daha önü açık bir geleceği olduğunu da belirtti. Ayrıca, oyun geliştirme konusunda daha istikrarlı olmalarını sağlayacak bir fırsatın da ortaya çıktığını ekledi.

Kuittinen, PlayStation Studios’a katılmalarıyla birlikte, oyun sektörüne yenilikler getirmeye; bir yandan da modern formun sınırlarını zorlamaya devam edeceklerini de söyledi. Üstelik bu satın almanın sadece Housemarque için değil, Finlandiya’daki oyun sektörü için de son derece önemli olduğunu vurguladı.

Returnal
Görsel: Returnal

Kuittinen, önümüzdeki dönemde stüdyodan ortaya çıkacak oyunların yeniliklere dolu olabileceğini de belirtti. Sony’den aldıkları destekle yaratıcılığın sınırlarını zorlayabilecek şansa sahip olduklarını ve herhangi bir sınırlamalarının olmaması rahatlığını değerlendireceklerini ifade etti.

Bu hamleler ve fırsatlarla sektörde yerlerini büyütebileceklerini de ekledi. Önümüzdeki yıllarda stüdyonun gelişimini herkese göstermek ve sektöre heyecan verici oyunlar eklemek istediklerini belirterek sözlerini noktaladı.

Sırada Bluepoint Games Var!

Buna ek olarak ortaya çıkan bir başka görsel ise akıllarda soru işaretleri oluşturdu. PlayStation Japonya Twitter hesabından paylaşılan bir görsel, Bluepoint Games şirketinin de satın alındığını gösteriyor!

Sony’nin yeni gelen stüdyolar için hazırladığı görsellere benzeyen bu resim, Twitter kullanıcısı Nibellion tarafından paylaşıldı. Nibellion, TweetDeck üzerinden görseli doğruladığını, ancak PS Japonya hesabından bu Tweet’in silindiğini de ekledi.

Bluepoint Games de PlayStation için çok önemli bir oyun geliştiricisi. Demon’s Souls, Uncharted ve Shadow of the Colossus gibi oyunların geliştiricisi Bluepoint’in satın alım haberini de yakın zamanda görmemiz olası.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.