Sony, PS5 Turnuvaları için Bir Patent Alıyor

Sony PS5 turnuvaları hakkında bir proje başlattı. Hem büyük hem de küçük çaplı turnuvaların organizasyonunu kolaylaştıracak bu projenin çevrimiçi olması planlanıyor.

Sony’nin patenti, PlayStation 5’te oyuncuları ve oyunları gerçek zamanlı olarak izleyebileceğimiz bir çevrimiçi turnuva sistemini karşımıza çıkarıyor. Aynı zamanda PlayStation Network’e entegre edilen bu turnuva sistemi, sadece PS5 oyuncuları için mevcut olacak.

Öyle gözüküyor ki, Sony odağını e-spor’a doğru yönlendirmiş durumda. Çünkü; Sony PS5 turnuvaları sisteminden birkaç ay önce Evolution Championship Series’i (Evo) satın almıştı. Evo, dövüş oyunu turnuvası olarak kabul edilen bir sistem şeklinde karşımıza çıkıyor.

Evo’yu işletme hakkına sahip olan Sony için e-spor’a yönelme macerası devam ediyor. PS5 için de bir turnuva sistemi geliştiren Sony’nin son turnuva projesi bu olmayacak gibi gözüküyor.

Sony’nin tasarladığı PS5 turnuvaları sistemi, büyük ölçekli e-spor turnuvaları ve arkadaş grupları arasında küçük bir etkinlik amacıyla kullanılabilecek.

Sony network P5 Turnuvaları-
Görsel: Sony PS5 Turnuvaları

Söz konusu turnuva sistemine birebir oyunlar, takım tabanlı oyunlar ve diğer oyunculara karşı savaştığımız ”battle royale” tarzında çeşitli oyunlar entegre edilecek. Böylelikle oyuncular çeşitli turnuva sistemlerinde yarışabilecekler.

Oyuncuların PlayStation Network’ten erişebileceği bu turnuva sistemi, oldukça renkli geçecek gibi gözüküyor. Aynı zamanda turnuvayı izlemek isteyen oyuncuların PS5’e sahip olması gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Aslında böyle bir turnuva platformu halihazırda mevcut. Ancak PS5 oyunlarının entegre edildiği ve sosyal ağın mevcut olduğu bir turnuva sistemi bakımından, bu proje oldukça yeni gözüküyor. Sony’nin geliştirdiği bu sistem oyuncuları da heyecanlandıracak gibi duruyor.

PS5 Turnuvaları Ne Zaman Başlayacak?

Sony’nin çıkaracağı PS5 turnuvaları sistemi henüz taslak halinde. Dolayısıyla, Sony bu platformun patentini aldıktan sonra çalışmaya başlayacaktır. Bu da, turnuva sistemini tahminen en erken 2022 yılında göreceğimizi gösteriyor.

Ancak Sony’nin turnuva organize etmesi yönündeki ilk tecrübesi bu olmayacak. Dediğimiz gibi, Evo’yu satın alan Sony, önümüzdeki aylarda bir ”Evo 2021” turnuvası yapmayı planlıyor.

Evo ile söz konusu PS5 turnuvaları projesi birbirine entegre edilecek mi, emin değiliz ancak Sony’nin orijinal projesi hayata geçene kadar Evo’nun değişmeyeceği kesin. Konuyla ilgili önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak bilgilerin takipçisi olacağız.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony, başarılı bir turnuva sistemi kurabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.