Sony Epic Games’in $250 Milyonluk Hissesini Aldı

Dev teknoloji şirketi Sony bugün Fortnite’ın yaratıcısı olan Epic Games’e $250 milyonluk bir yatırımda bulundu. İki dev şirket bu yatırımı bu gece açıkladı. Epic Games Fortnite ile hiç beklenmedik bir başarıya imza attı ve başarı merdivenlerini hızlı bir şekilde tırmandı. Bu yükseliş şirketin piyasa değerine de yansıdı. Şirket şu an $17,86 milyar piyasa değerine sahip. Sony yaptığı bu $250 milyonluk dev yatırımla Epic Games’in %1.4’lük kısmını eline aldı.

Yapılan açıklamaya göre iki şirket bu karar ile eğlence ve oyun sektöründe güçlerini birleştirerek iyi işler çıkarma hedefinde. İki şirket de Fortnite’da daha fazla sanal multimedya deneyiminin olmasını destekliyor. Buna örnek vermek gerekirse geçtiğimiz haftalarda oyun içinde Travis Scott’un konserinin olması diyebiliriz. Epic Games CEO’su ve kurucu ortağı olan Tim Sweeney açıklamasında “Biz gerçek zamanlı 3 boyutlu deneyimleri oyunlara aktaran öncü şirketiz” ifadelerini kullandı.

Bu anlaşmanın gerçekleşmesi akıllara “Epic Games oyunlarını Playstation’a özel mi getirecek?” sorusunu getirdi. Sony kendi konsoluna özel oyunlar getirmeyi seven bir firma ve bununla müşterilerini oldukça memnun etmekte fakat Epic Games’in VentureBeat’e doğruladığına göre bu gerçekleşmeyecek. Şirket diğer platformlara da oyunlarını çıkartma özgürlüğüne sahip olacak.

Sony ve Epic Games’in Ortaklığı Uzun Yıllara Dayanıyor

Sony ve Epic Games halihazırda yıllarca birlikte çalıştılar. Tim Sweeney açıklamasında Sony’nin yaklaşmakta olan Playstation 5 konsolu hakkında “Olağanüstü dengeli bir cihaz” ifadelerini kullandı ve yeni sürücüsüne övgüler yağdırdı. Epic Games ise Mayıs ayında kendi geliştirdikleri oyun motoru Unreal Engine 5’in bir sonraki sürümünün neler yapabildiğini göstermek adına çarpıcı bir Playstation 5 demosu kullandı. O sırada Sweeney Sony ile çok yakın şekilde çalıştıklarını belirtmişti.

Epic Games, Tencent bünyesinde kayda değer bir dış yatırımcıya sahip. Tencent 2012 yılında Epic Games’ten %40 almak için $330 milyon yatırımda bulunmuştu. Epic Games’in değeri de o zamandan beridir artmakta. Fortnite’ın çıkış tarihi üzerinden o kadar zaman geçmesine rağmen hala en çok oynanan oyunlar arasında yerini koruyor. Oyun sadece bu yılın Nisan ayında bile Epic Games’e $400 Milyon gelir sağladı. Bu iki şirketin bu şekilde bir arada olması oyunseverleri oldukça sevindirmekte.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.

“Sony Epic Games’in $250 Milyonluk Hissesini Aldı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.