PlayStation 5: Oyunun Geleceği Lansmanı

Teknoloji devi Sony, 4 Haziran Perşembe günü Türkiye saati ile 23:00’da özel bir PlayStation 5 çevrimiçi etkinliğine ev sahipliği yapacağını duyurdu. Biz de kullanıcılar olarak PlayStation 5: Oyunun Geleceği isimli lansmanı heyecanla beklemeye başladık.

Uzun zamandır heyecanla beklenen PlayStation 5’in çıkış tarihi tam olarak netlik kazanmasa da yıl sonuna yetişeceği düşünülüyordu. PlayStation, Twitter hesabından geçtiğimiz günlerde attığı bir tweet ile lansman için 4 Haziran tarihini işaret etti. Lansman internet üzerinden olacak ve bu yayın PlayStation’ın YouTube ve Twitch kanallarından izlenebilecek.

Tanıtımda Siyah DualSense kablosuz kontrol cihazının yer alması, PlayStation 5’in tasarımının da tanıtılabileceğini hissettiyor.

PlayStation 5: Oyunun Geleceği

İlk nesil PlayStation’dan PlayStation 4’e kadar her nesilde daha iyi deneyimler sunmayı
hedeflediğini söyleyen Sony
, PS5 ile yine farklı bir oyun deneyimi sunmayı planlıyor.
Bu lansmanda yeni oyunlara ve gelen güncellemelere tanıklık edilebilecek. “Oyunun Geleceği” adı verilen lansman yaklaşık 1 saat sürecek.

PlayStation CEO’su Jim Ryan verdiği bir röportajda Noel tatilini işaret ederek “Küresel olarak bu tatil döneminde PlayStation 5’i piyasaya sunacağız. Bunu dört gözle bekliyoruz ve oyun dünyasının da bunu dört gözle beklemesini istiyoruz.” demiş.

Sony başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida, PS5 ile yeni bir oyun deneyimi sunacaklarını, oyunların hem birinci hem de üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yapıldığını ve zorlayıcı bir çizgi sunmayı planladıklarını doğrulamıştı. Sadece Unreal Engine 5 demosunda gördüklerimiz bile inanılmaz görseller ve kusursuz karmaşıklık özelliklerine sahip olabileceğinin bir kanıtı niteliğinde.

PlayStation 5 lansmanı 4 Haziran’da.

PlayStation 5’in önceden paylaşılmış olan teknik özellikleri:

  • İşlemci: 3.5GHz’de 8x Zen2 Çekirdek (değişken frekans)
  • GPU Mimarisi: Özel RDNA 2
  • Bellek Arayüz: 16GB GDDR6/ 256 bit
  • Bellek-Bant Genişliği: 448GB/sn
  • Dahili Depolama: Özel 825GB SSD
  • IO Üretimi: 5,5GB/s (Ham) Tipik 8-9GB/s (Sıkıştırılmış)
  • Genişletilebilir Depolama Alanı: NVMe SSD Slot
  • Harici Depolama: USB HDD desteği
  • Optik Sürücü: 4K UHD Blue-ray Sürücü

Oyun tasarımcısı Mark Cerny oyunlarda çok daha kaliteli bir ses ortamı olacağını ve sadece temel TV hoparlörleri ile PS5’ten kulaklık veya kolona ihtiyaç duymadan 3D ses alabileceğimizi iddia ediyordu. Lansmanda bunları da görme şansımız olacak. Ayrıca PS5 geriye dönük uyumluluk özelliği sunuyor. Böylece PS4 oyunları PS5’te de oynanabilecek.

Bu lansmanın internet üzerinden olması hakkında etkinliğin izleyicilerle daha yakın hissetmelerine sebep olabileceğini düşündüklerini belirtmişler.

PlayStation 5’in fiyatı belli mi?

PS5’ in şu an netlik kazanmamış durumda. Ne yazık ki önceki jenarasyonlar gibi rakiplerinden ucuz olacakları yönünde bir bildirim de gelmiyor Sony cephesinden. Ryan, insanların Sony’nin adil olduğunu hissetmelerini istediğini söylemiş.

Teknoloji devi Sony’nin CEO’su Ryan’ın, “Bunu ele almanın en iyi yolunun, mümkün olan en iyi değer teklifini sunmak olduğunu düşünüyorum. Mutlaka en düşük fiyat demek istemiyorum. Değer, birçok şeyin birleşimidir.” şeklindeki açıklaması, PlayStation 5’in çok düşük fiyatlı bir oyun konsolu olmayacağı şeklinde yorunlandı.

PS4 piyasaya sürüldüğünde fiyatından dolayı rakiplerinden öne çıkmıştı. Microsoft Xbox One’dan yaklaşık 100$ daha uyguna satılmıştı ve bu da insanların PlayStation 4’e ilgisini artırmıştı. Şu an PlayStation 4 fiyatları 3.300 TL gibi fiyatlardan başlıyor ve değişen özelliklere göre artış gösteriyor. Bakalım PlayStation 5 fiyat performans konusunda rakiplerinin önüne bu dönemde de geçebilecek mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.