Sony Duygulara Göre Müzik Getiren Uygulama Patenti Aldı

sony-and-music
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Konsol sektöründe Microsoft’un XBOX’ı ile büyük bir yarış içerisinde olan Sony, yakın zamanda PS5’i piyasaya sürmeyi hedeflemekte. Fakat piyasada daha fazla söz sahibi olmak isteyen dev şirket yeniliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Teknoloji devinin son yeniliği ise oyuncuların oyun esnasındaki duygularına göre müzik oluşturulması üzerine. Bahse konu patent, oyuncunun duygularına, oynadığı oyuna ve o anki aşamaya göre müzik üreten yapay zeka destekli bir müzik jeneratörü.

Kullanıcılar Sony’nin yaptığı bu patent açıklamasından sonra sosyal medyada Sony’e bazı sorular yöneltti. Bunlardan en dikkat çekeni ise müzik jeneratörünün PlayStation 5’te olup, olmayacağı hakkındaydı.

Bu teknoloji, yapılan gözlem ve incelemelere göre oyun sırasında oyuncunun gerginlik, sevinç, korku gibi duygularını tespit ediyor ve bunları ritim, melodik yapı ve harmonik yoğunluk gibi müzik bileşenleriyle eşleştiriyor. Alınan patente göre müzik jeneratörleri oyun içi karakterlere, aktivitelere, bölgelere hatta oyuncunun kişiliğine göre müzik getirecek. Ayrıca algoritma ilerleyen süreçte oyuncuların oynayış stillerine, oyunu oynadıkları saate, oyunun hangi aşamada olduğuna göre de müzik motiflerini düzenleyecek.

Duygulara göre müzik getirecek olan patent PlayStation 5’e yetişebilecek mi?

Oyuncuların duygularına göre müzik getirecek olan patentin PlayStation 5’in özellikleri arasında olacağı resmi kaynaklar tarafından doğrulanmasa da, internette dolanan söylentilere göre, bu özellik yeni konsolun bir parçası olabilir.

Görüntü işleyicisini de duyurmuşlardı

Sony’nin son dönemde duyurduğu tek yapay zeka eklentisi müzik jeneratörü değil. Sony oyun konusunda aldığı patenlerin listesini gittikçe uzamakta. Geçtiğimiz haftalarda şirket Dünyadaki ilk yapay zeka işleme fonksiyonuna sahip görüntü işleme sensörünü de duyurmuştu. Bu sensör birer adet Sony IMX500 ve Sony IMX501 modelinde CMOS çipler içeriyordu. Bu yeni sensör yapay zeka işlemelerini direkt olarak mantık çipinde yaparak yüz tespiti ve obje takibi gibi görüntü işlemelerini daha kolay ve tasarruflu biçimde halletmemizi sağlıyor. Bu teknoloji görüntü işleme sektörünü çok fazla etkileyecek gibi duruyor.Ayrıca Sony yakın zamanda oyuncular için yapay zeka destekli robot çıkaracaklarını da duyurmuştu.

sony-logo

Oyun zevkimizi arttıracak

Şimdilik böyle bir patentin gerçekte nasıl etki yaratacağı tam olarak bilinmiyor. Oyun müzikleri oyuncuyu oyunun içine çekmek için çok önemli bir unsur ve böyle bir uygulama şüphesiz tüm oyun severleri baya bir memnun edecek. Sony kullanıcıların isteklerini dikkate alıyor ve kendini her geçen gün daha da geliştiriyor. Piyasada oluşan rekabette her ne kadar Microsoft’a göre üstün olsalar da bu konuda tek isim olmak onların hedefleri gibi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

veri-bilimi-adayları-için-youtube-kanalı

Veri Bilimi Adayları İçin 5 YouTube Kanalı

Bir konuya kitap kullanarak çalışmanın kendine özgü avantajları vardır. Ancak artık insanlar kitaplar yerine daha çok videolar aracılığıyla çalışmaya meyilli hale geldi.

Pazarlama - Edevlet

Pazarlama İçerikli Aramalar Sizi de Sıktı mı?

Günümüz dünyasında elektronik iletişim cihazlarının kullanımının kolaylaşması ve yaygınlaşması, hepimizin hayatını kolaylaştırdı. Hepimiz bunun nimetlerinden yararlandık ve yararlanmaktayız. Öte yandan bu kolaylık

apple-logosu

Apple Glass Cephesindeki Güncel Durum

Apple’nin zaman zaman duyduğumuz ama sadece duymakla kaldığımız Apple Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü hakkında yeni bilgiler gelmiş gibi görünüyor. Daha öncede adını duyuran

Bizi Takip Edin!

“Sony Duygulara Göre Müzik Getiren Uygulama Patenti Aldı” üzerine bir yorum

  1. Oyunlarda duygularımıza göre müzik çalma fikri gerçekten çok keyifli gözüküyor. Umarım bu uygulama lol’e de gelir 😀

    Cevapla

Yorum yapın