Sony 100 MP Kamera Sensörü Üretimine Hazırlanıyor

Akıllı telefon üreticilerinin en önem verdiği donanım parçalarından birisi şüphesiz kameralar. Bu teknolojinin geçtiğimiz senelerde Samsung’un 200 MP çözünürlüklü sensörü ile bir hayli geliştiğini söylemek mümkün. Şimdi ise Sony tarafından geliştirilen 100 MP çözünürlüklü bir akıllı telefon kamerası sensörü gündeme geliyor.

Samsung ve Sony’nin telefon kameraları için geliştirdiği parçalar birçok telefon üreticisi tarafından kullanılıyor. Üstelik her iki şirket de bu teknolojinin gelişimine katkı sağlamaya gayret gösteriyor. Samsung’un 108 MP sensörünün ardından 200 MP çözünürlüklü farklı bir sensör tanıtması şirketin sektörde öne çıkan isimler arasında yer almasını sağlıyor.

Ortaya çıkan yeni bilgiler ise Samsung’a rakip bir şirketin daha bu yarışa dahil olacağını gözler önüne seriyor. İddiaya göre Sony, 100 MP çözünürlüğe sahip bir akıllı telefon kamera sensörü ile telefon üreticilerini kendi yanına çekmek istiyor.

Şirketin yeni kamera sensörünün IMX8 serisi kapsamında tanıtılacağı ifade ediliyor. Buna ek olarak Japon teknoloji devinin bu sensörü orta ve üst segmente yakın telefonlar için geliştireceği belirtiliyor. Henüz ürünün özellikleri hakkında kesin bir bilgi mevcut değil. Ancak sensörün geleneksel 64 MP çözünürlüklü modellerden daha büyük olacağı tahmin ediliyor.

samsung-isocell-hp1

Sony’den Samsung’a Rakip Olacak Hamle

Günümüzde megapiksel değeri en yüksek sensör bilindiği üzere Samsung’un ISOCELL HP1 modeli oluyor. 200 MP çözünürlüğe sahip bu kamera sensörü henüz herhangi bir akıllı telefonda yer almıyor. Ancak Eylül 2021 tarihinde tanıtılan modelin bu sene bir telefonda kullanılabileceği tahminler arasında.

Samsung’un yeni Galaxy S23 serisi kapsamında ISOCELL HP1 kullanacağı iddiası gündeme geliyor. Ancak bu iddianın geçtiğimiz sene Samsung Galaxy S22 serisi için de ortaya çıktığını ve yalanlandığını belirtmek gerek. Yine de Galaxy S23 Ultra modelinde 200 MP değerinde bir kamera görme olasılığımız hala mevcut.

Buna ek olarak 200 MP çözünürlüklü sensörü kullanacak bir başka model de Motorola’da yer alıyor olabilir. Motorola Edge 30 Ultra modelinin de ISOCELL HP1 sensörünü kullanacağı iddialar arasında bulunuyor. Günümüzde Samsung sensörlerini kullanan markalar arasında Oppo, OnePlus ve Xiaomi gibi üreticiler de mevcut.

Özellikle üst segment cihazlarda Samsung’un sensörleri birçok telefonda yer alıyor. Ancak Sony ile iş birliği yapan Apple’ın bu listede olmadığını belirtmek gerek. Sony’nin 100 MP sensör iddialarının doğrulanması halinde şirketlerin yeni bir planlama yapacağını söylemek de mümkün.

Kaynak: https://www.sammobile.com/news/sony-100mp-sensor-megapixel-race-samsung/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.