Sonova Sennheiser’ın Kulaklık Bölümünü Satın Aldı

Sonova, Sennheiser’ın kulaklık bölümünü satın aldı. 1945 yılında kurulan Sennheiser, bireysel ve profesyonel müşteriler için kulaklık ve mikrofonlar üretmekte. Alanında oldukça uzun bir süredir tecrübeye sahip olan şirket Sennheiser Türkiye olarak ülkemizde de hizmet veriyor.

Sennheiser’ı satın alan firma ise İsviçre merkezli işitme çözümleri üreten Sonova markası. Aynı şekilde Türkiye’de hizmet veren firma işitme cihazları ve kablosuz iletişim çözümleri üretmekte. Alanında oldukça yetkin olan şirket de Sennheiser’a yakın bir tarihte, 1947 yılında kurulmuş.

Bu satın almadan biraz geriye gitmekte fayda var. Sennheiser geçtiğimiz dönemde iyi satış rakamları elde etti. Ancak sektörde bulunan rekabet aynı şekilde fiyatlara da yansıdı.

Bu sayede rekabetçi fiyatlara ulaşmaya amaçlayan şirketin kar oranları düşük kaldı. Aynı zamanda 650 kişi kadar çalışanını işten çıkardı.

Tüm bu nedenlerden şirket bir süre önce tüketici elektroniği bölümü için bir alıcı aradığını duyurdu.

Satın Alma Resmi Olarak Duyuruldu!

Sennheiser bu alıcıyı kısa süre önce buldu. Sonova şirketi Sennheiser’ın tüketici elektroniği yani kulaklık bölümünü satın aldı.

Sennheiser’da CEO olarak görev yapan Andreas Sennheiser ve Daniel Sennheiser bu satın alımdan oldukça memnun olduklarını belirtti. Bu sayede her iki tarafın da kazanımlar elde edebileceğini söyledi.

Oldukça büyük bir satış ağına sahip olan Sennheiser vasıtasıyla Sonova şirketi çeşitli ürünlerini de satacak. Ayrıca gelecekte, Sonova’nın geliştirdiği akıllı işitme cihazlarında Sennheiser’in geliştirdiği teknolojileri de görmemiz mümkün olabilir.

Sonova Sennheiser'ın Kulaklık Bölümünü satın aldı
Sennheiser ve Sonova

Sonova CEO’su Arnd Kaldowski, kulak sağlığı hakkında sahip oldukları bilgi birikimini Sennheiser gibi ses kalitesi konusunda gelişmiş bir firma ile birleştirmenin faydalı olacağını ifade ediyor.

Ayrıca, bu birlikteliğin ardından piyasa sunulan yüksek kaliteli ürünlerin çoğalabileceğine dikkat çekiyor.

Sonova, bu satın almanın maliyetinin 200 milyon € olduğunu ve Sennheiser tüketici elektroniği bölümünün yıllık 250 milyon € gelir elde ettiğini belirtiyor. Satın alma işlemi hala yasal süreçte olsa da bu sürecin 2021 yılının ikinci yarısında tamamlanacağı tahminler arasında.

Bu tip bir ortaklığın kulak sağlığı ve ses sistemleri konusunda gelişmiş iki firma için oldukça yararlı olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu dönemden itibaren üretilecek kulaklıkların, kulak sağlığı konusunda daha ince düşünülmüş ürünler olacağını söylemek mümkün. Ayrıca, medikal açıdan düşünürsek daha teknolojik ve kullanışlı kulak cihazları da görmemiz muhtemel.

Siz Sennheiser’ın ürettiği ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu satın alma iki firma için de faydalı olacak mı? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.