Son Yılların En İyi 10 Veri Görselleştirmesi

Veri görselleştirme, bir bilgiyi aktarmanın en iyi yollarından birisidir. Anlatılması, açıklanması zor olan verileri görselleştirerek oldukça anlaşılır bir hale getirebiliriz. Bu yazımızda, son yılların en iyi 10 veri görselleştirmesi listesini sizlere sunduk.

Codex Atlanticus

codex-atlanticus

Listemizdeki ilk görselleştirme verisi CodexAtlanticus’tur. İtalya kökenli bir veri görselleştirme grubu olan Visual Agency, Leonardo Da Vinci’nin dergi ve defterlerinin güzel bir dijital kütüphanesini bir araya getirdi. Da Vinci’nin çalışmalarının bugüne kadarki en büyük dijital koleksiyonudur.

Ama hepsi bu değil bunların hepsi hem veri görselleştirme hayranlarını hem de sanatçıları hayrete düşürecek şekilde kuruldu.

Codex Atlanticus, Sanat ve Eğlence kategorisinde 2019 Gold Kantar Information is Beautiful Ödülü’nü kazandı. Tarih ve Leonardo Da Vinci meraklıları için, bu dijital kütüphane eğitim ve araştırma için zengin bir kaynaktır.

Where the Wild Things Glow

where-the-wild-things-glow

Doğa hakkındaki bilgileri görselleştirmek genellikle güzel bir çözümdür. Avustralya’nın Güneydoğu kıyılarında biyolüminesansın nasıl ve nerede mevcut olduğu hakkındaki bu görselleştirme harika bir örnektir.

‘Where the Wild Things Glow’ Jonni Walker tarafından National Geographic için oluşturulan bir Tableau görselleştirmesidir. Biyolüminesans, alanın uydu görüntüsü üzerinde parlak şekiller olarak görselleştirilir. Bilgiler haritanın etrafında düzenlenmiştir ve okunması çok kolaydır.

The Atlas of Moons

the-atlas-of-moons

2019 yılında National Geographic tarafından yayınlanan bir başka şaşırtıcı veri görselleştirmesi “The Atlas of Moons”dır. Bu, sizi uzayda bir yolculuğa çıkaran kaydırılabilir bir dijital görselleştirmedir. Veriler tamamen kendi ayımızdan başlayarak güneş sistemimizdeki aylarla ilgilidir.

Bu görselleştirme güzel olmasının yanı sıra aynı zamanda eğitici ve değerlidir. Her ay yörüngelerinde gezilebilir. Uzay ile ilgili yapılan en iyi görselleştirmelerden birisidir.

A View on Despair

a-view-on-despair

Pek çok insan elinde bulundurduğu veri ve bilgi ile güzel görseller yaratmayı başaramaz. Görselleştirmelerin arkasında veri sanatçısının etkili kişisel hikayesi ve bir nedeni olduğunda, görselleştirme çok daha etkili hale gelmektedir.

“A View of Despair”, Sonja Kujipers’in güzel bir canlandırmasıdır. 2017’de Hollanda’da hayatını kaybeden tüm insanların hikayesini anlatıyor. Her doğal sembol, hayatların nasıl kaybedildiklerini temsil ediyor.

Bazen, en iyi veri görselleştirmeleri kişisel, ilişkilendirilebilir bir hikaye anlatan görselleştirmelerdir.

Drowning in Plastic

drowning-in-plastic-veri-görselleştirmesi

Günümüzde insanlar suyu plastik şişelerden içmeye bağımlı hale geldiler. Bu da beraberinde büyük bir çöp sorununa dönüştü. Bu görselleştirme, ünlü yapılara ve şehir manzaralarına ilişkin plastik şişe yığınlarını göstermektedir.

‘Drowning in Plastic’ , Reuters Graphics’in bir görselleştirmesidir ve dünyayı plastikle nasıl kapladığımız hakkında bir açıklama yapmak için harika bir iş çıkarır.

İklim değişikliği ile ilgili en iyi veri görselleştirmelerinin toplanmasında daha fazla çevresel veri görselleştirmesi görebilirsiniz.

Starbucks Data Wall Experience

starbucks-data-wall-experience

Her Starbucks kafe, ödüllü bir veri görselleştirmesinin evi olduklarını söyleme ayrıcalığına sahip değildir. Milano’daki ilk Starbucks Reserve Roastery, Acurat ajansından bir grup yetenekli veri görselleştirme sanatçısı tuttu.

Bu veri görselleştirme, Starbucks’ın geçmişini farklı veri katmanlarından oluşan bir ağda gösteren etkileşimli bir artırılmış gerçeklik duvarıdır. 2018 yılında oluşturuldu, 2019 yılında Altın Katar Güzel Ödülü kazandı.

How to Dress for Space

how-to-dress-for-space

50 yıllık uzay araştırmaları ve uzay uçuşlarında astronotlar seyahatlerinde farklı kıyafetler kullandılar. Washington Post’taki bu veri görselleştirmesi, ilk cıva kaplı takımlardan tek parça SpaceX takımına kadar beş uzay giysisinin ayrıntılı 3D görselleştirmelerini gösterir. Çalışma, bir uzay endüstrisi muhabiri ve bir moda eleştirmeni arasındaki içgörüsel diyalogu içermektedir.

The Many Shapes of England’s Cricket Stadiums

the-many-shapes-of-englands-cricket-stadiums

Google Haritalar ve kriket meraklıları, İngiltere’nin kriket stadyumlarının şekli hakkında bu veri görselleştirmesini oluşturmak için bir araya geldi. Çalışmanın temeli, tüm stadyumların yuvarlak olmaması, aksine düzensiz şekillerin bir koleksiyonudur.

Her stadyum önce Google Haritalar’dan uydu görüntüsü, daha sonra sahanın uzunluğu, genişliği ve sahanın ayrıntılı bilgilerini içeren grafikler ile görselleştirilir.

Symbolikon

symbolikon-veri-görselleştirmesi

Michela Graziani’nin Symbolikon veri görselleştirmesi, tarihte farklı kültürlerden ve zamanlardan sanatsal olarak oluşturulmuş sembollerin geniş bir koleksiyonudur. 28’den fazla kategoride 700’den fazla sembolü var ve hala büyümeye devam ediyor.

Her sembol üç stile dijitalleştirilmiştir; PNG, JPG ve SVG. Koleksiyon, tasarımcılara istediklerini yapmaları için satılmaktadır.

Space Junk

space-junk-veri-görselleştirmesi

Veri sanatçısı Federica Fragapane, BBC tarafından Space Junk hakkında veri görselleştirmesi yapmak üzere görevlendirildi. Veri kümeleri ; dünyadan uzaklık, uzay önemsiz türleri ve nesnelerin boyutu ve kütlesi olmak üzere 3 farklı kategorilere ayrılır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.