Snapchat’e Canlı Konum Paylaşma Özelliği Geliyor

Snapchat, uygulamasına yenilikler getirmeye devam ediyor. Uygulamaya gelecek son yenilik ise konum paylaşımı ile ilgili oluyor. Canlı konum paylaşma özelliği, WhatsApp gibi uygulamalar ile daha önceden karşımıza çıkmıştı. Çoğu akıllı telefon kullanıcısının hakim olduğu bir özellik dememiz yanlış olmaz. Snapchat de bugün paylaştığı bir güncelleme ile bu özelliği bizlere sunma kararı aldı.

Özellik, iOS’daki Find My uygulaması gibi çalışıyor. Dolayısıyla paylaştığınız konumunuzu karşıdaki kullanıcı görebiliyor. Özelliğin Snapchat versiyonu ise sadece ortak arkadaşlar arasında çalışıyor. Ayrıca 15 dakika ile birkaç saat arasında konumunuzu paylaşabiliyorsunuz.

Konum paylaşımının riskli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Snapchat de bunun farkında olacak ki bazı önlemler aldığını duyuruyor. Yaptıkları bir açıklamada sürekli konumunuzu paylaşmaya zorlayan kullanıcılar ve tacizcilere karşı olarak karşınızdaki kullanıcıya bildirim gitmeden konum paylaşımını durdurabiliyorsunuz.

Bildirim gitmeme özelliğini kapatmak ise mümkün değil. Ayrıca bütün Snapchat arkadaşlarınızla da aynı anda gerçek zamanlı konum paylaşımı yapılmasına olanak sağlanmıyor. Snapchat, uygulamanın bu özelliğinde kullanıcılarının güvenliğini ve gizliliğini fazlasıyla önemsiyor gibi gözüküyor.

Canlı Konum Paylaşma Özelliği Nasıl Açılır?

Karşınızdaki kullanıcı ile konum paylaşmayı başlatma ayarını aktif hale getirmek oldukça basit. Arkadaşınızın profiline girdikten sonra konum paylaşma seçeneğini görebilirsiniz. Ne kadar süreyle paylaşacağınızı seçtikten sonra paylaşılan konum, arkadaşınız ile olan sohbet panelinde olacaktır. Daha sonra bu paylaşmayı bitirmek isterseniz, sohbet panelinden bu özelliğe erişebileceğinizi de söyleyelim.

Bu güncelleme Snapchat’in canlı konum desteği sunduğu ilk güncelleme diyebiliriz. Fakat uygulamanın buna benzer bir özelliği halihazırda bulunmakta. Snapchat haritası arkadaşlarınıza ve başka kullanıcılara konumunuzu paylaşabileceğiniz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Konumunu paylaşanlar haritayı dolduruyor ve başkaları ile etkileşime geçebiliyorsunuz. Snap haritasının aylık yaklaşık 250 milyon kullanıcısı olduğunu da ekleyelim.

Snap-haritalari

Snapchat’in bu özelliği getirirken “It’s On Us” adında bir organizasyon ile iş birliği yaptığı biliniyor. Kar gütme amacı olmayan bu kuruluş taciz ve saldırılara karşı aldığı önlemler ile tanınıyor. Ayrıca Snapchat’te bu konuda bir mesaj yayınlayacağını bildiriyor. Şirketin, kullanıcılarını saldırı ve taciz konusunda ne kadar korumak istediğini aldığı aksiyonlar sayesinde anlayabiliyoruz.

Canlı konum paylaşma özelliği birçok sohbet uygulamasında bulunuyor. Şimdi ise Snapchat’de de bu özelliği bugün yayınlanan güncelleme ile birlikte kullanabiliyor olacağız. Sizler bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Snapchat’e gelen canlı konum paylaşma özelliği ilginizi çekiyor mu? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/2/18/22937338/snapchat-live-location-sharing

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.