Shazam Güncellemesi: iPhone’unuz Özelleşiyor

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni güncellemesi olan iOS 14 ile gündeme gelmişti. IOS 14.02 sürümünün, telefonunuzun içindeki uygulamalarda çalan şarkıları belirleyebilme özelliği oldukça ses getirdi. Shazam, iPhone’unuzun büyük bir parçası oldu ve Shazam güncellemesi ile, Apple, iOS 14 sürümündeki birçok özelliğe Shazam’ı entegre etme şansı buldu.

Apple, 2018’de müzik tanıma uygulaması Shazam’ı satın aldı. Şimdi ise iOS’a Shazam’ın özelliklerini entegre ediyor. Yeni bir müzik tanıma özelliği, telefonunuzdaki uygulamaların yanı sıra çevrenizde çalan şarkıları tanımlayabilir. Üstelik bu özellik kulaklığınızda müzik dinlerken bile çalışmakta.

Yeni Shazam güncellemesi, kontrol merkezinde bir geçiş olarak mevcuttur, ancak hemen denemek istiyorsanız, iOS 14.2’nin geliştirici beta sürümünü yüklemeniz gerekmekte. Bu geçiş küçük bir Shazam simgesi gibi görünecek ve iPhone’unuzun dinlemeye başlaması için ona dokunmanız yeterli olacaktır.

Shazam’ı çağırmak ve etrafınızda çalan şarkıları belirlemek için Siri’yi zaten kullanabilirsiniz, ancak uygulamalarınızdaki müziği tanımlayabilmek de kullanışlı olabilir. Diyelim ki, yaratıcının TikTok veya YouTube videosu için hangi şarkıyı seçtiğini merak ediyorsanız bu sayede çalan şarkının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

İlginç bir şekilde, Android kullanıcıları Haziran 2019’dan bu yana kulaklıkla çalan müziği tanımlamak için Shazam’ı kullanabiliyorlar. Özelliğin iOS’a ulaşmasının neden bir yıldan fazla sürdüğü ise ne yazık ki net değil.

Bu özellikle son iOS 14.2’nin ne zaman gelebileceğinden (iOS 14 geçtiğimiz günlerde geldi) veya daha sonraki bir sürüme geçip geçemeyeceğinden henüz emin değiliz. Ancak Ekim ayında piyasaya çıkacak yeni iPhone’larla, belki de o zamana yakın bir sürüm göreceğiz.

apple-shazam-iPhone

Shazam Güncellemesi, Yeni Sürümde Nasıl Çalışacak?

Apple, 400 milyon dolarlık Shazam satın alma işlemini tamamladıktan iki yıl sonra, geliştiricilere teknolojinin doğrudan iOS ile entegre edildiğinde neler yapabileceğini gösteriyor. Test aşamasında olan iOS 14.2 beta sürümünde, kontrol merkezi paneline Shazam’ın Müzik Tanımasını ekleyebilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, hem dahili hem de harici ses kaynaklarından gelen sesleri tanıyabilir, böylece etrafınızda bir şey çalıyor olsa dahi veya AirPod’larınıza akış yapan bir şarkıyı tanımlamanız gerekiyorsa (Android sürümünün geçen yıl eklediği bir özellik) hazırdır.

Beta sürümünü zaten çalıştırıyorsanız, kontrol merkezinizdeki düğmeyi yukarı veya aşağı kaydırarak (sahip olduğunuz iPhone modeline bağlı olarak) erişebilirsiniz.

Shazam özelliklerinin daha derin entegrasyonunun neden bu kadar uzun sürdüğü, özellikle de Apple’ın satın aldığı sırada “App Store’u başlattığımızda kullanıma sunulan ilk uygulamalardan biriydi” denilen bir uygulama için açık değildir.

apple-airpots-iphone-shazam

IOS 14 Sürümündeki Yenilikler

Apple, bugünkü güncellemeyle birlikte, müzik aktif olarak çalınmadığında “Kontrol Merkezi Şimdi Yürütülüyor” widget’ında ‌Apple Music‌ önerilerini görüntüleyen yeni bir müzik özelliği de ekledi. Yeniden tasarlanan medya denetimleri, Apple TV’ler ve hoparlörler gibi AirPlay’e bağlı aygıtları görmeyi ve kontrol etmeyi de kolaylaştırır.

Apple, görme bozukluğu olanlar için Büyüteç uygulamasında iPhone kullanıcılarının diğer insanların ne kadar uzakta olduğunu bilmelerini sağlamak için kamerayı kullanmak üzere tasarlanmış yeni bir “Kişi Algılama” özelliğini tanıttı.

Apple, yeni iPhone’lar yayınlamaya çalışırken, yeni iOS 14.2 beta büyük olasılıkla bir süre test edilecek. Ekim ayında yeni iPhone’ların piyasaya çıkması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...