Apple’dan Yeni Kısıtlamalar Microsoft ve Google’a Geldi

Apple, bu ayın sonunda çıkacak olan iPhone işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 14’ün yayınlanmasından önce bazı değişiklikler yaptı. Cuma günü App Store yönergelerini değiştirdi. Apple’dan Yeni Kısıtlamalar, Microsoft ve Google’a karşı geldi. Peki, Apple’dan gelen yeni kısıtlamalar neler?

Apple çalışanları, App Store’daki uygulamaları ve güncellemeleri onaylamak veya reddetmek için belirli yönergeler kullanıyor. Bu kurallar, iPhone üreticisinin iPhone’larda hangi yazılımların çalıştığı ve Apple’ın bu uygulamalardan nasıl ödeme aldığı konusunda çok fazla kontrole sahip olduğunu savunan uygulama üreticileri tarafından son haftalarda yoğun incelemeye alındı. Özellikle, Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, dijital ürünler için uygulama içi satın alımları kullanma zorunluluğu da dahil olmak üzere, çeşitli yönergeleri konusunda Apple ile sert bir yasal mücadele içine girdi. Apple, Fortnite’ı geçen ay uygulama mağazasından kaldırdı.

apple-dan-yeni-kisitlamalar

Cuma günü yapılan, bu büyük güncelleme, oyun yayın hizmetlerini ilgilendiren bir gelişme oldu. Microsoft ve Facebook, geçtiğimiz ay Apple’ın oyun uygulamalarının iPhone ve iPad’lerde yapabileceklerini kısıtladığını kamuoyuna açıklamıştı. Microsoft’un xCloud hizmeti iOS’ta mevcut değildir. Facebook’un oyun uygulamasında da iPhone’lar için oyun yoktur.

Apple Ne Diyor?

Apple şimdi Google Stadia ve Microsoft xCloud gibi oyun akışı hizmetlerine açıkça izin verildiğini söylüyor. Ancak bazı koşullar koydular. Hizmette sunulan oyunların hepsi bir arada uygulamadan değil, doğrudan App Store’dan indirilmesi gerekecek. Uygulama üreticilerinin, hizmetteki diğer oyunlara bağlanan sözde “katalog uygulaması” yayınlamasına izin verilecek ama her oyunun ayrı bir uygulama olması da gerekecek.

Apple’ın kuralları, bir oyun yayını hizmetinde 100 oyun varsa, bu oyunların her birinin ayrı bir App Store girişine ve Apple ile geliştirici ilişkisine ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Ayrı oyunlar da indirildiklerinde bazı temel işlevlere sahip olmalıdır. Tüm oyunların ve mağazaların, Apple’ın genellikle gelirin %30’unu aldığı Apple’ın ödeme sistemini kullanarak uygulama içi satın alma sunması gerekir.

Kurallar, Apple’ın güvenlik sebebiyle olduğunu söylediği platform üzerindeki kontrolü ile birçok kişi tarafından oyun endüstrisinin geleceği olarak kabul edilen ve gelişmekte olan oyun hizmetleri arasındaki gerginliğin altını çiziyor. Oyun yayın hizmetleri, oyun yapımcıları için oyunları tek tek onaylamak ve hangi oyunların sunulacağına karar vermek gibi bir platform görevi görmek istiyor. Ancak Apple, oyun yayın hizmetlerinin daha çok bir oyun paketi gibi davranmasını istiyor. Her bir oyunu ayrı ayrı gözden geçirmesi gerektiğini söylüyor.

apple-IOS14-güncelleme

Diğer Değişiklikler Nasıl Olacak?

Diğer bir değişiklik ise bir iPhone uygulaması içinde satın alınan yüz yüze sınıflarla ilgilidir. Bu bahar, salgının ortasında, daha önce kullanıcıların Classpass gibi yüz yüze ürün rezervasyonu yapmasına izin veren birkaç şirket, sanal sınıflar sunmaya başladı. Apple’ın kuralları daha önce sanal sınıfların Apple’ın uygulama içi ödeme sürecini kullanması gerektiğini söylüyordu.

Apple’ın yeni yönergeleri, fitness eğitimi gibi yüz yüze sanal sınıfların, ödeme için Apple’ı atlayabileceğini söylüyor. Ancak bir eğitmenin birden fazla kişiyle bir sınıfa daha fazla ders verdiği sanal sınıflarda yine de Apple’ın uygulama içi satın alımlarını kullanmak zorunlu olacak.

Bir de Müjde Geldi…

Apple ayrıca, WordPress ve Hey gibi şirketler tarafından gündeme getirilen bir sorunu ele aldı. Ücretsiz olan uygulamaların, uygulama içi satın alımları kullanması gerekiyordu. Apple, bu zorunluluğu kaldırdı.

iOS14 Hakkında En Önemli Bilgiler

IOS 14, Apple’ın bugüne kadarki en büyük iOS güncellemelerinden biridir. Ana ekran tasarım değişiklikleri, büyük yeni özellikler, mevcut uygulamalar için güncellemeler, Siri iyileştirmeleri ve iOS arayüzünü düzenleyen diğer birçok ince ayar sunuyor.

IOS 14 widget desteği içeren bir Ana Ekran getiriyor. Widget’lar Bugün görünümünden direkt olarak Ana Ekrana sürüklenebilir, bununla birlikte farklı boyutlarda sabitlenebilir.

Her Ana Ekran sayfası iş, seyahat, spor ve daha fazlası için özelleştirilmiş widget’leri görüntüleyebilir. Widget’ların barındırıldığı “Bugün” bölümü de yeniden tasarlandı. Ayrıca kullanıcıların uygulamalardan yeni widget’lar seçebileceği ve bu widget’ları özelleştirebileceği bir widget galerisi olacak.

IOS14 sürümünde, gelen telefon çağrıları ve Siri istekleri artık ekranın tamamını kaplamayacak. iPhone’un ekranında küçük bir başlıkta görünecek ve Siri etkinleştirildiğinde ekranın altında küçük bir animasyonlu Siri simgesi gösterilecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...