Scout: Yapay Zekalı Minik Ev Robotu

Boyutu küçük fakat yetenekleri büyük Scout, evinizde 7/24 otonom olarak devriye gezebilen dünyanın ilk yapay zeka destekli robotudur. Dünyanızı daha önce hiç olmadığı gibi keşfetmenizi sağlayan bu ev robotu sesli ve görsel zekaya sahip. Bu cihaz; ev sahipleri, programlama öğrenenler ve robot tutkunları için ideal bir eğlence aracıdır.

Evinizi 7/24 koruyacak bu sadık robot siz evde yokken evcil hayvanınızı izlemenizi de sağlar. Scout, akıllı bir ev aygıtı olarak öne çıkmasının yanında aynı zamanda robotik programlama için de eğlenceli bir öğretmen! Peki, Scout neler vadediyor?

Scout Neler Vadediyor?

Akıllı Robot Scout
Scout

İzleme: Bu tekerlekli akıllı cihaz üzerinde, gece görüşüne sahip 1080p bir kamera ile geliyor. Engellerden kaçınma zekasına sahip. Ayrıca, su geçirmez özelliği dış ortamda da gezinmesini mümkün kılıyor. 

Keşfetme: Robot, 7/24 özerk devriye gezme gücüne sahip. Akıllı ev sisteminizden zamanlayıcı, ses veya sensörler ile robotun devriyesini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca cihaz, sahip olduğu TensorFlow ile aynı evde yaşayan insan ve hayvanları kolaylıkla seçer. Akıllı yol planlama sayesinde robotunuz, karşısına çıkan engelleri kolayca tespit edip bunlardan kaçınabilir.

Öğrenme: Scout sadece akıllı bir ev ürünü değil, aynı zamanda programlama öğrenmeniz için de bir fırsat! Temel seviyedeki kişilerin robotik programlamayı öğrenmesi için ideal olan bu cihaz açık kaynak platformu sayesinde ileri düzey programcıların yaratıcılığını ortaya çıkarmasına da olanak tanır.

Scout Akıllı Robot Teknik Özellikleri

Akıllı Robot Scout
Akıllı Robot Scout

Scout, piyasada bulunan mevcut akıllı robotlar ile karşılaştırıldığında çok daha uygun fiyatlı ve niteliklidir. Tasarımı ve teknolojisi dahil olmak üzere tamamen ABD patentli olan bu ürünün bazı teknik özellikleri ise şu şekilde:

Otonom: 7/24 devriye gezebilen bu minik robot, dünyanın ilk otonom mobil robotudur. Ayrıca cihaz Wi-Fi aracılığıyla internete bağlanabilir ve HD video akışı yapabilir. Bu da dünyanın her yerinden evinizi izlemenizi sağlar.

Kompakt: Scout, 70 mm x 100 mm x 110 mm boyutlarında bir cihaz. Bu özellikleri nedeniyle ev veya işyerlerinde ulaşılması zor yerlere kolaylıkla girebilir. Bu küçük ve kompakt cihaz, son derece zengin özellikli entegre elektronikler içeriyor.

AI Öğrenme ve Manuel Kontrol: Cihaz, kör nokta olmaksızın evinizi izlemenizi sağlar. Yapay zeka destekli SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) ile evinizin durum raporuna 7/24 ulaşabilirsiniz.

STEM Programlama Dili: Bu akıllı ürün programlanabilen ve size göre özelleşebilen bir robottur. Ayrıca cihazda robotik programlama ile ilgilenen herkesin ilgisini çekecek inanılmaz özellikler bulunmakta.

Gizlilik: Scout ile kayda alınan her görüntü uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Ekstra koruma istiyorsanız iki aşamalı kimlik doğrulamasını da etkinleştirebilirsiniz.

Açık Kaynaklar: Robotun açık kaynakları sayesinde benzeri görülmemiş bir dizi gelişmiş sensör verisine, yapay zeka yeteneklerine ve birçok robotik teknolojiye erişebilirsiniz. Scout’a tasarlayacağınız 3D baskı araçlar ile birçok yeni işlev kazandırabilirsiniz. Açık kaynaklar sayesinde hayal gücünüzü ve teknik bilginizi bu robot üzerinde test edebilirsiniz.

Ev Dostu Robot

Moorebot'tan Scout
Moorebot’tan Scout

Bu akıllı ev cihazı; Amazon Alexa ve Google Home gibi diğer cihazlarınız ile uyumlu çalışır. Robotun hareketlerini kontrol etmek için akıllı asistanınızdan evin içine sesli komutlar gönderebilirsiniz. Evden uzaktayken evcil hayvanınızın sağlığı için endişeleniyorsanız Scout sizi anlık bildirimler ile rahatlatacaktır! Cihazın sahip olduğu iki yönlü ses özelliği evcil hayvanınızı dinlemenizi ve hatta onunla konuşmanızı sağlar.

Üretici şirket Moorebot’un üçüncü ticari robot ürünü olan Scout, muadili bulunmayan çok işlevli ve eğlenceli bir robot. Eğer bu akıllı robota sahip olmak isterseniz Kickstarter sitesinden 151 dolara sahip olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.