Samsung’dan İlgi Çeken Patent Başvurusu!

Gelişmiş ekran teknolojileri ve ilginç telefon modelleri konusunda akla ilk gelen markalardan birisi şüphesiz Samsung’dur. Dünyaca ünlü teknoloji devi, bu özelliğini bir süre daha kaybetmeyecek gibi gözüküyor. Samsung’dan ilgi çeken bir patent başvurusu daha ortaya çıkıyor!

Samsung’dan çıkan bu ilginç patent başvurusu aslında ilk olarak haziran ayında gerçekleşmiş. Fakat WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) tarafından paylaşılması yaklaşık altı aylık bir süre sürdü. 16 Aralık tarihinde kullanıcılarla buluşan bu patent, hem kaydırılabilir hem de katlanabilir bir ekran ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili ilk bilgileri ortaya atan ise 91mobiles oluyor. WIPO verileri arasında ortaya çıkan bu yeni telefonun açıklama bilgilerinde “katlama ve kaydırma işlemleri yapan elektronik cihaz” ifadesi mevcut. Ayrıca ürünle ilgili birkaç görsel de başvuruda yer alıyor.

Bu görsellerin incelenmesi ile aslında ürünün sahip olacağı tasarım akılda canlanıyor. Şu an piyasada yer alan katlanabilir telefonların yanı sıra aynı zamanda dışarıya doğru kayabilen bir ekran karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Bu kayan ekranın yalnızca özel durumlarda ortaya çıkacağı da tahminler arasında. Örneğin, bir video izlerken ya da oyun oynarken ek bir menüye ihtiyaç olduğunda. Bu sayede cihazın çok daha geniş bir ekran alanına sahip olacağı tahmin ediliyor.

samsungdan-patent
Görsel: WIPO/Samsung

Cihazın Satışa Sunulması Biraz Zaman Alacak

Samsung’un yeni patent başvurusunda yer alan bu cihazın içeriği standart bir telefondan daha farklı olacaktır. Özellikle hareket eden bir ekrana sahip olması ürünün içerisine bir motor ekleme ihtiyacı doğurabilir. Aynı zamanda menteşeler aracılığıyla katlanır yapısı da desteklenecektir.

Ürünle ilgili henüz resmi ve detaylı bilgilere sahip olmadığımız için tüm bunlar bir tahminden öteye geçemiyor. Henüz patent başvurusundaki bu ürünün, üretime gireceği tarih hakkında da bir yorum yapmak maalesef mümkün değil. Ancak yakın bir tarihte bu ürünün piyasada olmayacağını öngörmek mümkün.

Samsung’un yeni patenti hakkındaki yorumlardan birisi de IceUniverse’e ait. İddiaları ve sızıntılarıyla ünlü analist, 2022 yılında OPPO cephesinden benzer bir telefon göreceğimizi vurguluyor. Aynı zamanda Samsung’un öncelikleri hakkında da bazı bilgiler paylaşıyor.

https://twitter.com/UniverseIce/status/1471726741714792453?s=20

IceUniverse, Samsung’un 2022 yılında elindeki teknolojiler ile kazanç sağlamak istediğini ifade ediyor. Önümüzdeki sene yalnızca Galaxy Z Fold4 modeli ile kazanç sağlayacaklarını da belirtiyor. Bu süreçte yeni bir tür telefon tanıtımının pek olası olmadığını da dile getiriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.