Samsung, Kazancı ve Gelecek Planları Hakkında Konuştu

Samsung, diğer büyük teknoloji şirketleri gibi ikinci çeyrek kazançlarını paylaştı. Koreli teknoloji devi, bu dönem elde ettiği gelirden oldukça mutlu gözüküyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar da şirketin büyük bir kazanç sağladığını ifade ediyor. Ayrıca Samsung, gelecek planları hakkında da konuşuyor.

Bir başka deyişle, şirketin değindiği tek konu kazanç değil. Aynı zamanda, gelecek dönemdeki çalışmalara yönelik de bazı açıklamalarda bulunuyor. Bunların arasında en önemlilerden birisi ise şüphesiz katlanabilir telefonlar oluyor.

Bilindiği üzere Samsung, 11 Ağustos tarihinde yeni cihazlarını tanıtacağı bir Galaxy Unpacked etkinliği düzenleyecek. Bu cihazlar arasında uzun zamandır beklenen ürünler yer alıyor. Galaxy Buds2 ve Galaxy Watch 4 bunlardan bazıları.

Tabii ki etkinlikte tanıtılacak çok daha önemli cihazlar da mevcut. Galaxy Z Flip 3 ve Galaxy Z Fold 3 modelleri, Samsung’un yoğun emek harcadığı telefonlar olarak karşımıza çıkıyor. Katlanabilir telefonların öncülerinden olan bu modeller, önümüzdeki dönem şirketin yoğun bir şekilde geliştireceği ürünler olarak tahmin ediliyor.

Samsung Kazancını Artırmayı Başardı

Şirket tarafından açıklanan raporlara göre Samsung, geçtiğimiz seneye göre %20 daha yüksek kazanç sağladı. Bunun yanı sıra %54 daha yüksek işletme kazancı da raporda yer aldı.

Şirket için bu rakamların önemi oldukça büyük. Çünkü bilindiği üzere, uzun süredir devam eden bir çip krizi tüm teknoloji üretimini etkisi altına aldı. Samsung da bu krizden etkilenen şirketler arasında.

Teknoloji devi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mobil biriminin çip krizinden yoğun bir şekilde etkilendiğini bildirdi. Bunun yanı sıra şirket, mobil cihazların üretiminde de bazı sıkıntılar yaşadı.

Dünyanın seyrini değiştiren COVID-19 salgını, Samsung’un bazı üretim bantlarının durmasına neden oldu. Tüm bunlara rağmen yıllık bazda kazancını artıran Samsung, geçtiğimiz çeyreğe göre düşüş yaşadı.

Samsung sızıntılara karşı ek önlem alacak.

Samsung’un mobil birimi haricinde yarı iletken biriminin de kazanca çok büyük bir katkısı var. Şirketin gelirinin önemli bir kısmı yarı iletken ticareti sayesinde geliyor. Ayrıca bu çeyrekteki kazancın yarısından fazlası yarı iletken aracılığıyla Samsung’a ulaşıyor.

Samsung, mobil cihazlardaki bellek satışlarının da küresel çip krizi ve COVID-19 salgınından etkilendiğini ifade ediyor. Ancak, sorunlara rağmen bu parçalara olan talebin ve parçaların fiyatının arttığını da ekliyor.

Samsung, gelecek planları hakkında da yorum yapıyor. Samsung’un önümüzdeki dönem için hedefi ise katlanabilir telefonlar. Şirket, bu telefon türünün yaygınlaşmasını ve kategoride lider olmak istediklerini vurguluyor. Şimdiye kadar yaptığı çalışmalar ile bu yolda emin adımlarla ilerliyor.

Dikkat çeken bir başka unsur ise Samsung’un ekran altı kamerayı doğrulaması oluyor. Şirket resmi olarak ekrana gömülü kamera teknolojisi üstünde çalıştığını ifade ediyor.

11 Ağustos tarihinde gerçekleşecek Samsung etkinliğine duyulan heyecan bu açıklamaların ardından daha da yükseliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.