Samsung Galaxy Unpacked 2022 Etkinliği Gerçekleşti

Samsung uzun süredir merakla beklenen Galaxy Unpacked 2022 etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında yeni telefonlar ve tabletler tanıtan Samsung gelecek hakkında da pek çok önemli konuya değindi.

Samsung’un etkinlikte yer verdiği en önemli konulardan birisi de sürdürülebilirlik oldu. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bilgilerde de bahsedildiği üzere Samsung sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atıyor. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalardan birisi ise üretimde kendini gösteriyor. Yeni üretilecek cihazların geri dönüştürülmüş plastik ve kağıt kullanılarak sunulacağı belirtiliyor.

Buna ek olarak yeni cihazlar da etkinlikte kendisine yer buluyor. Bunlar yeni Galaxy S22 serisi ve Galaxy Tab S8 serisi oluyor. Galaxy S22 serisi kapsamında üç yeni cihaz tanıtan Samsung üç yeni tableti de kullanıcılara sunuyor.

Samsung Galaxy S22

Samsung şirketinin Galaxy Unpacked 2022 etkinliğinde tanıttığı yeni Galaxy S22 6.1 inç boyutunda FHD+ bir ekrana sahip. Dinamik AMOLED 2X ekran teknolojisiyle sunulan bu cihaz 120Hz ekran yenileme hızına da sahip. Ayrıca dinamik ekran yenileme hızı ile 10Hz ve 120Hz arasında değişen bir ekran olduğu da belirtiliyor. Bunun haricinde yer alan önemli bir detay ise oyun modunda 240Hz değerine ulaşan örneklem hızı oluyor.

Cihazın donanım özelliklerine baktığımızda ise 4nm boyutunda bir işlemci bizleri karşılıyor. Samsung konuyla ilgili paylaştığı resmi bültende işlemcilerin adını paylaşmasa da Exynos ve Snapdargon 8 Gen 1 ile sunulacağı tahminler arasında. RAM olarak 8GB kapasiteye sahip ürünün depolama alanında 128 GB ve 256 GB seçeneklerini görüyoruz.

Cihazda üç arka kamera ve bir ön kamera yer alıyor. Cihazın arka tarafında 50MP çözünürlüğe sahip bir ana kameraya ek olarak 10MP tele kamera ve 12 MP ultra geniş açılı kamera mevcut. Üstelik Auto Framing isimli yeni özellik sayesinde kameranın daha iyi odaklama yaptığı da belirtiliyor. Ayrıca Samsung yeni kameralarda yapay zekanın gücünden de faydalanmayı ihmal etmemiş gibi gözüküyor. Derinlik konusunda AI’dan yardım alan Galaxy S22’nin portre modunda çok daha başarılı olduğu belirtiliyor.

Samsung Galaxy S22’nin batarya kapasitesinin ise 3.700 mAh olduğu belirtiliyor. Ayrıca 25W kablolu ve 15W kablosuz şarj desteği de üründe yer alıyor. Buna ek olarak 5G, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 desteği de üründe mevcut. IP68 desteği ile su geçirmezlik konusunda da gayet başarılı olduğunu belirtmek gerek. Cihazların fiyatı ise 849€ ve 899€ olarak belirtiliyor.

Samsung Galaxy S22+

Samsung’un yeni tanıttığı ürünlerden birisi de Galaxy S22+ modeli oluyor. Galaxy S22 ile oldukça benzeyen bu ürünün ayrıldığı önemli birkaç nokta mevcut. Bunlardan birisi de ekran oluyor.

Samsung Galaxy S22+ 6.6 inç boyutunda FHD+ çözünürlüğe sahip Dinamik AMOLED 2X ekranla kullanıcılara sunuluyor. Standart S22 modelinden daha büyük olan bu modelde de dinamik bir ekran yenileme hızı ve 240Hz örneklem hızı bulunuyor.

Cihazın donanım ve kamera özellikleri S22 ile aynı olarak ifade ediliyor. Her iki cihazda da 4nm boyutunda bir işlemci ve üç kameralı bir düzenek yer alıyor. Ancak S22+ modelinin daha büyük bir bataryaya sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Samsung, Galaxy S22+ modelinde 4.500 mAh boyutunda bir batarya kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca kablolu bağlantıda 45W’a kadar yükselen şarj desteği de üründe yer alıyor. Kablosuz şarjda ise 15W değerini görmek mümkün.

Bağlantı konusunda da Galaxy S22’den farklı olarak Wi-Fi 6E üründe yer alıyor. Ayrıca 5G, Bluetooth 5.2, Android 12 ve IP68 sertifikası bu üründe de yer alıyor. Bu modellerin fiyatları ise 1.049€ ve 1.099€ olarak ifade ediliyor.

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung tarafından Galaxy Unpacked 2022 etkinliğinde tanıtılan bir diğer cihaz ise serinin en güçlü modeli olan Galaxy S22 Ultra oluyor. Şirket bu cihazın yerleşik S Pen’e sahip ilk S serisi cihazı olduğunu belirtiyor. Böylece Note serisi ile S serisini birleştirecek bir cihazın ortaya çıktığını ifade ediyor. Üstelik Samsung S serisinin şimdiye kadarki en güçlü cihazının da Galaxy S22 Ultra olduğunu ekliyor.

Galaxy S22 Ultra’nın 6.8 inç boyutunda Edge QHD+ bir ekrana sahip olduğu belirtiliyor. Ekran teknolojisi olarak ise Dinamik AMOLED 2X yer alıyor. Aynı zamanda 1Hz ile 120Hz arasında değişen bir ekran yenileme hızı cihazda mevcut. 240Hz örneklem hızı da serinin diğer cihazları gibi bu üründe de karşımıza çıkıyor. Üstelik cihazın maksimum parlaklık değerinin 1750 nite kadar çıktığı da vurgulanıyor.

Cihazın donanım parçalarına baktığımızda ise 4nm boyutunda bir işlemci karşımıza çıkıyor. Serinin diğer modellerinde olduğu gibi Exynos ve Snapdragon 8 Gen 1 işlemcilerin cihazda yer alacağı tahmin ediliyor. Depolama olarak ise 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB seçenekleri sunuluyor. Ayrıca 8 GB ve 12 GB RAM seçenekleri de cihazda mevcut.

samsung-galaxy-s22-ultra

Kamera, Diğer Özellikler ve Fiyat

Samsung Galaxy S22 Ultra’nın en başarılı bölümlerinden birisi ise kamera oluyor. Cihazın arka tarafında dört kameralı bir düzenek bizleri karşılıyor. 108 MP ana kameraya ek olarak 12 MP ultra geniş açılı kamera ve iki adet 10 MP telefoto kamera üründe yer alıyor. Bu kameralardan bir tanesinin 10 kata kadar optik yakınlaştırma yaptığı ifade ediliyor. Ayrıca 10 kat dijital yakınlaştırma ile bu değerin 100 kata kadar yükseldiği belirtiliyor.

Cihazın gece çekimleri konusunda da oldukça başarılı olduğu ifade ediliyor. Ayrıca fotoğrafçılık ile profesyonel bir şekilde uğraşan kullanıcılar için daha detaylı kamera özellikleri de Galaxy S22 Ultra’da yer alıyor. Bunların arasında RAW formatında kayıt ve DSLR benzeri kamera deneyimi mevcut.

Cihazın gün boyu enerji sağlayan 5.000 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olduğu ifade ediliyor. Ayrıca 45W hızlı şarj desteği ve 15W kablosuz şarj desteği de üründe mevcut. Buna ek olarak 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, Android 12 ve IP68 desteği de üründe yer buluyor.

Galaxy S22 Ultra’nın üç farklı modeli olduğu belirtiliyor. Bu modellerin fiyatları ise 1.249€, 1.349€ ve 1.449€ olarak ifade ediliyor. En yüksek fiyata sahip ürünün 12GB RAM ve 512 GB depolama alanına sahip olduğunu belirtelim. Ancak ürünlerin Türkiye fiyatları hakkında bir bilgi henüz mevcut değil.

Samsung Galaxy Tab S8 Serisi

Samsung Galaxy Unpacked 2022 etkinliği kapsamında tanıtlan bir başka cihaz serisi ise Galaxy Tab S8 ailesi oluyor. Bu seri kapsamında üç yeni ürün tanıtan Samsung, tablet konusunda da oldukça iddialı gözüküyor. Galaxy Tab S8 ve Galaxy Tab S8+ modellerine ek olarak Galaxy Tab S8 Ultra modeli de seride yer buluyor.

Standart Galaxy Tab S8 modelinin 11 inç boyutunda ve 2560 x 1600 ekran çözünürlüğüne sahip olduğu belirtiliyor. Galaxy Tab S8+ modelinde ise bu değer 12.4 inçe yükseliyor. Galaxy Tab S8 Ultra ise 14.6 inç boyutu ile serinin en büyük cihazı oluyor. Tüm cihazlarda 120Hz’e kadar ulaşan bir ekran yenileme hızı yer alıyor.

samsung-galaxy-tab-s8

Serideki tüm cihazların 4nm boyutunda sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip olduğu belirtiliyor. Standart ve Galaxy Tab S8+ modelinde 8 GB ve 12 GB RAM seçeneğine ek olarak 128 GB ve 256 GB depolama alanı mevcut. Galaxy Tab S8 Ultra modelinde ise bu değerlere 16 GB RAM ve 512 GB depolama alanı ekleniyor.

Batarya konusunda da üç cihazda farklı değerler görmek mümkün. Serinin en küçük cihazı olan Galaxy Tab S8 modeli 8.000 mAh bataryaya sahip. Galaxy Tab S8+ 10.090 mAh batarya ile karşımıza çıkarken Ultra modeli ise 11.200 mAh kapasiteyle kullanıcılara sunuluyor. Tüm cihazların 45W desteği bulunduğu da belirtiliyor.

Kamera ve Fiyat

Üç tabletin arka kameraları birebir aynı olarak ifade ediliyor. 13 MP çözünürlüğe sahip bir kameraya ek olarak 6 MP ultra geniş açılı kamera ve flaş her üç tablette de yer alıyor. Cihazların ön kameralarında ise 12 MP ultra geniş açılı kamera mevcut. Buna ek olarak Galaxy Tab S8 Ultra modelinde 12 MP geniş açılı bir kamera bulunuyor.

Bunlara ek olarak cihazların 4K 30fps değerinde kayıt yapabildiği belirtiliyor. Ayrıca 8K 60fps oynatma desteği de üç cihazda da yer alıyor. Ayrıca 3 mikrofon ve Dolby Atmos destekli AKG üretimi stereo hoparlörler de üründe mevcut.

samsung-galaxy-tab-s8-serisi

Samsung her üç cihazda da 5G, Wi-Fi 6E, Type-C USB 3.2 ve parmak izi desteği sunuyor. Standart Galaxy Tab S8 modelinde parmak izi okuyucusunun kilit üzerinde, diğer iki cihazda ise ekrana gömülü olduğu belirtiliyor. Ayrıca işletim sistemi olarak Android 12 kullanılıyor.

Ürünlerin Türkiye fiyatı henüz belli değil. Ancak Samsung tarafından açıklanan bilgiler serideki ürünlerin 749€ ile 1449€ arasında değişen fiyatlara sahip olduğu ifade ediyor.

Kaynak: https://news.samsung.com/global/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.