Samsung Galaxy Book Serisi Tanıtıldı

Samsung’un merakla beklenen 28 Nisan tarihli etkinliği gerçekleşti. Etkinlikte, beklenildiği gibi yeni Samsung Galaxy Book serisi tanıtıldı. Birbirinden güçlü yeni dizüstü bilgisayarlar tanıtan Samsung, sektörde iddialı olmaya devam ediyor.

Etkinlikte Galaxy Book, Galaxy Book Pro, Galaxy Book Pro 360 ve Galaxy Book Odyssey olmak üzere dört yeni bilgisayar tanıtıldı. Lafı daha da uzatmadan ürünlerin özelliklerine bakalım.

Galaxy Book Pro

Samsung-Galaxy-Book-Serisi-Pro

Yeni Samsung Galaxy Book Pro, 13.3 inç ve 15.6 inç olmak üzere iki farklı modele sahip. Her iki model de 1920 x 1080 FHD AMOLED ekran bulunduruyor. Bu çözünürlüğün çoğu kullanıcı için gayet yeterli olduğunu belirtelim.

Galaxy Book Pro’da işlemci olarak 11. nesil Intel Core modelleri kullanılıyor. Duyurulana göre Samsung i3, i5 ve i7 olmak üzere üç farklı tercih hakkı tanıyacak.

Grafik işlemcisi olarak ise; i5 ve i7 modellerinde Intel Iris Xe; i3 modelinde ise Intel UHD Graphics kullanıyor. Ayrıca, 15.6 inçlik modelde Nvidia GeForce MX450 tercihi de mevcut.

Cihaz, RAM ve depolama alanı açısından beklenileni veriyor. 8 GB, 16 GB ve 32 GB RAM tercihine ek olarak Galaxy Book Pro’da 1 TB’a kadar SSD yer aldığı ifade ediliyor.

Bunların haricinde LTE, Wi-Fi 6, parmak izi ve Thunderbolt girişi her iki modelde de sunuluyor. Ayrıca, 65W Type-C hızlı şarj desteği de cihazda mevcut.

AKG ve Dolby Atmos destekli, çift mikrofonlu Galaxy Book Pro modelleri Windows 10 Home/Pro seçenekleriyle satışta olacak. 1.000 dolardan başlayan fiyatlarla Galaxy Book Pro sahibi olmak mümkün.

Galaxy Book Pro 360

Samsung-Galaxy-Book-Serisi-Pro-360

Yeni Samsung Galaxy Book Pro 360 da aşağı yukarı Galaxy Book Pro ile aynı özelliklere sahip. Tabii ki en büyük farkı, Galaxy Book Pro 360’ın tamamen dönebilir bir kasaya sahip olması. Cihaz, esnekliği sayesinde 360 derece döndürülebiliyor.

Aynı Galaxy Book Pro gibi Galaxy Book Pro 360 modeli de 13.3 ve 15.6 inç olmak üzere iki farklı model ile satışa sunuluyor. Galaxy Book Pro’dan farkı ise Nvidia GeForce MX450 ekran kartı tercihinin bulunmaması oluyor. Ayrıca, 13.3 inçlik modelde 32 GB RAM tercihi de Galaxy Book Pro 360’da yer almıyor.

Bunun haricinde Galaxy Book Pro 360, 5G bağlantı desteğine sahip. Ek olarak, ekranı da Galaxy Book Pro’nun aksine Super AMOLED.

Galaxy Book Pro 360’ın fiyatı ise 1.200 dolardan başlıyor. Böylece, Samsung Galaxy Book serisi iki yeni üyesine daha kavuşuyor.

Galaxy Book

Samsung-Galaxy-Book

Samsung, Galaxy Book serisi içinde OLED ekrana sahip olmayan bir model de tanıtıyor. Giriş seviyesinde bir bilgisayar olan Galaxy Book oldukça farklı donanımsal seçenekler ile sunuluyor.

Diğer modellerden en büyük farkı, daha önce de belirttiğimiz gibi ekranı oluyor. Cihazda FHD çözünürlükte 15.6 inç TFT LCD bir ekran tercih ediliyor. Bu tercih sonucunda ürünün ücretinin de düşük tutulabileceğini söylemek mümkün.

İşlemci olarak Intel Core 11. nesile ek olarak Intel Celeron ve Intel Pentium Gold tercihleri mevcut. Ayrıca, GPU tercihleri ise Intel Iris Xe, Intel UHD Graphics ve Nvidia GeForce MX450 oluyor.

Bunun haricinde 4 GB, 8 GB ve 16 GB RAM tercihine ek olarak 1 TB’a kadar SSD kullanıcılara sunuluyor. İki adet USB Type-C girişine ve LTE desteğine de sahip olan cihaz ülkemizde satılmaya en müsait ürün olarak düşünülüyor.

2021 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkması beklenen ürünün fiyatı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak, donanımı göz önünde bulundurursak serinin diğer ürünlerinden çok daha ucuz olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Galaxy Book Odyssey

Galaxy-Odyssey

Samsung Galaxy Book serisi, Galaxy Book Odyssey ile yeni oyun odaklı bilgisayarına da kavuşuyor. Donanımıyla adeta göz dolduran bilgisayar tam bir performans canavarı.

Bu cihazda öncelikle ekran kartından bahsetmek gerek diye düşünüyoruz. NVIDIA GeForce RTX 3050Ti Max-Q ve NVIDIA GeForce RTX 3050 Max-Q Graphics olmak üzere iki farklı GPU seçeneği bulunduran model en zorlu oyunları bile rahatlıkla kaldıracak gibi gözüküyor.

8, 16 ve 32GB RAM seçenekleri ve 1 TB’a kadar SSD tercihi cihazda yer alıyor. 83 Wh bataryası ile yoğun güç ihtiyacını karşılayacak gibi gözüküyor. Ayrıca, 135W Type-C hızlı şarj desteği de Galaxy Book Odyssey’de mevcut.

15.6 inç TFT LCD FHD ekranıyla biraz beklentilerin altında kalsa da performansına söyleyecek söz yok. Bu özellikler haricinde serinin geriye kalan modelleriyle benzer özellikler paylaşıyor.

Ağustos ayında piyasaya çıkacak ürünün fiyatı 1.399 dolardan başlıyor.

Siz, yeni Samsung Galaxy Book serisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.