Samsung Ekran Kartlarında Yeni Bir Devir Başlatıyor

Samsung Electronics ekran kartlarına seviye atlatacak yeni bir teknoloji duyurdu. Bellek teknolojileri konusunda nam salmış şirketlerden olan Samsung, ekran kartları için önemli bir gelişme sundu. Şirketin ürettiği yeni teknoloji ile dünyada ilk defa ekran kartlarında 24Gbps hızında GDDR6 DRAM bellek yer alacak.

Samsung konuyla ilgili detaylara paylaştığı basın bülteninde değiniyor. Şirket, üçüncü nesil 10nm süreciyle ve EUV teknolojisiyle üretilen yeni belleklerde önemli ölçüde performans artışı gözlemleneceğini belirtiyor. Ayrıca yeni belleğin üst düzey ekran kartları için özel olarak tasarlandığını ifade ediyor.

Bunların arasında ise yeni nesil ekran kartları, dizüstü bilgisayarlar ve oyun konsollarını saymak mümkün. Ayrıca yeni bellek teknolojisinin yapay zeka temelli uygulamalar ve yüksek performanslı bilgi işlem sistemleri için de büyük avantajlar sağlayacağını dile getiriyor.

Yeni nesil belleğin 18Gbps teknolojisine sahip ürünlere kıyasla %30 daha hızlı sonuç verdiği ifade ediliyor. Ayrıca şirket, yeni belliğin üst düzey bir ekran kartına bağlandığında 1.1 TB verinin yalnızca bir saniyede transfer edildiğini de belirtiyor. Bu boyutun yaklaşık 275 adet FHD film ile eş değer olduğunu da vurguluyor.

samsung 24gbps gddr6 ekran kartları

Yeni Bellek Teknolojisi Verimlilikte de Sınıfı Geçti

Samsung’un bellek teknolojisinin tüm ekran kartı tasarımlarıyla uyumlu olduğu da belirtiliyor. Bu sayede birçok ekran kartında yeni belleğin yer almasının mümkün olduğu ifade ediliyor. Ayrıca yeni teknoloji ile verimlilik konusunda da birtakım gelişmeler söz konusu.

Yeni GDDR6 bellek düşük enerji seçeneklerine de sahip olacak. Böylece dizüstü bilgisayarların pil ömrünü uzatacağı tahmin ediliyor. Dinamik voltaj değiştirme teknolojisi sayesinde gerekli olan gücü bilgisayara sağlayacağı bildiriliyor. Böylece 20Gbps ve 16Gbps sürümlerine karşı %20 daha yüksek enerji verimliliğine sahip olduğu aktarılıyor.

Yeni teknolojinin yalnızca bilgisayarlar ve oyun konsollarında baş göstermeyeceği de ifade ediliyor. Samsung; otonom sürüş, elektrikli araçlar, bilgi işlem teknolojileri gibi alanlarda da bu teknolojinin avantaj sağlayacağını iletiyor. Yeni belleğin yapay zeka iş yüklerini destekleyeceği bildiriliyor. Üstelik bu sırada 4K ve 8K videoların sorunsuz bir şekilde oynatılacağı da belirtiliyor.

Samsung Electronics yetkilisi Daniel Lee konuyla ilgili bir açıklamada bulunuyor. Lee, sektörün günümüzde gerçekleşen veri patlamasıyla ortaya çıkan büyük veri kümelerini işleyecek bir grafik performansına ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Buna ek olarak yeni bellek teknolojisiyle piyasadaki talebi karşılamayı dört gözle beklediklerini dile getiriyor.

Kaynak: https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-launches-industrys-first-24gbps-gddr6-dram-to-power-next-generation-high-end-graphics-cards

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.