Samsung Deri Üzerine Yerleştirilen Cihazı ile Şaşırtıyor!

Henüz prototip aşamasında olsa da Samsung tarafında oldukça heyecan verici bir gelişme gündeme geldi. Samsung deri üzerine yerleştirilen bir cihaz ile birlikte kalp atışlarını anlık olarak göstererek kaydedecek.

Bu noktada, şu an piyasada bulunan akıllı saatlerin bu teknolojiye sahip olduğunu düşünebiliriz. Ancak bu yeni geliştirilen cihaz oldukça doğru ve rahat bir şekilde ölçüme izin veriyor.

Samsung, katlanabilen ekranlar üzerinde oldukça geniş ölçekli bir çalışma gerçekleştiriyor. Çalışmanın son ürünü bu cihazda kullanılan yüzde 30 oranın esneyebilen ekran oluyor. Aynı zamanda bu ekran OLED bir panele sahip olma özelliğini taşıyor.

Samsung, henüz prototip aşamasında olan cihazın çok daha doğru ölçümler gerçekleştirdiğini belirtiyor. Ayrıca bu tip esnek ekranların sağlık sektöründe ticari amaçla kullanılabileceğini de düşünüyor.

Şirketin Ar-Ge merkezi olan Samsung Advanced Institute of Technology, bu konuda bilimsel çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalar Science Advences dergisinde paylaşılıyor.

Dergide yayınlanan çalışmada bu esnek ekranın oldukça başarılı olduğu belirtiliyor. Önceki geliştirilen ekranlardan 1.000 kata kadar daha fazla esneme özelliğine özellikle dikkat çekiyor.

Önceki geliştirilen ekranlar oldukça dayanıksız bir haldeydi. Bu ekranlar bazı hareketlerde kolaylıkla kırılıp parçalanıyordu.

Yeni geliştirilen ekranda öncekilere göre malzeme değişimi ile bu esneklik elde ediliyor. Camda kullanılan plastik malzeme yüksek esnekliğe sahip elastomer ile değiştiriliyor. Aynı zamanda cihazın dayanıklılığı için bazı moleküler değişiklikler de gerçekleştiriliyor.

Samsung-esnek-ekranlari-ile-deri-uzerine-yerlestirilen-cihaz

İnsan Cildine Sabitlenebiliyor!

Samsung, deri üzerine yerleştirilen bu cihazın vücuda oldukça başarılı bir şekilde uyum sağladığını da belirtiyor. Ayrıca, Apple Watch gibi cihazlara göre oldukça rahat ve doğru sonuçlar alındığını ifade ediyor.

Cihazın gerçekleştirilen testlerde, yüzde 30 oranında gerildiği haliyle bile deri üzerindeki bilek hareketlerini engellemediği görülüyor. Ayrıca en önemli nokta, oldukça yüksek aktivite anlarında dahi halihazırda bulunan kalp atış ölçümleri için 2,4 kat daha güçlü bir sinyal elde edilebiliyor.

Cihazın ne zaman karşımıza çıkacağı belli değil. Ancak gelişmeler devam ediyor. Geliştiren ekip teknolojinin ekran çözünürlüğünü, esnekliğini ve izleme doğruluğunu seri üretime uygun bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Gelecekte ise bu cihaz üzerinde kandaki oksijen seviyesi, EKG ölçümü gibi özellikler görmemiz mümkün gibi görünüyor.

Yakın zamanda seri üretime uygun bir şekilde karşımıza çıkması oldukça zor. Ancak teknolojinin sağlık konusunda getirdiği yenilikler oldukça heyecan verici.

Sizler bu teknoloji hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.