Rocket eBike: Kendi Kendini Şarj Edebilen Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisikletler artık birçok ülkede yaygın bir şekilde kullanılıyor. Şehir merkezlerindeki trafiği azaltmalarının yanı sıra bu bisikletler çevreci özellikleriyle de harika bir alternatif ulaşım seçeneği olarak öne çıkıyor. İngiltere’de bir ekip de geçtiğimiz yıl Rocket eBike adında bir elektrikli bisikleti piyasaya sürdü. Benzerlerinin bütün özelliklerini taşıyan bu bisikletin onu diğerlerinden ayıran bir yanı var: kendi kendini şarj edebilmesi.

Normal şartlarda bütün elektrikli bisikletlerin bir güç kaynağına ihtiyacı vardır. Bu güç kaynağının karşılığı genellikle ağır bir pildir. Bisikletten çıkarılan pil, bir şarj cihazında doldurulur ve sonrasında tekrar bisiklete takılır. Rocket eBike’ın süreci ise farklı işliyor. 

Elektrikli araçların tek şarj ile gidebilecekleri mesafenin kısa olması, yaygınlaşmalarının önündeki engellerden biridir. Bu yüzden elektrikli araçların menzilini uzatmak adına yeni teknolojiler geliştirilmekte. Geliştirilen sistemler, enerji tasarrufu konusunda fayda sağlayarak kinetik enerjinin geri kazanımını sağlayabilir. 

Rocket eBike da, siz bisikletinizi sürerken enerjiyi pile aktaran bir kinetik enerji geri kazanım sistemi bulunduruyor. Sahip olduğu akıllı rejeneratif frenleme ile Rocket eBike, bataryanın yokuş aşağı inişlerde veya fren sırasında yeniden şarj edilmesini böylece gidebileceğiniz menzilin artmasını sağlıyor.

Rocket eBike Özellikleri

Rocket eBike'ın Kırmızı Modeli
Rocket eBike’ın Kırmızı Modeli
  • Güçlü Motor: Optimize edilmiş 750 W motor ile günlük maceralarınızda Rocket eBike size rahatlıkla eşlik edebilir. Motoru maksimum güce getirdiğinizde bisikletinizi her türlü alanda kullanabilirsiniz.
  • Tam Süspansiyon ve Ayarlanabilir Parçalar: Süspansiyonu; sürüş tarzınıza ve ağırlığınıza göre ayarlayarak bisikleti size uygun bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Rocket eBike’ın tam süspansiyonu en zor sürüşleri bile kolaylaştıracak özelliğe sahip.
  • Yağ Lastikleri: Rocket eBike, en üst düzey maceralara uyum sağlamak için delinme önleyici yağ lastikleri ile donatılmıştır. 4×20 lastikler sorunsuz bir yumuşak sürüşü mümkün kılar.
  • Fren Sistemi: Rocket eBike’ın sistemi, tek parmakla ve daha az kuvvetle yüksek kontrollü frenler yapmanızı sağlar. Aracın sahip olduğu hafif dokunuşlu fren sistemi, en yumuşak frenleri mümkün kılmakta.
  • Pil: Her Rocket eBike, bisikletten çıkarmadan şarj edebileceğiniz 48V 15AH panasonic pil ile birlikte gelir. Sahip olduğu kilitleme mekanizmasıyla pil, bisiklet çerçevesinin içine düzgünce sabitlenir. Bisikletin tam şarjı 4,5 saat sürerken hızlı şarj ise 2,5 saat sürer. Ayrıca pil 1000 şarj döngüsüne sahiptir.
  • Katlanabilirlik: Rocket eBike, saniyeler içinde kolaylıkla katlanıp saklanabilir. Katlanan pedallar ve çerçeve, verimli saklama için boyutu önemli ölçüde azaltır. Araç katlanmamış haldeyken 126 cm yüksekliğinde, 178 cm uzunluğunda ve 60 cm genişliğindedir. Katlandığında ise 74 cm yüksekliğinde, 99 cm uzunluğunda ve 52 cm genişliğinde alan kaplar. 
Rocket eBike'ın Kolay Kullanımı
Rocket eBike’ın Kolay Kullanımı
  • Menzil ve Sürüş Alanı: Rocket eBike, uzun mesafeli yolculuklar için harika bir seçenektir. Sahip olduğu, endüstri standartlarının 3 katı olan, 100 millik menzili ile yarı yolda kalmadan herhangi bir maceraya atılabilirsiniz. Bisiklet, ayrıca dağ yolları, kumsal veya şehir… Sizi her yere çoğu hava koşulunda kolaylıkla götürür.
  • LCD Ekran: Bisikletin üstündeki akıllı ve renkli LCD ekran, sürüşünüzün durumu hakkında sizi her an bilgilendirir. Su geçirmez ekran, her sürüşten sonra size hız, pil ömrü, mesafe, sıcaklık vb. durumlar ile ilgili tam bir sürüş raporu sunar. 

Nasıl Alınır?

Rocket eBike
Rocket eBike

Rocket eBike, kurucusu yenilenebilir teknoloji sektöründe çalışan, içinde mühendis ve tasarımcıların olduğu bir ekip tarafından yaratıldı. Ekip, elektrikli ulaşım türlerinin her yaşam tarzı için bir seçenek olması gerektiğine inanarak bu yola çıktıklarını söylüyor. Optimize edilen motor, mükemmelleştirilen rejeneratif frenler ve kendi kendini şarj etme sistemi gibi özellikleri sayesinde Rocket eBike verimli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. Ürün şu anda ekibin ilk çalışması, fakat söylediklerine göre 2021 yazında 2 yeni model, 2022 yazında ise 3 yeni model daha kullanıcılara sunulacak. Bu harika elektrikli bisiklete Indiegogo sitesinden kargo ücreti ile birlikte 1200 $ gibi bir fiyata sahip olabilirsiniz. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.