Robert Goddard Kimdir? Uzay Roketlerinin İcadı

Robert Goddard kimdir? Dr. Goddard modern uzay roketlerinin öncüsü olarak kabul edilir. Usta bir Fizikçi olan Dr. Goddard, aynı zamanda mükemmel bir mucitti.

Robert H. Goddard Kimdir? Çocukluğu ve Sonraki Eğitim Hayatı

Goddard, mütevazı bir aileden geliyordu. Çocukluğundan beri fiziğe meraklıydı. Ailesinin de desteğiyle küçüklükten itibaren kendini bir mühendis gibi yetiştirdi. Uçuşa olan ilk ilgisi balon ve uçurtmalar sayesinde başladı. Bunu alüminyum balonlar yapmaya çalışması izledi. Lisede çok başarılı olan Goddard’ın uzay ile ilgili yazıları daha o yaştayken bilimsel dergilerde yayınlandı. Okuduğu uzayla ilgili bilim kurgu romanları onu çok etkiliyor ve gelecek planlarını şekillendiriyordu. Hayalperest yapısı her zaman cesur olmasını sağladı. Daha gençken bile Mars’a gitme olasılığı olan bir cihaz yapmanın ne kadar harika olacağını hayal ediyordu. 

Robert Goddard’ın uzay uçuşuna olan bu merakı onu üniversite yıllarında da yalnız bırakmadı. Teknik üniversitede fizik ve mekanik okuduktan sonra yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında uzay yolculuğu için bir roket yapmanın gerçekten mümkün olduğunu öne süren testler ve deneyler yapmaya başladı.

Robert H. Goddard ve Roket Çalışmaları

Goddard, ilk kez 1907 senesinde üniversitedeki fizik binasının bodrum katında yaptığı deneylerle kamuoyunun dikkatini çekti. 1914 senesinde iki ABD patentini aldı. Biri sıvı yakıt kullanan roket için, diğeri ise katı yakıt kullanan iki veya üç aşamalı bir roket içindi. 

Çeşitli barut türlerinin sağladığı itme gücü hakkında sistematik çalışmalar yapmaya başladı. 1916 senesinde Smithsonian Enstitüsü’nden bir fon talep etti. Smithsonian, bu talepten sonra ona yıllarca destek verdi. 

1920 senesinde Goddard’ın yayınladığı bir rapor, bir roketin aya ulaşması ve varışını işaretlemek için, orada minik bir toz bulutu patlaması olasılığını özetledi. Basın, Goddard’ın Ay’a bir roketin uçuşu hakkındaki bilimsel önerisini haberleştirdi ve böyle bir şeyin uygulanabilirliği tüm medyada konuşulmaya başlandı. 

robert goddard kimdir
Robert Goddard ve İlk Sıvı Yakıtlı Roket

Goddard’ın mühendislikte en çok yol aldığı dönemler 1920’ler ve 1930’lardaki çalışmaları sırasında gerçekleşti. 1926 senesinde Goddard, sıvı yakıt kullandığı ilk roketi inşa etti ve başarıyla test etti. Goddard’ın roketleri o zamanlarda hükümet yetkilileri üzerinde pek etki bırakmasa da, önemi oldukça büyüktü. O hayatını bu konuda çalışmaya adadı ve senelerce roket fırlatışları yapmaya devam etti. Bu da ona, Robert Goddard kimdir diye sorulduğunda insanların gazetelerden cevap alabileceği bir ün oluşturdu. Yaptığı deneyler ve çalışmalar tarih boyunca bütün roketli uzay uçuşlarını mümkün kılacak ve onlara ışık tutacak niteliklere sahipti. İkinci Dünya Savaşı’nda Goddard, hizmetlerini ABD donanmasına sundu. Donanma tarafından değişken itiş gücüne sahip pratik jet destekli kalkış ve sıvı yakıtlı roket motorlarının geliştirilmesi için görevlendirildi ve çok başarılı oldu.

Robert Goddard kimdir
Robert Goddard ve Roket Çalışmaları

Dr. Goddard’ın Füze ve Uzay Uçuşlarına Başlıca Katkıları

  • Ay gibi uzak mesafeli yerlere ulaşmak için roket itme gücünü kullanmanın pratikliğini keşfetti.
  • Bir roketin boşlukta da çalışacağını, itmek için havaya ihtiyacı olmadığını kanıtladı.
  • Sıvı yakıtlı bir roket geliştirdi ve ateşledi.
  • Roket uçuşları için kontrol cihazları geliştirdi.
  • Çok aşamalı roket için ABD’den patent aldı.
  • Roket yakıtlarına uyumlu pompalar geliştirdi.
Robert Goddard
Robert Goddard

Robert H. Goddard, 10 Ağustos 1945’te öldü. İlk sıvı yakıtlı roketi fırlatmasından 35 yıl sonra, 1961 senesinde NASA uzay uçuş merkezine onun adını verdi  (Goddard Uzay Uçuş Merkezi). Goddard, yalnızca uzay uçuşlarının ve füzelerin potansiyellerinin farkına varmakla kalmayıp, aynı zamanda onların pratikte gerçekleştirilmesine doğrudan katkıda bulunan ilk bilim adamıydı. Hem yaratıcı bilimde hem de pratik mühendislikte ender bir yeteneği olan Goddard’ın adanmış emekleri Amerika Birleşik Devletleri’nde Uzay Çağı’na kadar tanınmadı. Fakat şu anda gecikmiş ama oldukça hak edilmiş, onur ve yüksek beğeni Dr. Robert H. Goddard’a ait.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Robert Goddard Kimdir? Uzay Roketlerinin İcadı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.