Rimac ile Porsche İlişkisini Güçlendiriyor!

Rimac, Kasım ayında Fransız otomobil üreticisi Bugatti ile hiper otomobil bölümünü birleştirmişti. Geçtiğimiz gün tekrar gündeme gelen şirket, 500 milyon euro fon topladı. Rimac, yeni fonlarını Porsche başta olmak üzere Softbank ve Goldman Sachs yatırımcılarından aldı.

Hırvatistan merkezli girişim, elektrikli hiper otomobilin daha ötesinde halka açık bir şirket haline gelmesine yardımcı olacak bir fon oldu. Yeni finansman turu ile birlikte 2 milyar euro değerine sahip oldu.

Geçtiğimiz yıl şirket, Porsche tarafından 83,3 milyon dolar yatırım almıştı. Şu anki yatırım turu ise sekiz rakamlı bir toplamı içeriyor. Böylece Porsche, şirketin %20’sine sahip oluyor. Şirketin hiper otomobil üreticiliği sürdürülebilir bir proje olarak öne çıkıyor. Sağlanan yatırımlar ile birlikte şirket hem yan kuruluşu olan Rimac Tehnology hem de şirketin gelecekte halka açılma beklentisini büyük ölçüde karşılayacağı görülüyor.

Yeni finansman turunda elde edilen fonun; yeni yetenekleri işe alma, otomobiller için pil ve yazılım gibi bileşenlerin geliştirilmesi ve üretilmesi için kullanılacağı söyleniyor. Aynı zamanda şirketin Hırvatistan Zagreb’de bulunan genel merkezi için 200 milyon dolarlık bir kampüs inşa etmek istenildiği ifade ediliyor.

Rimac’da Porsche ve Hyundai’nin Hissedarlığı Önemli

Rimac’ın CEO’su Mate Rimac’ın ifadelerinde Porsche ve Hyundai’nin hissedar olarak yer almasının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Mate Rimac, bu durumda tamamen bağımlı olmak istemediklerini ekliyor.

Rimac, Kasım ayında Bugatti ile bir iş birliği sağlamıştı. İki şirket, 1.914 beygir gücünde, 2.5 milyon dolarlık Rimac Nevera hiper otomobili geliştiriyor. Bugatti-Rimac ortaklığında üretilen otomobil, 0’dan 60mil/saat hıza 1,85 saniyede ulaşıyor. İfadelere göre araba bu yaz piyasaya çıkıyor.

Rimac

Şirket, Porsche ve Hyundai’ye ek olarak yüksek performanslı EV için pil ve diğer ürünleri tasarlıyor. Bu kapsamda Automobili Pininfarine, Koenigsegg ve Aston Martin ile de ortaklık kurduğu biliniyor. Sağlanan yeni fon ile 2022’de şirket bünyesine 700 çalışanın işe alınmasını sağlayacak. Böylece iş gücünün iki katına çıkmasını sağlayacak. Aynı zamanda Avrupa genelinde yeni ofisler ve fabrikalar açılmasına yardımcı olacağı ifade ediliyor.

Zagreb’de inşaatı devam eden merkez de Rimac ve Bugatti için araştırma ve geliştirme yapılacağı da bildiriliyor. Ayrıca Nevera’nın dahil olduğu elektrikli otomobil üretimi ve çeşitli bileşenlere ev sahipliği yapacak. Bu merkez projesinin ise 2023 yılında açılması öngörülüyor.

Şirket, Hırvatistan’da unicorn olarak İtalya’dan çok daha önde olduğunu söylüyor. Bu anlamda önemli bir şirket konumunda yer alan Rimac, en iyi uluslararası yatırımcıların çekilebileceğini gösteriyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/porsche-pours-more-cash-into-ev-supercar-company-rimac-084954421.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.