Rehabilitasyon Robotları: Felçli Hastalara Yardımcı Oluyor

Son birkaç yılda, yüksek teknoloji bileşenleri içeren, insan hareketini artırabilen giyilebilir robot teknolojisi, bilim kurgu rüyasından teknolojinin gerçekliğine geçti. Giyilebilir robotların çoğu, örneğin ağır nesneleri kaldırmak gibi uygulamalar için endüstriyel alanlarda kullanıcılarının gücünü artırmaya odaklanırlar. Ancak, Austin, Teksas merkezli Harmonic Bionics araştırmacıları tarafından geliştirilen bu rehabilitasyon robotları rehabilitasyon hastalarının tedavisinde kullanılıyor.

Her iki kol için de oturma pozisyonunda kullanılmak üzere tasarlanan bu rehabilitasyon robotları, felç hastaları veya hareket kabiliyetini kısıtlayan başka bir yaralanması olan kişiler için fizik tedavinin bir parçası olarak kullanılmasını amaçlamaktadır.

Harmony SHR, her iki kol için doğal, kapsamlı bir tedavi sağlamak için hastanın skapulohumeral ritmi (SHR) ile çalışan üst gövde robotik rehabilitasyon sistemidir.” Harmony SHR’nin Ağırlık Desteği modu ile kullanıldığında, bu eşsiz omuz tasarımı ile birlikte felç sonrası tedavinin ve gelişimin daha erken başlatılmasına izin verebilir.

Harmony SHR’nin Önceden Programlanmış Egzersizleri sayesinde terapistlerin hastaya fiziksel olarak uyguladığı hareketler robot tarafından yapılır ve böylece bu terapistlere oldukça kolaylık sağlar. Öte yandan tedavinin kolaylaşmasından dolayı hareketlerin seans başına tekrar sayısı arttığı için fizik tedaviler daha verimli hale gelir ve hastaya özgü hareketlerle fonksiyonel bir tedavi uygulanmış olur.

Bilateral Sync Terapisi olarak bilinen, rehabilitasyon dış iskeleti olan Harmony SHR, sağlıklı kol hareketlerini kaydederek ve nöral yolların yeniden kurulmasına yardımcı olmak için bu hareketi, felçten etkilenen tarafa senkronize ederek kasıtlı tedaviye olanak tanır. ”

Üst vücut giyilebilir robotlar aslında bir fizyoterapist ile aynı işi yapar. Hastaların belirli hareketlerin tekrarlarını kolaylıkla yapmalarını sağlayarak hastaların güç kazanmasına ve kendilerine güven duymalarına yardımcı olur. Ancak gerçek bir fizyoterapistten farklı olarak, Harmony SHR teorik olarak yorulmadan sınırsız tekrar yapabilir. Hastaların robota fizik tedavi uzmanı olmayan klinik ortamlarda erişebilmeleri de mümkündür.

Bu robotlar, sağlık alanında ve rehabilitasyonda robotların nasıl kullanıldığına dair önemli bir örnek olarak gösteriliyor.

Tıpta Robotlar Başka Nerelerde Kullanılıyor?

Tıptaki robotlar, tıbbi personelin rutin görevlerini azaltarak zamanlarını daha acil sorumluluklara ayırmalarına yardımcı olurlar. Tıbbi prosedürleri hastalar için daha güvenli ve daha az maliyetli hale getirebilirler. Ayrıca son teknoloji cerrahi robotlar ameliyat yapabilir. Bazıları ise tehlikeli maddeleri taşıyabilirler.

Robotik tıbbi asistanlar, hastanın hayati istatistiklerini izler ve odada insan varlığına ihtiyaç duyulduğunda hemşireleri uyarır. Ayrıca, hemşirelerin aynı anda birkaç hastayı izlemesine izin verir.

Bu robotik asistanlar ayrıca otomatik olarak hastanın elektronik sağlık kaydına bilgi girişi yaparlar. Robotik arabaların malzeme taşımak için hastane koridorlarında hareket etmeleri günümüzde oldukça olağandır.

Robotik teknolojiler, hasta bakımını doğrudan etkileyen birçok alanda ortaya çıkmaya başladı. Hasta odalarını ve ameliyathaneleri dezenfekte etmek için kullanılabilir, hastalar ve sağlık personeli için riskleri azaltırlar. Laboratuvarlarda örnek almak ve bunları taşımak, analiz etmek ve saklamak için  de çalışırlar.

Robotlar ayrıca cerrahi olarak da kullanılıyor. Ameliyatta doktorlara yardımcı oluyor ve doktorların bir santim uzunluğunda bir kesi yerine daha küçük bir kesi yoluyla ameliyat yapmalarına izin veriyor. Robot teknolojisi, tıbbın bir çok alanında büyük bir etki yaratıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.