Reddit TikTok Uygulamasının Rakibi Dubsmash’i Satın Aldı

Reddit firmasının bugün gerçekleştirdiği duyuruya göre; Reddit TikTok uygulamasının rakibi Dubsmash’i satın aldı. Dubsmash, aynı TikTok gibi kısa sosyal video ağı olarak 2014 yılında Jonas Drüppel, Roland Grenke ve Daniel Taschik tarafından hayata geçirilmişti.

Dubsmash ile Reddit firmasının yaptığı anlaşmaya göre, Dubsmash uygulaması ayrı bir platform olarak devamlılığını sağlayarak TikTok’u rahatsız etmeye devam edecek. Bu satın almanın en önemli sebebi Dubsmash uygulamasının video oluşturma araçlarının Reddit platformuna entegre edilecek olması.

2017 yılından bu yana Reddit kullanıcıların sisteme video yüklemesine izin veriyor olsa da, sistemde yer alan video araçlarının kısıtlı yetenekleri firmayı Dubsmash’i almaya yönlendirmişe benziyor.

Gerçekleşen satın almanın tutarı açıklamada yer almazken, Reddit, Dubsmash ile güçlerini birleştirmenin Reddit topluluğuna faydalı olacağını vurguluyor.

Dubsmash uygulamasının toplam ve aktif kullanıcı sayısı resmi bir şekilde açıklanmazken, kısa formlu video uygulaması marketinde TikTok’un ardından ikinci sırada yer alıyor olması ciddi bir kullanıcı sayısına sahip olduğu gerçeğini saklayamıyor.

Dubsmash’in videolarının ayda 1 milyardan fazla izlenmeye sahip olduğu ve sistemde kayıtlı olan kullanıcıların %30’nun da günlük içerik oluşturduğu tahmin edilenler arasında. Reddit platformu ise günlük 52 milyon aktif kullanıcıya sahip bir platform. Bu iki firmanın güçlerini birleştiriyor olması TikTok cephesini endişelendiriyor olabilir.

Ayrıca Reddit firması, Dubsmash satın alması ile ilgili olarak; kullanıcı çeşitliliğinin bu satın almada önemli bir role sahip olduğunu belirtiyor. Reddit’e Dubsmash kullanıcılarının %25’i Amerika’da yaşayan siyahi gençlerden oluşuyor ve uygulamanın aktif kullanıcılarının %70’inin de kadınlardan oluştuğu belirtiliyor.

Kullanıcı çeşitliliği bazı firmalar için çok önemli görünmese de, Reddit için bu durum oldukça hassas. 2020 yılında Amerika’da gerçekleşen ırkçı ve ırkçı karşıtı çatışmalar sırasında Reddit CEO koltuğunda oturan Alexis Ohanian istifa ederek, yerine siyahi bir yöneticinin getirilmesini talep etmişti.

Dubsmash ve TikTok Rekabeti Devam Edecek

İnternette uzun zamandır Dubsmash ve TikTok karşılaştırmaları devam ediyor. Her ürün, takım, servis ve olayda olduğu gibi Dubsmash ve TikTok rekabetinde de taraflar, hatta fanatik taraflar karşımıza çıkabiliyor.

Bu satın almanın sonucunda Dubsmash kullanıcı sayısı daha da artacak ve Reddit platformu video araçları olarak daha da zenginleşecek gibi duruyor. Bu durum yine biz kullanıcılara yarayacak gibi.

Siz Dubsmash kullanıyor musunuz? TikTok? “Reddit TikTok Uygulamasının Rakibi Dubsmash’i Satın Aldı” haberi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.