Razer Blade 14 Oyuncuların Hayallerini Süslüyor!

Aylardır hakkında birçok söylenti bulunan ve merakla beklenen Razer Blade 14 tanıtıldı. Tasarım ve donanımı ile oldukça üst seviye bir bilgisayar olarak karşımıza çıktı.

İşlemci tarafında AMD’nin en üst seviye işlemcisi olan Ryzen 9 5900HX kullanılıyor. Ekran kartı tarafında ise yine NVIDIA’nin üst seviye kartlarından olan RTX 30xx serisi cihazda yer alıyor.

Üç farklı ekran kartı seçeneği kullanıcıların karşısına çıkıyor; RTX 3060, RTX 3070 ve RTX 3080.

Bu ekran kartı ve işlemci kombinasyonu bilgisayarı bambaşka bir boyuta taşıyarak performans limitlerini zorluyor.

Razer-Blade-14-tanitildi.

Aynı zamanda bilgisayarda 165 Hz QHD ekran kullanılıyor. Fakat, RTX 3060 modelinde ekran yenileme hızı 144Hz’e düşüyor. Ayrıca 14.5 inç boyutundaki bu ekran dizüstü oyun bilgisayarları arasında oldukça gelişmiş bir donanım parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlara ek olarak bilgisayar dahili 720P çözünürlüğünde bir web kamerası ile geliyor. Donanımın diğer parçaları yanında biraz daha sönük kaldığını belirtmek gerek.

Özellikle yayıncılar için bu seviye bir kamera kesinlikle yeterli olmayacaktır. Ancak, görüntülü görüşme vb. işlemler için tercih edilmesi mümkün.

Dış tasarımında ise Razer’ın masaüstü sınıf için ürettiği meşhur RGB klavye hemen dikkat çekiyor. Bunun yanında bilgisayar kapağına renkli bir Razer logosu konumlandırılmış.

Ayrıca bu RGB klavyeyi dilediğiniz bölge ve tuşa atayarak renklendirmeniz her Razer klavyede olduğu gibi mümkün.

AMD işlemcili ve NVIDIA ekran kartına sahip Razer Blade 14 1.799$’dan başlayan fiyatlarla satışta.

AMD, Razer İşbirliğinden Oldukça Memnun!

AMD Müşteri İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Saeid Moshkelani, “Oyuncuların dizüstü bilgisayarlarda beklediği performans ve hafiflik için elimizden gelen en iyi dizüstü işlemciyi geliştirdik” açıklamasını yaptı.

Ayrıca açıklamalarında, Razer ile geliştirdikleri en iyi dizüstü sınıfı işlemciyi kullanarak işbirliği yaptıkları için heyecan duyduklarını belirtti.

Özellikle AMD, işlemci konusunda son dönemde biraz daha ağır basıyor. Tabii işlemci seçimi konusunda karar her zaman oyuncunun. Günümüzde oyun bilgisayarı üreten firmalar hem Intel hem AMD işlemcili bilgisayarlarını kullanıcıların beğenisine sunmakta.

İşlemci tarafındaki gelişmeler oldukça önemli. Ancak ekran kartı da bir oyuncu bilgisayarı için en önemli bileşenlerin başında geliyor.

Geçtiğimiz dönemde dizüstü sınıf için üretilen ekran kartları oyuncuları pek memnun etmiyordu. Bu ekran kartları masaüstüne göre oldukça düşük performans gösteriyordu.

Ancak günümüzde dizüstü bilgisayarlardaki ekran kartlarını yüksek performansla kullanmak mümkün hale geldi. Son nesil RTX serisi ile birlikte dizüstü oyuncu bilgisayarları bambaşka bir boyutta.

Sizler Razer Blade 14 hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.