Laptoplar İçin Nvidia RTX 3050 ve 3050 Ti Tanıtıldı!

Laptoplar için Nvidia RTX 3050 ve 3050 Ti kartları tanıtıldı. Ekran kartı teknolojileri günümüzde oldukça hızlı gelişiyor. Önde gelen şirketlerden biri olan NVIDIA, RTX 30 serisi ekran kartlarını tanıttı. Bu ekran kartları sayesinde daha düşük bütçeler ile gelişmiş teknolojilere erişmek mümkün olabilir.

Bundan birkaç sene öncesine döndüğümüzde laptoplar için NVIDIA ekran kartları daha düşük performanslar gösteriyordu. Ancak günümüze geldiğimizde masaüstü ekran kartları kadar yüksek güçlere ulaşabiliyor.

Yeni tanıtılan RTX 3050 ve 3050 Ti ekran kartları firmanın üst segment kartlardan biri olan RTX 3060’ın bir altında konumlanıyor. Bu iki yeni kart ile şu an ülkemizde birçok dizüstü bilgisayarın içerisinde bulunan GTX 1650 ekran kartlarına yeni bir bilgisayar seçerken veda etme zamanı gelebilir.

Ayrıca, RTX 3050 ve 3050 Ti ile dizüstü bilgisayarda daha yüksek performans görmek hayalden öteye geçebilir. Gelişmiş ışın izleme teknolojisine sahip bu ekran kartları oyuncular için oldukça fazla umut vadediyor.

Nvidia RTX 3050 ve 3050 Ti Laptoplar İçin Neler Sunuyor?

Yayınlanan performans testlerinde yeni çıkan RTX 3050 Ti ele alınıyor. Bu ekran kartı önceki nesle göre 2 kat daha hızlı. Ayrıca oldukça popüler olan ve yüksek performans gerektiren (AAA) oyunları (örneğin Call of Duty: Black Ops Cold War gibi) 60 FPS değerlerinde ışın izleme (RTX) açık durumda rahatlıkla oynatabiliyor.

Ancak bu değer için bazı görsel seçenekleri düşürmemiz gerektiğini belirtelim. 60 FPS için oyun ayarlarının ve ışın izleme (RTX)’in orta olarak seçilmesi gerekli. Bu da demek oluyor ki bu ekran kartlarını kullanacak oyuncuların ışın izlemeden faydalanması için bazı ayarları kısması gerekecek.

Tabii ki bu durum sadece ışın izleme için geçerli. Eğer ışın izleme özelliğini kapatırsanız ekran kartının performansı adeta uçuşa geçiyor. Ayrıca bu özellik kapatılınca, laptoplar için yeni Nvidia RTX 3050 ve 3050 Ti oldukça yüksek FPS değerlerine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Ayrıca bazı grafik ve video düzenleme işlemleri yapan kullanıcılar içinde yayınlanan bir inceleme mevcut. İncelemede Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve ve Blender gibi programlar kullanılıyor. Yapılan testler sonucunda yeni ekran kartları ile işlemlerin önceki nesle göre çok daha hızlı olacağı görülüyor.

Bunun haricinde Nvidia’nın yeni ekran kartları için bir ekleme yapmak gerek. Bu ekran kartları ile donatılmış laptopların kalın bir kasaya sahip olması muhtemel. Çünkü yüksek performans için soğutma oldukça önemli bir faktör.

Yeni tanıtılan ekran kartlarının Acer, Lenovo, MSI gibi üreticiler tarafından üretilecek. Aynı zamanda bu laptopların yaz aylarında satışa sunulması muhtemel.

Şu anda yaşanan ekran kartı stok sorununa bir çözüm olup olmayacağı da bir soru işareti. Önümüzdeki günlerde bu sorunun cevabını da göreceğiz.

Siz bu yeni ekran kartları hakkında ne düşünüyorsunuz? Oldukça hızlı gelişen oyun ve donanım sektöründe uygun fiyatlı bir seçenek olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.