Razer Anzu: Mavi Işık Filtreli Akıllı Gözlük

Oyun dünyasının en başarılı markalarından Razer, Anzu isimli yeni akıllı gözlüğüyle piyasaya giriş yaptı. Gözlüğün son derece yüksek kalitede ses sunacağını iddia eden şirket, aynı zamanda mavi ışığı filtreleyeceğini de belirtti. Sektörün geleceğinde önemli bir yere sahip olacakmış gibi gözüken Anzu’nun özelliklerine yakından bakalım.

Razer Anzu Özellikleri

Standart modeli ile mavi ışığın %35’ini engelleyebilen gözlük, teknolojik cihazları yoğun bir şekilde kullanan kişilere koruma sağlıyor. Ayrıca şirket, mavi ışık filtrelerinin ekran parlamasına sebep olmadığını da ifade ediyor. Mavi ışık filtreli lens, gözlüğe takılmış olarak kullanıcıya sunuluyor.

Müşteri kitlesinin dijital ekranlarla oldukça haşır neşir olduğunu bilen Razer, bu konuda makul ve mantıklı bir adım atmış gibi gözüküyor. Ayrıca, gözlüğün sadece mavi ışık değil, UVA ve UVB denilen ultraviyole ışınlardan da %99 koruduğunu belirtiyor. Bu yönüyle, güneş gözlüğü gibi de kullanılabilen ürün, göz sağlığına son derece önem veriyor. Mavi ışık filtreli lensler ile değiştirebileceğiniz UVA/UVB korumalı lens, kutu içerisinde gönderiliyor.

Görsel: Razer

Anzu’nun bir diğer merak edilen özelliği ise ses sistemi oluyor. Cihazın sağ ve sol yanında yer alan ses sistemi, 16 mm’lik bir sürücüye sahip. Açık kulak mantığıyla çalışan ses sistemi, mini bir hoparlör gibi de düşünülebilir.

Bağlantı olarak Bluetooth 5.1 kullanan cihaz, sektör lideri olduğu iddia edilen düzeyde bir gecikme sunuyor. 60 ms gibi fazlasıyla başarılı bir rakamdan bahseden Razer, atlama ya da keyfinizi bölecek başka bir sorunla karşılaşmadan gözlüğü kullanabileceğinizi belirtiyor.

Şirket yaptığı açıklamada, çerçevesinde yer alan mikrofon ve hoparlörler ile kullanışlılığın da arttığını ifade ediyor. Kullanıcının “nerede olursa olsun, eller serbest iletişim” sağlayabileceğini de ekliyor.

Cihazın önemli bir diğer özelliği de şarj konusu oluyor. Kesintisiz olarak tek şarjla 5 saatten daha uzun süre kullanım sağlayan cihaz, kapalı konumda 2 haftaya kadar bekleyebiliyor.

Anzu’nun teknik özellikleri haricinde, kullanışlılık açısından olumlu katkı sağlayan akıllı özellikleri de bulunuyor. Çerçevenin yan tarafında yer alan dokunmatik yüzey ile:

  • Müzik oynatma, duraklatma, şarkı atlama ve öncekine dönme;
  • Arama cevaplama, reddetme, değiştirme ve sonlandırma;
  • Gözlük eşleme, telefondaki asistana bağlanma ve “gaming modu” aktif hale getirme,

gibi işlemler yapılabiliyor. Ayrıca, telefona indirilebilen uygulama sayesinde EQ ayarı, pil durumu, gecikme ayarları ve yazılım güncellemeleri de yapılabiliyor.

Razer Anzu Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Şirket yeni akıllı gözlük Razer Anzu’nun satışlarına resmi Razer.com sitesinde başladı. Ürünün yuvarlak ve dörtgen olmak üzere iki farklı modeli ve iki farklı boyutu bulunuyor.

Cihazın kutu içeriğinde ise mavi ışık filtreli lens takılmış Razer Anzu, kullanıcının değiştirebilmesi için UVA/UVB korumalı lens, USB-A kablosu, temizleme bezi ve gözlük kılıfı yer alıyor.

Görsel: Razer

Razer Anzu, suya dayanaklılık belgesi olan IPX4‘e sahip bir tasarımla satışa sunuluyor. Bu, sıçramalar ve ter gibi ufak çaplı sıvılara karşı bir problem çıkarmayacağı anlamına geliyor.

Cihazın ABD fiyatının 199.99 dolar, Avrupa fiyatının ise 209.99 Euro olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde satılıp satılmayacağı henüz belli olmayan gözlüğün tahmini satış fiyatı ₺1.882,90 + vergiler olarak karşımıza çıkıyor.

Siz, Razer Anzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.