Netflix Aktif Olmayan Hesapları İptal Edecek

Geçtiğimiz dönemde salgın hastalık sebebiyle Avrupa’da hızını düşüren Netflix, tekrardan normalleşme çalışmalarına geçileceğini açıklamıştı. 21 Mayıs tarihinde ise dev şirketten bir açıklama daha geldi. Netflix aktif olmayan hesapları iptal etme kararı aldığını açıkladı.

Haberin detaylarına geçmeden önce, Netflix üyelik iptalinizi Netflix’e bırakmak istemiyor ve hesabınızı iptal etmek istiyorsanız, Netflix İptal Etme: Netflix Hesabımı Nasıl İptal Ederim? içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Çevrimiçi yayın devi Netflix, platforma üye olduktan sonra 12 ay içerisinde veya iki yıldan uzun süredir hiçbir şey seyretmemiş olan kullanıcılarını ilgilendiren bir karar açıkladı. Globalde 182 milyona yakın kullanıcısı olan Netflix’in bu kararı toplam kullanıcıların %0.5’inden azına tekabül ettiği ve sadece bir kaç yüz bin kullanıcı hesabının bu durumda olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre; “zombi hesap” olarak adlandırılan bu hesaplara Netflix bir e-posta yollayarak hesap durumları hakkında kullanıcıyı bilgilendirecek ve üyeliklerini devam ettirip, ettirmeyecekleri konusundaki kararlarını soracak. Gönderilen e-postaya kullanıcı tarafından bir hafta içerisinde geri dönüş gerçekleştirilmez ise, Netflix ilgili hesabı otomatik olarak iptal edecek.

Netflix’in resmi web sayfasında ürün müdürü Eddy WU’nun yapmış olduğu açıklamaya göre; hesabı iptal edilen kişilerin profilleri, favori dizi veya filmleri, izleme tercihleri ve hesap detayları on ay boyunca Netflix sunucularında tutulmaya devam edecek. Böylelikle hesabını kapattıktan sonra on ay içerisinde tekrardan üye olmak isteyen kişiler, Netflix üyeliklerine kaldıkları yerden devam edebilecekler.

Peki Netflix neden böyle bir karar aldı?

Eddy WU “kullanıcılarının zor şartlar altında kazandıkları paralarını, kullanmadıkları bir uygulama için harcamalarını önlemek” adına böyle bir karar aldıklarını belirtiyor. Elbette Netflix’in bu kararının arkadasında iyi bir pazarlama stratejisi olduğunu da görebilmek çok zor değil.

Tüm insanlığı zorlayan bu süreçte kullanıcılar, duyguları olan, onlar ile aynı hissleri paylaşabilecek şirketler ile bağ kurmayı arttırmaya başladı. İşsizlik gibi, bireysel yaşamın en büyük problemlerinden birinin dünya çapında yükselmeye devam etmesi ve karşınızdaki şirketin sizin paralarınızı önemsiyor olması oldukça başarılı bir şirket ve pazarlama politikası olarak görünüyor.

Netflix aktif olmayan hesapları iptal etme kararı alarak, bu kullanıcılardan bir kısmını aktif kullanıcılara çevirmeyi, mevcut aktif kullanıcılarının ise sadakatlerini arttırmayı hedeflediği çok açık. Bunun yanı sıra, Disney+ ve Amazon Prime ile büyük bir rekabet içerisinde olduğu bilinen Netflix, yakın zamanda WarnerMedia’nın da HBO Max ile güçlü bir şekilde oyuna dahil olacağından dolayı, mevcut pozisyonunu korumak için bu kararı aldığı düşünülüyor.

Pazarlama ve iş geliştirme stratejisi olsa dahi, Netflix’in almış olduğu bu karar son derece insani duruyor. Kendilerini tebrik ediyor, haberimizi yıllardır aklımızda yer etmiş olan bir pazarlama sözü ile bitiriyoruz.

Güven kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.

Robert BOSCH

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.

“Netflix Aktif Olmayan Hesapları İptal Edecek” üzerine 2 yorum

  1. Netflix’in almış olduğu bu karar güvenilirlik kazanmaktan ziyade inaktif kullanıcılarını platforma geri döndürmek olduğunu düşünüyorum. Açığa alınan hesapların %5 inin aktifliği bile büyük bir getiri sağlayacaktır. Kurnazca düşünülmüş gayet mantıklı bir karar olduğunu düşünüyorum. Sonuçta ödemeyi istediğimiz zaman yapabilme şansımız bulunmakta.

Yorumlar kapalı.