Qualcomm’dan Galaxy Cihazlarına Küresel Destek!

Samsung, amiral gemisi olan Galaxy S serisinde hem Qualcomm Snapdragon hem de şirket içi Exynos yonga setlerini kullanıyordu. Ancak Samsung’un yeni nesil Galaxy S telefonları için sadece Snapdragon yonga setini kullanacağıyla ilgili söylentiler de gündemde yer almıştı. Şimdi ise çip geliştirmesiyle popüler olan Qualcomm, Samsung Galaxy serilerine güç vereceğine dair açıklama yaptı.

Samsung, 2020 yılında çip krizi nedeniyle bazı modellerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Bu da Samsung kullanıcıları için can sıkıcı bir hal almıştı. Şirket, Galaxy S22 serisinde de aynı sorunu yaşamamak için Qualcomm ile anlaşma gerçekleştirmişti. Şimdi ise Qualcomm, Samsung Galaxy serilerinin tamamına destek vereceğini duyurmuş oldu.

Qualcomm Desteği Samsung Galaxy S23 Serisini de Kapsayacak

Qualcomm, geniş kapsamlı bu anlaşmayla Samsung amiral gemisi telefonlarına güç vereceğini duyurdu. Bu duyuruyu paylaşmış olduğu 2022 mali yılı 3. çeyrek kazancıyla birlikte sundu. Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, kazanç duyurusunda bir açıklama yaptı. Amon, Snapdragon çiplerinin, Galaxy ürün serisini güçlendireceğini söyledi.

Aynı zamanda Amon, bu anlaşmadan önce Snapdragon yonga setlerinin kullanımının yaklaşık %40 olduğunu söyledi. Galaxy S22’nin Snapdragon çip tedarikinin ise %75’e kadar yükseldiğini belirtti. Ancak Galaxy S23 ve diğer cihazlarda çip tedarikinin daha fazla olacağını da ekledi.

Amon, bu anlaşmanın uzun süreli olduğunu da vurguladı. CEO, Snapdragon çipinin dünya çapında daha fazla Samsung premium cihazlarına güç sağlayacağını da söyledi. Amon, Galaxy S22 serisi telefonlardaki Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinin %75 oranında olduğunu belirtti. S22 cihazlarının kalan %25’inin ise şirket içi Exynos 2200 işlemci içerdiğini söyledi.

Qualcomm’un yapmış olduğu bu açıklama, Snapdragon destekli Galaxy serilerini çok daha fazla bölgede göreceğimizin belirtisi olabilir. Ancak şirket, tüm varyantlara güç vereceğini açık bir şekilde belli etmemiş gibi duruyor. Her şekilde, bu haberler Samsung ve Qualcomm arasında daha büyük bir anlaşmanın olduğunu gösteriyor.

Ayrıca yonga üreticisi, anlaşmanın 3G, 4G, 5G ve 6G teknolojileri için bir patent lisans anlaşması içerdiğini belirtti. Qualcomm, anlaşmanın Samsung’un bilgisayarları, tabletleri ve daha fazlasının da Snapdragon çipi kullanımını genişleteceğini de söylemiş oldu.

Peki sizler Qualcomm şirketinin Samsung Galaxy serilerine destek vermesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.androidauthority.com/qualcomm-snapdragon-galaxy-s23-global-3191205/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.