Porsche Taycan Önemli Güncellemeler Alıyor

Dünyanın en popüler spor araba firması olan Porsche, elektrikli otomobil modeli olan Taycan için önemli güncellemeler yayınladı. Raporlara göre Porsche, Taycan modeli için önemli bir menzil artışı ve daha hızlı şarja sahip olacak. Bunun yanında Taycan için, bilgi-eğlence özellikleri, kullanıcı arayüzü ve daha fazla güncelleme de yayınlanıyor.

Tesla gibi Porsche de Taycan modeli için OTA yazılım yükseltmesinden yararlanıyor. Şirket, yeni güncellemeleri Taycan sahiplerine ücretsiz olarak sunacağını bildiriyor. Porsche bunun 2020 ve 2022 modelleri için geçerli olacağı da duyuruyor. Diğer bir deyişle tüm Taycan sahipleri güncellemeden yararlanabiliyor.

Porsche Taycan Modelinin Yeni Güncellemeleri

Taycan için en büyük değişiklik 31 mile kadar menzil eklemesi oluyor. Bu da 50 kilometrelik bir mesafeye denk geliyor. Porsche’nin bunu Normal ve Eco modunda ön motorun enerjisini keserek ve rejeneratif frenleme ayarlarını koruyarak sağladığı belirtiliyor.

Bunun yanında Taycan’ın 71 kWh ve 83.7 kWh pillerinin soğutma ve ısıtma tekniğinin de güncelleme aldığı ifade ediliyor. Bu güncellemeye göre pillerin daha hızlı şekilde soğutma ve ısıtma performansına sahip olacağı söyleniyor.

Porsche, pilin maksimum 270 kW güç ile en uzun süre şarj olması için de güncelleme gerçekleştirdiğini de duyuruyor. Şirket, bu güncellemenin termal yönetimi optimize etmek için olduğunu söylüyor. Özellikle yüksek şarj seviyesindeyken şarj etmek isteyenlere avantaj sağlayacağı ifade ediliyor.

Porsche Taycan

Taycan’ın bir diğer değişikliğinin ise bilgi-eğlence sisteminde olduğu söyleniyor. Bu özellikte bazı gecikmelerin yaşandığı belirtiliyor. Bu nedenle Porsche’nin başlatma ve yanıt sürelerini güncellediği de bilgiler arasında yer alıyor. Buna ek olarak Porsche gösterge ekranını da revize ettiğini bildiriyor.

Ayrıca şirket, Android Auto ve Apple CarPlay’in kablosuz olarak çalışmasını sağlayan bir güncelleme yayınladığını belirtiyor. Navigasyon cephesinde de birtakım güncellemeler mevcut. Sürücüler ilgi çekici noktaları ve hızlı şarj cihazı olmayan istasyonları filtreleme yeteneğine de artık sahip.

Porsche, 2023 Taycan için panoramik çatı ve Dashcam sistemi için birkaç ek donanım seçeneğini duyurdu. Şirket, güncellemenin Taycan’ın kontrol ünitelerini optimize ettiğini de belirtti. Ayrıca Porsche, elektrikli otomobillerin ileride daha fazla OTA güncellemesi alacağını da ekledi.

Porsche’nin bu yeni güncellemeleriyle 2020 modellerinin en son 2022 sürümleri kadar verimli çalışacağı iddia ediliyor. Peki sizler Porsche Taycan modelinin yeni güncellemeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://www.engadget.com/porsche-taycans-will-charge-faster-and-go-farther-with-latest-ota-updates-082654912.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.