Pokemon Go Anti-Cheat Sistemi Yanlış Oyuncuları Banladı

Pokemon Go “anti-cheat” sistemi hiçbir sebep olmadan masum oyuncuları banladı. Üstelik bu, sistemin yanlış çalıştığı ilk sefer değil!

Geçtiğimiz nisan ayında Pokemon Go “anti-cheat” uygulamasının biraz kontrolden çıkabildiğini tecrübeyle sabit olarak öğrenmiştik. Bir düzineden fazla oyuncu Niantic’in politikalarından kaynaklı olarak ban yedi.

O zaman için banların yetkisiz olan üçüncü taraf uygulamaların kullanılmasından kaynaklı olduğunu söylediler. Hatta bu hesaplar 7 ile 30 günlük süre zarflarında erişim sağlama engeliyle karşılaştı. Fakat sorun şu ki bu banlama işlemi aslında “yanlışlıkla” oldu.

O dönemde banlanan oyuncular oyuna geri dönmek için yasağın bitmesini beklediler. Fakat bu sefer işin rengi değişti ve oyuncular The Silph Road üzerinden yardım talebinde bulundular.

Banlanan oyuncuların profilleri incelendi. Şimdilik ban sebeplerinin belirli bir durumdan kaynaklı olduğu gözükmüyor. Geri bildirimlere bakılacak olursa bazı oyuncular bunun son iOS güncellemesinden kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Güncelleme sonucunda Pokemon Go’nun üçüncü taraf yazılımlarını yanlış bir şekilde tespit eden hile karşıtı özelliğinden kaynaklı olduğu söyleniyor. Ancak bunu herkes desteklemiyor.

Niantic Hesapları Geri Vereceğini Söyledi

Eurogamer ise konu ile ilgili olarak Niantic’i işaret ediyor. Niantic firması resmi Twitter hesabından bir duyuru yaptı. Açıklamada “Hesaplarında yanlışlıkla ceza alan bazı Eğitmenler (oyuncular) için ihtarları geri almak için çalışıyoruz. Bu, bizimle iletişime geçip geçmediklerine bakılmaksızın, Eğitmenler için otomatik olarak yapılacaktır. Hata için özür dileriz.” dediler.

Fakat açıklamada da dikkat çekeceği üzere Niantic Destek ekibi bunun ne zaman tamamen düzeleceği ile ilgili bir şey demiyor. Yani bir süre daha oyuncular hesaplarından ayrı kalabilirler.

Geçtiğimiz nisan ayından önce 2020 Haziran ayında da benzer bir durum yaşandı. O dönemde ise “binlerce” hesap yine Niantic’in politikaları doğrultusunda yedi günlük ban yedi. O dönemde de bir çok kullanıcı iOS ile uyumsuz olmasından kaynaklı bu sorunun yaşandığını söyledi.

Anlaşılan Pokemon Go “anti-cheat” sisteminin daha da geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü oyuncular son bir yıl içerisinde üç kez aynı sorunu yaşadılar. Tabii binlerce oyuncu bu durumdan ötürü mağdur oldu.

Sırf bu konudan kaynaklı oyunu bırakan oyuncular da mevcut. Bir an önce bu sorunun giderilmesi ve hesapları kapanan oyuncuların hesaplarına kavuşması gerekiyor. Bu ayın başında 5. yaşını kutlayan Pokemon Go’nun böyle sorunlarla gündeme gelmesi oldukça üzücü olduğunu belirtmek gerek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!