PlayStation 5 M.2 SSD Desteği Sonunda Geliyor

Sony, PlayStation 5 için uzun süredir beklenen M.2 SSD desteğini sonunda getiriyor. Yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5 ilk yazılım betası ile M.2 SSD desteğine kavuşuyor.

Bilindiği üzere PlayStation 5 içerisinde bir adet boş M.2 SSD yuvası mevcut. Sonunda bu yuva aktif olarak kullanılacak. İlk PS5 beta sürümü ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Fransa ve Almanya’da bulunan belirli kullanıcılar için erişime açık olacak. Bu sayede oyuncular konsollarında bulunan boş yuvaya M.2 SSD takarak yüksek hızlı bir şekilde depolama alanlarını artırabilecekler.

Bu konuda Sony’nin iki şartı bulunuyor. Bunlardan birincisi kullanacağınız M.2 SSD’nin PCIe Gen4 özellikte olması yönünde. İkincisi ise 5.500 MB/s veya daha yüksek okuma hızına sahip olması. Bunun altındakileri kesinlikle kabul etmiyor.

Çünkü kendi içerisinde kullandığı yerleşik SSD’de zaten bu hızlarda çalışıyor. Birçok PS5 oyununun yüksek hızlara göre ayarlandığını düşünürsek son derece mantıklı bir karar olmuş.

Bu özelliğin herkese açılması için beta sürecini tamamlaması gerekiyor. Fakat sürecin ne kadar olacağına dair ortalıkta bir bilgi yok. Süreç bittiği gibi diğer kullanıcılar da yazılım güncellemesini alarak bu özelliğe kavuşacak.

PlayStation 5 M.2 SSD montaj

Yenilikler Sadece M.2 SSD ile Sınırlı Değil

Yazılım desteği ayrıca yeni bir desteği daha içeriyor. Her ne kadar M.2 SSD desteğinin gölgesinde kalsa da aslında üzerinde durulması gereken bir özellik. Beta yazılımı ile yeni gelecek özellik sayesinde TV hoparlörleri de 3D ses desteğine kavuşacak.

Özellik, PS5’in konsol sistem ayarları içerisindeki ses menüsünde yer alacak. Uygulamak istediğiniz zaman bir DualSense denetleyicisi ile odanın içerisinde akustiği ölçecek. Oldukça etkileyici bir teknoloji.

Bunun yanı sıra Game Base’deki “arkadaşlar” sekmesi de daha iyi yönetim seçeneğine kavuşacak. Ayrıca kaç arkadaşınızın çevrimiçi olduğunu da görebileceksiniz.

Buna ek olarak oyunların PS4 ve PS5 sürümlerinin kafaları karıştırdığını gören Sony buna uygun bir adım atmış. Artık ana ekranda ve oyun kitaplığında bulunan oyunlardaki farklı sürümler ayrı bir şekilde karşımıza çıkacak. Bir de buna ek olarak her oyunun altında artık PS4 mü PS5 mi olduğu da yazacak.

PlayStation Now hizmeti için 720p ve 1080p arasında bir seçim yapma özelliği de geliyor. Ve son olarak oyunlarda yüksek puanlar için mücadele eden PS5 oyuncuları için otomatik video klipler hazırlayan bir eklentiye de sahip olacak.

PlayStation cephesinde yüzler gülüyor. Son zamanlarda gelen satış haberleri de buna katkı sağladı. Fakat bu özelliğin tüm kullanıcılara açılması ile birlikte daha da mutlu olacakları kesin.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!