PlayStation 5 Dijital Sürüm Türkiye’ye Geliyor!

Sony, 2020 yılında çıkarttığı PlayStation 5 ile dünya çapında adından söz ettirmeye devam ediyor. Öyle ki ülkemizde de PlayStation 5’e olan ilgi oldukça fazla. Sony’nin yaptığı yeni açıklamaya göre bu ilgi daha da artacak gibi duruyor. PlayStation Türkiye Twitter hesabından yapılan duyuruya göre, PlayStation 5 Dijital Sürüm Şubat 2021’de ülkemizde satışa sunulacak.

Sony, ürünün tavsiye edilen satış fiyatını ise 5.999 TL olarak belirledi. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Sony, PlayStation 5 standart modelinin ülkemizdeki tavsiye edilen satış fiyatını 8.299 TL olarak açıkladı. Lakin ürünün kısıtlı sayıda olmasından dolayı ürünün fiyatı, ülkemizde 11.000 TL’ye kadar ulaştı.

PlayStation 5 Dijital Sürüm Nedir?

PlayStation 5 Dijital Sürüm

PlayStation 5’in 2 tane modeli bulunmaktadır. Birisi şu an ülkemizde de satışta olan PlayStation 5’in standart modeli, diğeri ise ülkemizde Şubat ayında satışa çıkacak olan dijital sürümüdür.

İki modeli karşılaştıracak olursak donanım anlamında iki modelin hiçbir farkı bulunmamaktadır. İki modelin de donanımı şu şekildedir:

CPUAMD Zen 2 3.5 GHZ
GPUAMD RDNA 2
RAM16 GB GDDR6
Hafıza825 GB SSD

PlayStation 5 standart modeli ile dijital sürüm arasındaki en büyük fark, dijital sürümde disk girişi olmamasıdır. Standart modelde oynamak istediğiniz oyunları fiyat araştırması yaparak dilediğiniz yerden satın alabiliyorsunuz. Ancak dijital sürümde oyunları PlayStation Store’dan satın alıyorsunuz.

Ayrıca dijital sürümde disk girişinin olmamasından dolayı tasarım anlamında da fark bulunmaktadır. Dijital modelde disk girişinin olmaması, standart modele göre cihazı biraz daha ince yapmaktadır. Bunun dışında fiyat anlamında da kıyaslayacak olursak standart model ülkemizde 7.500-10.000 TL fiyat aralığında satılmaktayken dijital sürümün tavsiye edilen satış fiyatı 5.999 TL olarak belirlenmiş durumda.

PlayStation 5 Dijital Sürüm Değerlendirmesi

PlayStation 5 Dijital Sürüm, genel olarak bakacak olursak, standart modele göre biraz daha uygun fiyatlı olmasından dolayı kullanıcılar için daha cazip duruyordur. Lakin dijital sürümde oyunlarınızı PlayStation Store’dan alacaksınız. Bu da demek oluyor ki standart modeldeki gibi istediğiniz oyun bir mağazada pahalıysa daha ucuza bulabilme gibi bir şansınız olmayacak.

Ayrıca cihazda 825 GB SSD olduğunu düşünürsek istediğiniz kadar oyun indirebilmek için yeterli alanınız olmayabilir. Bu yüzden bazı oyunları indirebilmek için hafızanızdaki bazı oyunları silmek durumunda kalabilirsiniz. Bir diğer sorun ise ülkemizdeki internet hızları. Günümüzde oyunlar en az 70-80 GB boyutu bulmaktadır. Bundan dolayı kötü internet hızı ile 70-80 GB oyun indirmek sizin için çok zor olacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.