Pixel Watch İşlemcisiyle Kullanıcıları Üzebilir

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından resmi bir açıklama ile duyurulan Pixel Watch hakkında yeni gelişmeler ortaya çıktı. Akıllı saatin teknik özellikleri hakkında Google cephesinden pek fazla bir bilgi verilmemişti. Ancak iddialara göre Pixel Watch işlemcisiyle kendisini bekleyenleri üzme potansiyeline sahip.

Google’ın geliştirdiği akıllı saat olan Pixel Watch’un önümüzdeki aylarda satışa çıkacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle Google henüz akıllı saatin teknik detaylarını kullanıcılar ile paylaşmayacak gibi gözüküyor. Yine de şirkete yakın kaynaklardan bilgiler gelmeyi sürdürüyor.

Son iddialara göre Google, Pixel Watch’ta işlemci olarak Exynos 9110 tercih edecek. Adından da anlaşılacağı üzere Exynos 9110 Samsung tarafından üretilen bir çip. Ancak can alıcı nokta çipin markası değil. Tam aksine Google’ın Samsung tarafından bir çip kullanacağı iddialar arasındaydı. Fakat Samsung’un bu çipi Ağustos 2018 tarihinde piyasaya sürdüğü ifade ediliyor.

Pixel Watch Çalışmaları Geçmişe mi Dayanıyor?

Google’ın Samsung işlemci kullanacağı iddiaları ortaya çıktığında akıllara ilk gelen çip Exynos W920 olmuştu. Galaxy Watch 4’te de kullanılan bu işlemci günümüzün en güçlü akıllı saat işlemcileri arasında yer alıyor. 5nm teknolojisi ile üretilen bu çipin Pixel Watch’a performans anlamında oldukça yardımcı olacağına şüphe yok.

Ancak iddiaların doğru olması halinde Google tercihini 10nm teknolojisine sahip Exynos 9110 ile değerlendirecek. Snapdragon Wear 4100+ modeliyle benzerlik gösteren bu işlemci, günümüzde eski sayılacak modellerden. Exynos W920’nin tanıtımında paylaşılan bilgilere göre işlemci “bir önceki nesline göre %20 daha iyi performansa ve on kat daha başarılı grafiklere” sahip. Önceki nesil çiplerden biri ise Exynos 9110 oluyor.

Google’ın bariz bir şekilde daha gelişmiş alternatifi bulunmasına rağmen Exynos 9110 tercih etmesi hakkında da bazı iddialar mevcut. En önemli iddia ise saatin çalışmalarının eskiye dayanması oluyor. Google’ın Pixel Watch’u geliştirdiği dönemde Exynos 9110’un yeni bir çip olması muhtemel. Exynos W920 çıktığında ise Google, çip değiştirmek için çok geç kalmış olabilir.

Ancak cihazın çipi haricinde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. Bunlardan biri ise Google’ın donanımı nasıl optimize edeceği oluyor. 300 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olacağı tahmin edilen Pixel Watch’un eski bir çip ile nasıl çalışacağı ise merak konusu.

Siz Google Pixel Watch hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Google’ın eski bir tercih etmesi saati olumsuz etkiler mi? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://9to5google.com/2022/05/13/google-pixel-watch-chip/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.