Pazardan: Cebindeki Semt Pazarı ile Türkiye’de Bir İlk!

Pazardan, adresinize gönderim yapan semt pazarlarındaki tezgahlardan taze sebze ve meyve siparişi vermenizi sağlayan bir pazar yeri uygulamasıdır. “2021 yılının en taze girişimi” iddiasıyla, 3 Ocak’tan itibaren kullanıcılara hizmet vermeye başlayan Pazardan, temassız ve güvenli bir pazar alışverişi sunuyor.

Pazardan mobil uygulamasını ve otonom teslimat robotları geliştiren Bizero Robotics bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk defa, semt pazarından adrese gönderim otonom bir teslimat robotu olan Pika ile gerçekleşti.

Otonom Teslimat Robotu Pika ile İlk Teslimat Gönderimi Yapıldı

Rumeli Hisarüstü pazarından verilen sipariş ilk teslimat adresi olarak Etiler’deki adrese gönderildi. Uzaktan operatör erişimiyle otopilot destekli teslimat yapabilen Pika, sipariş verilen Rumeli Hisarüstü pazarındaki tezgâha yönlendirildi. Sipariş edilen ürünler pazarcı tarafından Pika’ya yüklendi ve adrese teslim edilmek üzere yola çıktı. Sipariş adrese yaklaştığında kullanıcı Pazardan uygulaması üzerinden bildirimle siparişini teslim aldı.

Uygulamanın kurucu ortağı Burak Sıraç kuruluş hedeflerini şöyle açıklıyor:

“Pazardan’ı kurarken meyve ve sebze satan bir platform değil, kullanıcılara dijital semt pazarı deneyimi sunan bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla yola çıktık. Kullanıcı deneyimini sürdürülebilir olarak artırmak için tüm süreçlerde teknolojiyi kullanacağız.”

Pazardan ile iş birliği içerisine giren Bizero Robotics kurucu ortağı Mehmet Akıncılar:

“Kampüs içi yemek teslimatından sonra ilk şehir operasyonumuzu Pazardan uygulaması ile gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Yeni normallerle temassız teslimat gereksiniminden yola çıkarak motokuryeleri sahadan masa başına taşıyıp güvenli bir teslimat olanağı sunuyoruz. Böylece hem pazarcı esnafının taşıyıcı ihtiyacını gideriyor, hem de son kullanıcıya otonom teslimat robotlarımızla hızlı bir şekilde taze ürünleri taşıyabiliyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Pazardan App Nasıl Kullanılır?

Pazardan, siparişlerin gerçek semt pazarı tezgahlarından eve direkt olarak gönderilmesine olanak tanıyor. Onu diğer uygulamalardan ayıran özellik bu. Uygulamanın kullanışı ise oldukça kolay.

Öncelikle kullanıcı olarak adres bilgilerinizi kaydediyorsunuz. Daha sonra gönderim yapan semt pazarlarını listeleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz semt pazarındaki tezgahlardan meyve ve sebze siparişlerinizi oluşturuyorsunuz. Teslimat ve saat aralığını belirledikten sonra da ödeme işlemi gerçekleştiriliyor.

Siparişler ise seçtiğiniz saat aralığında pazarcılar tarafından adresinize teslim ediliyor. Özellikle pandemi günlerinde, ihtiyacınız olan pazar tatları ve tazeliği, güvenli bir şekilde kapınıza kadar gelmiş oluyor.

Pazardan

Pazardan: Cebindeki Semt Pazarı

Pazardan’da şu anda; Beşiktaş, Şişli, Etiler, Levent, Arnavutköy, Maslak, Sarıyer gibi ilçelere teslimat yapan 11 semt pazarı ve tezgah mevcut. Çok yakında daha geniş bir skala ile farklı bölgelerde de hizmet vereceği söyleniyor.

Pazardan mobil uygulaması sayesinde sadece kullanıcılara değil, pazarcılara da birçok fayda yaratılıyor. Kurucular, Türkiye’de e-ticarete dahil olmayan semt pazarcılarını da aktif hale getirmiş durumdalar. Pazardan ile birlikte çok fazla sayıda insana erişiliyor. Ayrıca, sipariş süreçleri sistematik olarak yönetilebilir hale geliyor.

Pazardan, Burak Sıraç, Bora Gündüz ve Okan Tübek tarafından ortaya çıkmış harika bir fikir. Ayrıca, şu ana kadar 1000’e yakın üye kazanmış durumda. Uygulamayı kullananlardan gelen ilk yorumlar da oldukça pozitif. Kurucular, kullanıcıların mobil uygulama üzerinden, yerlerinden kalkmaya gerek duymadan pazar alışverişi yapma deneyimini çok sevdiklerini ifade ediyor.

Pazardan ekibi, onları en çok motive eden unsurlardan birinin günlük hayata değer yaratan çözümler sağlamak olduğunu ifade ediyorlar. Şöyle devam ediyorlar:

“Pazardan’ı sadece meyve ve sebze satan bir platform değil, kullanıcılara “Dijital semt pazarı deneyimi” sağlayan bir teknoloji şirketi haline getirme hedefiyle yola çıktık.”

Ekip, önümüzdeki günlerde yepyeni farklı projelerini de duyuracaklarını ifade ediyor. Günlük hayatımızı kolaylaştıran yerli girişimleriyle başarı ve hedeflerini de artıracaklar gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.

“Pazardan: Cebindeki Semt Pazarı ile Türkiye’de Bir İlk!” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.